lp.logo

Results for British U23 Epee Championships - 13/01/2018

Results Available

LIST

Men's Epee

Poules, round no 1

  Poule No 1 - 10:15 - Piste No 2 V/M Indicator HS
JORDAN Owen  LEON PAUL EPEE    V V V V V 2 0.833 15 27
SCOTT PAYNE Edward  ABINGDON  0   V V 4 V 2 0.500 -5 21
GIOVANNONE Alessandro  UNIVERSITY OF BATH  2 4   1 3 V 4 0.167 -8 19
SUBRAMANIAN VIDAL Carlos  LEON PAUL EPEE  3 4 V   V 3 1 0.333 -4 21
RUSSELL Finn  NEW ASH GREEN  2 V V 4   V V 0.667 4 26
TANT Refe  ACTIV8  0 3 2 V 2   1 0.167 -15 13
BELL Jack  LASZLOS  V V V V 3 V   0.833 13 28

  Poule No 2 - 10:15 - Piste No 3 V/M Indicator HS
NICHOLS Harrison  REDHILL REIGATE EPEE CLUB    V V V V V 1.000 20 25
PAUL Dominic  LEON PAUL EPEE  1   V V V V 0.800 9 21
STIGANT Liam  OXFORD UNIVERSITY  1 3   V V V 0.600 2 19
WADE Oliver  MAASTRICHT UNIVERSITY  1 1 2   V 1 0.200 -14 10
PALMER Harry  LEICESTER  1 2 1 4   V3 0.200 -11 11
MACPHERSON Steven  PLYMOUTH FENCING CLUB  1 1 4 V 2   0.200 -6 13

  Poule No 3 - 10:15 - Piste No 4 V/M Indicator HS
MITCHELL-ROWE Decordoba  BLACKHEATH    1 2 4 3 1 0.000 -14 11
MASON Thomas  LEON PAUL EPEE  V   2 0 2 1 0.200 -10 10
GREALEY William  REDHILL REIGATE EPEE CLUB  V V   V V 1 0.800 6 21
CAFARO Jack  MALVERN  V V 4   V V 0.800 9 24
ASHFORTH Myles  CADS  V V 2 2   V 0.600 2 19
JEAL James  WINGERWORTH  V V4 V 4 2   0.600 7 20

  Poule No 4 - 10:15 - Piste No 5 V/M Indicator HS
COOPER Matthew  WINGERWORTH    V 4 V V V 0.800 10 24
ALI Idiris  LEON PAUL EPEE  2   V V 2 4 0.400 1 18
DU PREE-THOMAS Piers  PLYMOUTH FENCING CLUB  V 1   V 3 1 0.400 -8 15
BLACKMORE Noah  IMPERIAL COLLEGE FENCING CLUB  1 1 4   1 4 0.000 -14 11
MACLENNAN Rob  ABINGDON  4 V V V   3 0.600 6 22
LEE Max  REDHILL REIGATE EPEE CLUB  2 V V V V   0.800 5 22

  Poule No 5 - 10:15 - Piste No 6 V/M Indicator HS
OSBORNE Will  EVESHAM    3 3 1 1 3 0.000 -14 11
GOODWIN Matthew  BRENTWOOD SCHOOL  V   V 2 0 4 0.400 -4 16
STIGANT Devlin  REDHILL REIGATE EPEE CLUB  V 2   4 1 V 0.400 -3 17
MCGLADE Daniel  LEON PAUL EPEE  V V V   3 V 0.800 10 23
BELOT Antoine  ESCRIME ACADEMY  V V V V   V 1.000 20 25
WAKE James  HYMERS COLLEGE  V V 2 1 0   0.400 -9 13

  Poule No 6 - 10:15 - Piste No 7 V/M Indicator HS
LEVER Matthew  OPS EPEE CLUB    2 3 2 3 1 0.000 -14 11
ODGERS James  BRIXTON  V   V V V V 1.000 13 25
TRUUVERT Alexander  LEON PAUL EPEE  V 4   V 4 4 0.400 1 22
ROBINSON Peter  CAMBRIDGE UNIVERSITY  V 1 3   4 3 0.200 -6 16
PAPADOPOULOS Alex  EDINBURGH FENCING CLUB  V 2 V V   3 0.600 -1 20
RUSSELL James Euan  REDHILL REIGATE EPEE CLUB  V 3 V V V   0.800 7 23

  Poule No 7 - 10:15 - Piste No 8 V/M Indicator HS
BOYLE Samuel  LEON PAUL EPEE    V V V 4 V 0.800 9 24
BALLARD Dylan  LEON PAUL EPEE  3   3 2 V 2 0.200 -7 15
DAN Liam  REDHILL REIGATE EPEE CLUB  3 V   V 1 V 0.600 1 19
BLACKMORE Seth  DILETTANTE  1 V 1   4 1 0.200 -10 12
SHEPHERD Billy  SKIPTON  V 2 V V   V 0.800 4 22
BOYLE Douglas  WARWICK SCHOOL  3 V 4 V 4   0.400 3 21

  Poule No 8 - 10:15 - Piste No 9 V/M Indicator HS
SMYTHE Daniel  LEON PAUL EPEE    0 V V 0 V 0.600 -1 15
EDWARDS Owen  LEON PAUL EPEE  V   V V 1 0 0.600 -1 16
MORRISON Dylan  EDINBURGH FENCING CLUB  2 4   4 2 2 0.000 -11 14
KIPIANI Edisher  UNIVERSITY OF ST ANDREWS FENCING CLUB  3 4 V   V4 V 0.600 3 21
EAST Will  KRFC  V V4 V 3   4 0.600 9 21
BEGLEY-JONES Murray  REDHILL REIGATE EPEE CLUB  1 V V 1 V   0.600 1 17

  Poule No 9 - 10:15 - Piste No 10 V/M Indicator HS
WILLCOX Joshua  KNIGHTSBRIDGE    3 2 V V V 0.600 6 20
PEPLOW Laurence  REDHILL REIGATE EPEE CLUB  V   V V 3 V 0.800 8 23
DEGORCE Aurelien  LEON PAUL EPEE  V 1   V V V 0.800 7 21
HINWOOD James  SHREWSBURY SCHOOL  1 3 3   3 V 0.200 -8 15
FOSTER Nathan  SKIPTON  1 V 2 V4   V 0.600 -3 17
O'BRIEN Fraser  EDINBURGH FENCING CLUB  2 3 2 4 4   0.000 -10 15

  Poule No 10 - 10:15 - Piste No 11 V/M Indicator HS
HOFFMANN Tom  DINGWALL FENCING CLUB    3 4 V V V 0.600 7 22
MORRIS George  LEON PAUL EPEE  V4   V V 2 V 0.800 5 21
PRESTON Tom  ABINGDON  V 2   V 4 2 0.400 -5 18
GAUGER Noah  MARLBOROUGH  2 2 4   V V 0.400 -1 18
FOULSHAM Jacob  REDHILL REIGATE EPEE CLUB  2 V V 3   V 0.600 3 20
MCKENDRY Fergus  UNIVERSITY OF BRISTOL  2 4 V 1 1   0.200 -9 13

Ranking at the end of Poules

 Rank   Name   First name   Club   Victory/match   Ind.   HS   Group 
 1   BELOT   Antoine   ESCRIME ACADEMY   1.000   20   25   qualifier 
 1   NICHOLS   Harrison   REDHILL REIGATE EPEE CLUB   1.000   20   25   qualifier 
 3   ODGERS   James   BRIXTON   1.000   13   25   qualifier 
 4   JORDAN   Owen   LEON PAUL EPEE   0.833   15   27   qualifier 
 5   BELL   Jack   LASZLOS   0.833   13   28   qualifier 
 6   COOPER   Matthew   WINGERWORTH   0.800   10   24   qualifier 
 7   MCGLADE   Daniel   LEON PAUL EPEE   0.800   10   23   qualifier 
 8   BOYLE   Samuel   LEON PAUL EPEE   0.800   9   24   qualifier 
 8   CAFARO   Jack   MALVERN   0.800   9   24   qualifier 
 10   PAUL   Dominic   LEON PAUL EPEE   0.800   9   21   qualifier 
 11   PEPLOW   Laurence   REDHILL REIGATE EPEE CLUB   0.800   8   23   qualifier 
 12   RUSSELL   James Euan   REDHILL REIGATE EPEE CLUB   0.800   7   23   qualifier 
 13   DEGORCE   Aurelien   LEON PAUL EPEE   0.800   7   21   qualifier 
 14   GREALEY   William   REDHILL REIGATE EPEE CLUB   0.800   6   21   qualifier 
 15   LEE   Max   REDHILL REIGATE EPEE CLUB   0.800   5   22   qualifier 
 16   MORRIS   George   LEON PAUL EPEE   0.800   5   21   qualifier 
 17   SHEPHERD   Billy   SKIPTON   0.800   4   22   qualifier 
 18   RUSSELL   Finn   NEW ASH GREEN   0.667   4   26   qualifier 
 19   EAST   Will   KRFC   0.600   9   21   qualifier 
 20   HOFFMANN   Tom   DINGWALL FENCING CLUB   0.600   7   22   qualifier 
 21   JEAL   James   WINGERWORTH   0.600   7   20   qualifier 
 22   MACLENNAN   Rob   ABINGDON   0.600   6   22   qualifier 
 23   WILLCOX   Joshua   KNIGHTSBRIDGE   0.600   6   20   qualifier 
 24   KIPIANI   Edisher   UNIVERSITY OF ST ANDREWS FENCING CLUB   0.600   3   21   qualifier 
 25   FOULSHAM   Jacob   REDHILL REIGATE EPEE CLUB   0.600   3   20   qualifier 
 26   ASHFORTH   Myles   CADS   0.600   2   19   qualifier 
 26   STIGANT   Liam   OXFORD UNIVERSITY   0.600   2   19   qualifier 
 28   DAN   Liam   REDHILL REIGATE EPEE CLUB   0.600   1   19   qualifier 
 29   BEGLEY-JONES   Murray   REDHILL REIGATE EPEE CLUB   0.600   1   17   qualifier 
 30   PAPADOPOULOS   Alex   EDINBURGH FENCING CLUB   0.600   -1   20   qualifier 
 31   EDWARDS   Owen   LEON PAUL EPEE   0.600   -1   16   qualifier 
 32   SMYTHE   Daniel   LEON PAUL EPEE   0.600   -1   15   qualifier 
 33   FOSTER   Nathan   SKIPTON   0.600   -3   17   qualifier 
 34   SCOTT PAYNE   Edward   ABINGDON   0.500   -5   21   qualifier 
 35   BOYLE   Douglas   WARWICK SCHOOL   0.400   3   21   qualifier 
 36   TRUUVERT   Alexander   LEON PAUL EPEE   0.400   1   22   qualifier 
 37   ALI   Idiris   LEON PAUL EPEE   0.400   1   18   qualifier 
 38   GAUGER   Noah   MARLBOROUGH   0.400   -1   18   qualifier 
 39   STIGANT   Devlin   REDHILL REIGATE EPEE CLUB   0.400   -3   17   qualifier 
 40   GOODWIN   Matthew   BRENTWOOD SCHOOL   0.400   -4   16   qualifier 
 41   PRESTON   Tom   ABINGDON   0.400   -5   18   qualifier 
 42   DU PREE-THOMAS   Piers   PLYMOUTH FENCING CLUB   0.400   -8   15   qualifier 
 43   WAKE   James   HYMERS COLLEGE   0.400   -9   13   qualifier 
 44   SUBRAMANIAN VIDAL   Carlos   LEON PAUL EPEE   0.333   -4   21   qualifier 
 45   ROBINSON   Peter   CAMBRIDGE UNIVERSITY   0.200   -6   16   qualifier 
 46   MACPHERSON   Steven   PLYMOUTH FENCING CLUB   0.200   -6   13   qualifier 
 47   BALLARD   Dylan   LEON PAUL EPEE   0.200   -7   15   qualifier 
 48   HINWOOD   James   SHREWSBURY SCHOOL   0.200   -8   15   qualifier 
 49   MCKENDRY   Fergus   UNIVERSITY OF BRISTOL   0.200   -9   13   qualifier 
 50   BLACKMORE   Seth   DILETTANTE   0.200   -10   12   qualifier 
 51   MASON   Thomas   LEON PAUL EPEE   0.200   -10   10   qualifier 
 52   PALMER   Harry   LEICESTER   0.200   -11   11   qualifier 
 53   WADE   Oliver   MAASTRICHT UNIVERSITY   0.200   -14   10   eliminated 
 54   GIOVANNONE   Alessandro   UNIVERSITY OF BATH   0.167   -8   19   eliminated 
 55   TANT   Refe   ACTIV8   0.167   -15   13   eliminated 
 56   O'BRIEN   Fraser   EDINBURGH FENCING CLUB   0.000   -10   15   eliminated 
 57   MORRISON   Dylan   EDINBURGH FENCING CLUB   0.000   -11   14   eliminated 
 58   BLACKMORE   Noah   IMPERIAL COLLEGE FENCING CLUB   0.000   -14   11   eliminated 
 58   LEVER   Matthew   OPS EPEE CLUB   0.000   -14   11   eliminated 
 58   MITCHELL-ROWE   Decordoba   BLACKHEATH   0.000   -14   11   eliminated 
 58   OSBORNE   Will   EVESHAM   0.000   -14   11   eliminated 

Tableau of 64

    Tableau of 64     Tableau of 32   Tableau of 16
   1   BELOT Antoine   ESCRIME ACADEMY   
          BELOT Antoine 
64                                
            BELOT Antoine 
   33   FOSTER Nathan   SKIPTON       15/11
          SMYTHE Daniel      
32   SMYTHE Daniel   LEON PAUL EPEE  15/13     
              MORRIS George 
   17   SHEPHERD Billy   SKIPTON         13/6
          HINWOOD James      
48   HINWOOD James   SHREWSBURY SCHOOL  15/14     
            MORRIS George 
   49   MCKENDRY Fergus   UNIVERSITY OF BRISTOL       15/6
          MORRIS George 
16   MORRIS George   LEON PAUL EPEE  15/9
 
   9   BOYLE Samuel   LEON PAUL EPEE 
          BOYLE Samuel 
56            
            KIPIANI Edisher 
   41   PRESTON Tom   ABINGDON       15/9
          KIPIANI Edisher      
24   KIPIANI Edisher   UNIVERSITY OF ST ANDREWS FENCING CLUB  12/5     
              FOULSHAM Jacob 
   25   FOULSHAM Jacob   REDHILL REIGATE EPEE CLUB         8/8
          FOULSHAM Jacob      
40   GOODWIN Matthew   BRENTWOOD SCHOOL  15/11     
            FOULSHAM Jacob 
   57             15/11
          CAFARO Jack 
 CAFARO Jack   MALVERN      
 
   5   BELL Jack   LASZLOS 
          BELL Jack 
60            
            BELL Jack 
   37   ALI Idiris   LEON PAUL EPEE       14/12
          ALI Idiris      
28   DAN Liam   REDHILL REIGATE EPEE CLUB  15/7     
              BELL Jack 
   21   JEAL James   WINGERWORTH         15/13
          SUBRAMANIAN VIDAL Carlos      
44   SUBRAMANIAN VIDAL Carlos   LEON PAUL EPEE  15/12     
            RUSSELL James Euan 
   53             15/3
          RUSSELL James Euan 
12   RUSSELL James Euan   REDHILL REIGATE EPEE CLUB      
 
   13   DEGORCE Aurelien   LEON PAUL EPEE 
          DEGORCE Aurelien 
52   PALMER Harry   LEICESTER  15/8
            HOFFMANN Tom 
   45   ROBINSON Peter   CAMBRIDGE UNIVERSITY       15/13
          HOFFMANN Tom      
20   HOFFMANN Tom   DINGWALL FENCING CLUB  15/8     
              JORDAN Owen 
   29   BEGLEY-JONES Murray   REDHILL REIGATE EPEE CLUB         15/5
          BEGLEY-JONES Murray      
36   TRUUVERT Alexander   LEON PAUL EPEE  15/14     
            JORDAN Owen 
   61             15/7
          JORDAN Owen 
 JORDAN Owen   LEON PAUL EPEE      
 
   3   ODGERS James   BRIXTON 
          ODGERS James 
62            
            ODGERS James 
   35   BOYLE Douglas   WARWICK SCHOOL       15/9
          PAPADOPOULOS Alex      
30   PAPADOPOULOS Alex   EDINBURGH FENCING CLUB  15/13     
              ODGERS James 
   19   EAST Will   KRFC         15/7
          EAST Will      
46   MACPHERSON Steven   PLYMOUTH FENCING CLUB  15/6     
            GREALEY William 
   51   MASON Thomas   LEON PAUL EPEE       15/13
          GREALEY William 
14   GREALEY William   REDHILL REIGATE EPEE CLUB  14/4
 
   11   PEPLOW Laurence   REDHILL REIGATE EPEE CLUB 
          PEPLOW Laurence 
54            
            PEPLOW Laurence 
   43   WAKE James   HYMERS COLLEGE       15/9
          MACLENNAN Rob      
22   MACLENNAN Rob   ABINGDON  15/12     
              COOPER Matthew 
   27   ASHFORTH Myles   CADS         15/13
          ASHFORTH Myles      
38   GAUGER Noah   MARLBOROUGH  15/11     
            COOPER Matthew 
   59             15/5
          COOPER Matthew 
 COOPER Matthew   WINGERWORTH      
 
   7   MCGLADE Daniel   LEON PAUL EPEE 
          MCGLADE Daniel 
58            
            MCGLADE Daniel 
   39   STIGANT Devlin   REDHILL REIGATE EPEE CLUB       15/6
          STIGANT Devlin      
26   STIGANT Liam   OXFORD UNIVERSITY  15/7     
              MCGLADE Daniel 
   23   WILLCOX Joshua   KNIGHTSBRIDGE         15/6
          WILLCOX Joshua      
42   DU PREE-THOMAS Piers   PLYMOUTH FENCING CLUB  15/12     
            PAUL Dominic 
   55             15/14
          PAUL Dominic 
10   PAUL Dominic   LEON PAUL EPEE      
 
   15   LEE Max   REDHILL REIGATE EPEE CLUB 
          LEE Max 
50   BLACKMORE Seth   DILETTANTE  15/10
            LEE Max 
   47   BALLARD Dylan   LEON PAUL EPEE       15/11
          BALLARD Dylan      
18   RUSSELL Finn   NEW ASH GREEN  15/14     
              NICHOLS Harrison 
   31   EDWARDS Owen   LEON PAUL EPEE         15/10
          SCOTT PAYNE Edward      
34   SCOTT PAYNE Edward   ABINGDON  15/13     
            NICHOLS Harrison 
   63             15/5
          NICHOLS Harrison 
 NICHOLS Harrison   REDHILL REIGATE EPEE CLUB      

Final Tableau

    Tableau of 8     Semi-finals   Final
   1   MORRIS George   LEON PAUL EPEE   
          FOULSHAM Jacob 
 FOULSHAM Jacob   REDHILL REIGATE EPEE CLUB  15/14
            JORDAN Owen 
   5   BELL Jack   LASZLOS       15/4
          JORDAN Owen      
 JORDAN Owen   LEON PAUL EPEE  15/10     
              NICHOLS Harrison 
   3   ODGERS James   BRIXTON         15/14
          COOPER Matthew      
 COOPER Matthew   WINGERWORTH  15/12     
            NICHOLS Harrison 
   7   MCGLADE Daniel   LEON PAUL EPEE       15/7
          NICHOLS Harrison 
 NICHOLS Harrison   REDHILL REIGATE EPEE CLUB  15/10

Overall ranking

 Rank   Name   First name   Club 
 1   NICHOLS   Harrison   REDHILL REIGATE EPEE CLUB 
 2   JORDAN   Owen   LEON PAUL EPEE 
 3   COOPER   Matthew   WINGERWORTH 
 3   FOULSHAM   Jacob   REDHILL REIGATE EPEE CLUB 
 5   ODGERS   James   BRIXTON 
 6   BELL   Jack   LASZLOS 
 7   MCGLADE   Daniel   LEON PAUL EPEE 
 8   MORRIS   George   LEON PAUL EPEE 
 9   BELOT   Antoine   ESCRIME ACADEMY 
 10   PAUL   Dominic   LEON PAUL EPEE 
 11   PEPLOW   Laurence   REDHILL REIGATE EPEE CLUB 
 12   RUSSELL   James Euan   REDHILL REIGATE EPEE CLUB 
 13   GREALEY   William   REDHILL REIGATE EPEE CLUB 
 14   LEE   Max   REDHILL REIGATE EPEE CLUB 
 15   HOFFMANN   Tom   DINGWALL FENCING CLUB 
 16   KIPIANI   Edisher   UNIVERSITY OF ST ANDREWS FENCING CLUB 
 17   BOYLE   Samuel   LEON PAUL EPEE 
 17   CAFARO   Jack   MALVERN 
 19   DEGORCE   Aurelien   LEON PAUL EPEE 
 20   EAST   Will   KRFC 
 21   MACLENNAN   Rob   ABINGDON 
 22   WILLCOX   Joshua   KNIGHTSBRIDGE 
 23   ASHFORTH   Myles   CADS 
 24   BEGLEY-JONES   Murray   REDHILL REIGATE EPEE CLUB 
 25   PAPADOPOULOS   Alex   EDINBURGH FENCING CLUB 
 26   SMYTHE   Daniel   LEON PAUL EPEE 
 27   SCOTT PAYNE   Edward   ABINGDON 
 28   ALI   Idiris   LEON PAUL EPEE 
 29   STIGANT   Devlin   REDHILL REIGATE EPEE CLUB 
 30   SUBRAMANIAN VIDAL   Carlos   LEON PAUL EPEE 
 31   BALLARD   Dylan   LEON PAUL EPEE 
 32   HINWOOD   James   SHREWSBURY SCHOOL 
 33   SHEPHERD   Billy   SKIPTON 
 34   RUSSELL   Finn   NEW ASH GREEN 
 35   JEAL   James   WINGERWORTH 
 36   STIGANT   Liam   OXFORD UNIVERSITY 
 37   DAN   Liam   REDHILL REIGATE EPEE CLUB 
 38   EDWARDS   Owen   LEON PAUL EPEE 
 39   FOSTER   Nathan   SKIPTON 
 40   BOYLE   Douglas   WARWICK SCHOOL 
 41   TRUUVERT   Alexander   LEON PAUL EPEE 
 42   GAUGER   Noah   MARLBOROUGH 
 43   GOODWIN   Matthew   BRENTWOOD SCHOOL 
 44   PRESTON   Tom   ABINGDON 
 45   DU PREE-THOMAS   Piers   PLYMOUTH FENCING CLUB 
 46   WAKE   James   HYMERS COLLEGE 
 47   ROBINSON   Peter   CAMBRIDGE UNIVERSITY 
 48   MACPHERSON   Steven   PLYMOUTH FENCING CLUB 
 49   MCKENDRY   Fergus   UNIVERSITY OF BRISTOL 
 50   BLACKMORE   Seth   DILETTANTE 
 51   MASON   Thomas   LEON PAUL EPEE 
 52   PALMER   Harry   LEICESTER 
 53   WADE   Oliver   MAASTRICHT UNIVERSITY 
 54   GIOVANNONE   Alessandro   UNIVERSITY OF BATH 
 55   TANT   Refe   ACTIV8 
 56   O'BRIEN   Fraser   EDINBURGH FENCING CLUB 
 57   MORRISON   Dylan   EDINBURGH FENCING CLUB 
 58   BLACKMORE   Noah   IMPERIAL COLLEGE FENCING CLUB 
 58   LEVER   Matthew   OPS EPEE CLUB 
 58   MITCHELL-ROWE   Decordoba   BLACKHEATH 
 58   OSBORNE   Will   EVESHAM