lp.logo

Results for British U23 Epee Championships - 13/01/2018

Results Available

LIST

Women's Epee

Poules, round no 1

  Poule No 1 - 10:15 - Piste No 2 V/M Indicator HS
FOXWELL-MOSS Taylor  PLYMOUTH FENCING CLUB    V 4 V V V 0.800 5 24
DUDLEY Amelia  LEON PAUL EPEE  4   V 1 1 4 0.200 -9 15
HARVIE Eleanor  UNIVERSITY OF ESSEX  V 4   2 2 V 0.400 -5 18
POWELL Elisabeth    4 V V   V V 0.800 12 24
DE MARTIN Sofia  DURHAM UNIVERSITY  4 V V 3   V 0.600 5 22
EVANS Harriet    2 V 4 1 4   0.200 -8 16

  Poule No 2 - 10:15 - Piste No 3 V/M Indicator HS
PARMAR Ellie  REDHILL REIGATE EPEE CLUB    2 2 2 4 V 0.200 -6 15
TAYLOR Eleanor  SALLE HADALIN  V   V 1 V V 0.800 4 21
MCCORMACK Maisie  OPS EPEE CLUB  V 4   2 3 V 0.400 -1 19
LOUIS Avery  KNIGHTSBRIDGE  V V V   V V 1.000 15 25
SUMMERS Francesca  LEON PAUL EPEE  V 4 V 2   V 0.600 3 21
DE LAPEROUSE Astree  QUEEN'S GATE SCHOOL  1 2 3 3 1   0.000 -15 10

  Poule No 3 - 10:15 - Piste No 4 V/M Indicator HS
HADALIN Henriette  SALLE HADALIN    V 2 V 2 V4 0.600 -3 18
SUMMERS Charlotte  LEON PAUL EPEE  4   V V 3 1 0.400 2 18
SIMMONDS Constance  ABINGDON  V 2   4 3 V 0.400 0 19
SPICE Sarah  REDHILL REIGATE EPEE CLUB  4 1 V   3 3 0.200 -8 16
POWELL Alexandra  MALVERN HILLS SWORD FENCING CLUB  V V V V   V 1.000 10 25
PALANO Elena  ESCRIME ACADEMY  3 V3 2 V 4   0.400 -1 17

  Poule No 4 - 10:15 - Piste No 6 V/M Indicator HS
MA Christy  MALVERN HILLS SWORD FENCING CLUB    V4 2 V V 1 0.600 -3 17
BLACK Abagael  PLYMOUTH FENCING CLUB  3   V 4 3 V 0.400 3 20
HENDERSON-ROE Maia  KESZLER FENCING CLUB  V 2   3 V 4 0.400 -1 19
HEAPS Jasmine  MARSHALL FENCING  4 V V   2 V 0.600 0 21
STANIER Lydia  UNIVERSITY OF SURREY  3 V4 3 V   V 0.600 3 20
AL-WAGGA Yasmin  BATH SWORD CLUB  V 2 V 4 2   0.400 -2 18

  Poule No 5 - 10:15 - Piste No 7 V/M Indicator HS
RUMBLE Jessica  UNIVERSITY OF YORK    3 0 2 V V 0.400 -6 15
MILES Katy  PLYMOUTH FENCING CLUB  V   2 V 4 3 0.400 -2 19
SADLER Louise  MALVERN HILLS SWORD FENCING CLUB  V V   V V 4 0.800 9 24
LEVER Rachael  OPS EPEE CLUB  V 3 4   3 V 0.400 -1 20
PHILBIN Caitlin  WALLACE FENCING  2 V 4 V   2 0.400 -4 18
GRIMSHAW Rose  LEON PAUL EPEE  4 V V 4 V   0.600 4 23

  Poule No 6 - 10:15 - Piste No 10 V/M Indicator HS
CHUNG-HALPERN Ines  CHELSEA FENCING CLUB    V 2 1 2 1 0.200 -10 11
BARON Maya  LEON PAUL EPEE  1   2 3 1 0 0.000 -18 7
BARNES Rachel  MUCH WENLOCK  V V   4 V 3 0.600 4 22
SNELLIN Holly  GRAVESHAM  V V V   V V 1.000 10 25
BISHOP Catherine  PLYMOUTH FENCING CLUB  V V 4 3   2 0.400 1 19
WILLETT Lulu  REDHILL REIGATE EPEE CLUB  V V V 4 V   0.800 13 24

  Poule No 7 - 10:15 - Piste No 11 V/M Indicator HS
WATKINS Abigail  MALVERN    3 V V V V 0.800 3 23
HORNBY Odette  LEVALLOIS SPORTING CLUB ESCRIME  V   3 2 4 V 0.400 -3 19
SHEFFIELD Laura  BRIXTON  3 V   V 2 V 0.600 2 20
FONICIELLO Daisy  EDINBURGH FENCING CLUB  4 V 2   2 2 0.200 -7 15
LEE Maddy  PLYMOUTH FENCING CLUB  4 V V V   4 0.600 5 23
HARVEY Sarah  TEAM NEWCASTLE  4 4 3 V V   0.400 0 21

Ranking at the end of Poules

 Rank   Name   First name   Club   Victory/match   Ind.   HS   Group 
 1   LOUIS   Avery   KNIGHTSBRIDGE   1.000   15   25   qualifier 
 2   POWELL   Alexandra   MALVERN HILLS SWORD FENCING CLUB   1.000   10   25   qualifier 
 2   SNELLIN   Holly   GRAVESHAM   1.000   10   25   qualifier 
 4   WILLETT   Lulu   REDHILL REIGATE EPEE CLUB   0.800   13   24   qualifier 
 5   POWELL   Elisabeth      0.800   12   24   qualifier 
 6   SADLER   Louise   MALVERN HILLS SWORD FENCING CLUB   0.800   9   24   qualifier 
 7   FOXWELL-MOSS   Taylor   PLYMOUTH FENCING CLUB   0.800   5   24   qualifier 
 8   TAYLOR   Eleanor   SALLE HADALIN   0.800   4   21   qualifier 
 9   WATKINS   Abigail   MALVERN   0.800   3   23   qualifier 
 10   LEE   Maddy   PLYMOUTH FENCING CLUB   0.600   5   23   qualifier 
 11   DE MARTIN   Sofia   DURHAM UNIVERSITY   0.600   5   22   qualifier 
 12   GRIMSHAW   Rose   LEON PAUL EPEE   0.600   4   23   qualifier 
 13   BARNES   Rachel   MUCH WENLOCK   0.600   4   22   qualifier 
 14   SUMMERS   Francesca   LEON PAUL EPEE   0.600   3   21   qualifier 
 15   STANIER   Lydia   UNIVERSITY OF SURREY   0.600   3   20   qualifier 
 16   SHEFFIELD   Laura   BRIXTON   0.600   2   20   qualifier 
 17   HEAPS   Jasmine   MARSHALL FENCING   0.600   0   21   qualifier 
 18   HADALIN   Henriette   SALLE HADALIN   0.600   -3   18   qualifier 
 19   MA   Christy   MALVERN HILLS SWORD FENCING CLUB   0.600   -3   17   qualifier 
 20   BLACK   Abagael   PLYMOUTH FENCING CLUB   0.400   3   20   qualifier 
 21   SUMMERS   Charlotte   LEON PAUL EPEE   0.400   2   18   qualifier 
 22   BISHOP   Catherine   PLYMOUTH FENCING CLUB   0.400   1   19   qualifier 
 23   HARVEY   Sarah   TEAM NEWCASTLE   0.400   0   21   qualifier 
 24   SIMMONDS   Constance   ABINGDON   0.400   0   19   qualifier 
 25   LEVER   Rachael   OPS EPEE CLUB   0.400   -1   20   qualifier 
 26   HENDERSON-ROE   Maia   KESZLER FENCING CLUB   0.400   -1   19   qualifier 
 26   MCCORMACK   Maisie   OPS EPEE CLUB   0.400   -1   19   qualifier 
 28   PALANO   Elena   ESCRIME ACADEMY   0.400   -1   17   qualifier 
 29   MILES   Katy   PLYMOUTH FENCING CLUB   0.400   -2   19   qualifier 
 30   AL-WAGGA   Yasmin   BATH SWORD CLUB   0.400   -2   18   qualifier 
 31   HORNBY   Odette   LEVALLOIS SPORTING CLUB ESCRIME   0.400   -3   19   qualifier 
 32   PHILBIN   Caitlin   WALLACE FENCING   0.400   -4   18   qualifier 
 33   HARVIE   Eleanor   UNIVERSITY OF ESSEX   0.400   -5   18   qualifier 
 34   RUMBLE   Jessica   UNIVERSITY OF YORK   0.400   -6   15   qualifier 
 35   PARMAR   Ellie   REDHILL REIGATE EPEE CLUB   0.200   -6   15   qualifier 
 36   FONICIELLO   Daisy   EDINBURGH FENCING CLUB   0.200   -7   15   qualifier 
 37   EVANS   Harriet      0.200   -8   16   eliminated 
 37   SPICE   Sarah   REDHILL REIGATE EPEE CLUB   0.200   -8   16   eliminated 
 39   DUDLEY   Amelia   LEON PAUL EPEE   0.200   -9   15   eliminated 
 40   CHUNG-HALPERN   Ines   CHELSEA FENCING CLUB   0.200   -10   11   eliminated 
 41   DE LAPEROUSE   Astree   QUEEN'S GATE SCHOOL   0.000   -15   10   eliminated 
 42   BARON   Maya   LEON PAUL EPEE   0.000   -18   7   eliminated 

Tableau of 64

    Tableau of 64     Tableau of 32   Tableau of 16
   1   LOUIS Avery   KNIGHTSBRIDGE   
          LOUIS Avery 
64                                
            LOUIS Avery 
   33   HARVIE Eleanor   UNIVERSITY OF ESSEX       15/4
          PHILBIN Caitlin      
32   PHILBIN Caitlin   WALLACE FENCING  15/12     
              HEAPS Jasmine 
   17   HEAPS Jasmine   MARSHALL FENCING         15/9
          HEAPS Jasmine      
48                 
            HEAPS Jasmine 
   49             15/10
          SHEFFIELD Laura 
16   SHEFFIELD Laura   BRIXTON      
 
   9   WATKINS Abigail   MALVERN 
          WATKINS Abigail 
56            
            SIMMONDS Constance 
   41             15/12
          SIMMONDS Constance      
24   SIMMONDS Constance   ABINGDON           
              SIMMONDS Constance 
   25   LEVER Rachael   OPS EPEE CLUB         15/14
          LEVER Rachael      
40                 
            LEVER Rachael 
   57             15/12
          TAYLOR Eleanor 
 TAYLOR Eleanor   SALLE HADALIN      
 
   5   POWELL Elisabeth    
          POWELL Elisabeth 
60            
            POWELL Elisabeth 
   37             15/12
          PALANO Elena      
28   PALANO Elena   ESCRIME ACADEMY           
              POWELL Elisabeth 
   21   SUMMERS Charlotte   LEON PAUL EPEE         15/9
          SUMMERS Charlotte      
44                 
            SUMMERS Charlotte 
   53             15/13
          GRIMSHAW Rose 
12   GRIMSHAW Rose   LEON PAUL EPEE      
 
   13   BARNES Rachel   MUCH WENLOCK 
          BARNES Rachel 
52            
            BARNES Rachel 
   45             15/12
          BLACK Abagael      
20   BLACK Abagael   PLYMOUTH FENCING CLUB           
              BARNES Rachel 
   29   MILES Katy   PLYMOUTH FENCING CLUB         15/8
          MILES Katy      
36   FONICIELLO Daisy   EDINBURGH FENCING CLUB  15/10     
            MILES Katy 
   61             15/13
          WILLETT Lulu 
 WILLETT Lulu   REDHILL REIGATE EPEE CLUB      
 
   3   SNELLIN Holly   GRAVESHAM 
          SNELLIN Holly 
62            
            SNELLIN Holly 
   35   PARMAR Ellie   REDHILL REIGATE EPEE CLUB       15/9
          PARMAR Ellie      
30   AL-WAGGA Yasmin   BATH SWORD CLUB  15/7     
              SUMMERS Francesca 
   19   MA Christy   MALVERN HILLS SWORD FENCING CLUB         15/5
          MA Christy      
46                 
            SUMMERS Francesca 
   51             10/6
          SUMMERS Francesca 
14   SUMMERS Francesca   LEON PAUL EPEE      
 
   11   DE MARTIN Sofia   DURHAM UNIVERSITY 
          DE MARTIN Sofia 
54            
            BISHOP Catherine 
   43             15/13
          BISHOP Catherine      
22   BISHOP Catherine   PLYMOUTH FENCING CLUB           
              BISHOP Catherine 
   27   HENDERSON-ROE Maia   KESZLER FENCING CLUB         15/14
          HENDERSON-ROE Maia      
38                 
            SADLER Louise 
   59             15/7
          SADLER Louise 
 SADLER Louise   MALVERN HILLS SWORD FENCING CLUB      
 
   7   FOXWELL-MOSS Taylor   PLYMOUTH FENCING CLUB 
          FOXWELL-MOSS Taylor 
58            
            FOXWELL-MOSS Taylor 
   39             15/14
          MCCORMACK Maisie      
26   MCCORMACK Maisie   OPS EPEE CLUB           
              LEE Maddy 
   23   HARVEY Sarah   TEAM NEWCASTLE         15/10
          HARVEY Sarah      
42                 
            LEE Maddy 
   55             15/5
          LEE Maddy 
10   LEE Maddy   PLYMOUTH FENCING CLUB      
 
   15   STANIER Lydia   UNIVERSITY OF SURREY 
          STANIER Lydia 
50            
            STANIER Lydia 
   47             15/6
          HADALIN Henriette      
18   HADALIN Henriette   SALLE HADALIN           
              STANIER Lydia 
   31   HORNBY Odette   LEVALLOIS SPORTING CLUB ESCRIME         15/6
          HORNBY Odette      
34   RUMBLE Jessica   UNIVERSITY OF YORK  15/14     
            POWELL Alexandra 
   63             15/7
          POWELL Alexandra 
 POWELL Alexandra   MALVERN HILLS SWORD FENCING CLUB      

Final Tableau

    Tableau of 8     Semi-finals   Final
   1   HEAPS Jasmine   MARSHALL FENCING   
          HEAPS Jasmine 
 SIMMONDS Constance   ABINGDON  15/13
            POWELL Elisabeth 
   5   POWELL Elisabeth          15/6
          POWELL Elisabeth      
 BARNES Rachel   MUCH WENLOCK  15/7     
              SUMMERS Francesca 
   3   SUMMERS Francesca   LEON PAUL EPEE         15/10
          SUMMERS Francesca      
 BISHOP Catherine   PLYMOUTH FENCING CLUB  15/11     
            SUMMERS Francesca 
   7   LEE Maddy   PLYMOUTH FENCING CLUB       15/9
          STANIER Lydia 
 STANIER Lydia   UNIVERSITY OF SURREY  15/13

Overall ranking

 Rank   Name   First name   Club 
 1   SUMMERS   Francesca   LEON PAUL EPEE 
 2   POWELL   Elisabeth    
 3   HEAPS   Jasmine   MARSHALL FENCING 
 3   STANIER   Lydia   UNIVERSITY OF SURREY 
 5   LEE   Maddy   PLYMOUTH FENCING CLUB 
 6   BARNES   Rachel   MUCH WENLOCK 
 7   BISHOP   Catherine   PLYMOUTH FENCING CLUB 
 8   SIMMONDS   Constance   ABINGDON 
 9   LOUIS   Avery   KNIGHTSBRIDGE 
 10   POWELL   Alexandra   MALVERN HILLS SWORD FENCING CLUB 
 10   SNELLIN   Holly   GRAVESHAM 
 12   SADLER   Louise   MALVERN HILLS SWORD FENCING CLUB 
 13   FOXWELL-MOSS   Taylor   PLYMOUTH FENCING CLUB 
 14   SUMMERS   Charlotte   LEON PAUL EPEE 
 15   LEVER   Rachael   OPS EPEE CLUB 
 16   MILES   Katy   PLYMOUTH FENCING CLUB 
 17   WILLETT   Lulu   REDHILL REIGATE EPEE CLUB 
 18   TAYLOR   Eleanor   SALLE HADALIN 
 19   WATKINS   Abigail   MALVERN 
 20   DE MARTIN   Sofia   DURHAM UNIVERSITY 
 21   GRIMSHAW   Rose   LEON PAUL EPEE 
 22   SHEFFIELD   Laura   BRIXTON 
 23   HADALIN   Henriette   SALLE HADALIN 
 24   MA   Christy   MALVERN HILLS SWORD FENCING CLUB 
 25   BLACK   Abagael   PLYMOUTH FENCING CLUB 
 26   HARVEY   Sarah   TEAM NEWCASTLE 
 27   HENDERSON-ROE   Maia   KESZLER FENCING CLUB 
 27   MCCORMACK   Maisie   OPS EPEE CLUB 
 29   PALANO   Elena   ESCRIME ACADEMY 
 30   HORNBY   Odette   LEVALLOIS SPORTING CLUB ESCRIME 
 31   PHILBIN   Caitlin   WALLACE FENCING 
 32   PARMAR   Ellie   REDHILL REIGATE EPEE CLUB 
 33   AL-WAGGA   Yasmin   BATH SWORD CLUB 
 34   HARVIE   Eleanor   UNIVERSITY OF ESSEX 
 35   RUMBLE   Jessica   UNIVERSITY OF YORK 
 36   FONICIELLO   Daisy   EDINBURGH FENCING CLUB 
 37   EVANS   Harriet    
 37   SPICE   Sarah   REDHILL REIGATE EPEE CLUB 
 39   DUDLEY   Amelia   LEON PAUL EPEE 
 40   CHUNG-HALPERN   Ines   CHELSEA FENCING CLUB 
 41   DE LAPEROUSE   Astree   QUEEN'S GATE SCHOOL 
 42   BARON   Maya   LEON PAUL EPEE