lp.logo

Results for LPJS London Sabre - 04/02/2018

LIST

U13 Boys Sabre

Poules, round no 1

  Poule No 1 - 14:30 - Piste No 1 V/M Indicator HS
MCLEOD Alistair  MX FENCING    V V V V V 2 2 0.714 8 29
JOHNSON Stanley  WHITGIFT  2   4 V 3 2 1 1 0.143 -16 18
BEVILAQUA Mathew  WHITGIFT  4 V   2 2 3 1 0 0.143 -17 17
TWEEDIE Will  PDFA  0 4 V   1 1 2 1 0.143 -18 14
PIERCE Matthew  STORT VALLEY SABRE CLUB  3 V V V   V 1 0 0.571 1 24
BELLWARD Cameron  KINGS SWORDS FENCING  2 V V V 2   1 1 0.429 -5 21
KLOSS Nathanael  RUSSELL SWORDS  V V V V V V   3 0.857 20 33
LISTER Alexander  MARSHALL FENCING  V V V V V V V   1.000 27 35

  Poule No 2 - 14:30 - Piste No 2 V/M Indicator HS
WOODWARD Zachary  MARSHALL FENCING    V V 3 V V V V 0.857 21 33
BAUMANN Dylan  WHITGIFT  0   3 0 1 1 2 1 0.000 -27 8
SIDDIQ Adiy  WHITGIFT  2 V   V 4 V 2 0 0.429 -2 23
ARMSTRONG Tobias  MX FENCING  V V 1   3 V V 3 0.571 6 27
BOORE Rhodri  RUSSELL SWORDS  0 V V V   2 V 2 0.571 -1 24
MONTGOMERY Reuben  GUERNSEY FENCING ACADEMY  0 V 1 2 V   V 1 0.429 -6 19
JOHNSON-FAUSTINO Daniel  PDFA  2 V V 1 2 2   0 0.286 -12 17
HORNE Sam    3 V V V V V V   0.857 21 33

  Poule No 3 - 14:30 - Piste No 3 V/M Indicator HS
CALATAYUD Jan  CADS    V V V V 0 1 1 0.571 1 22
SACHANIA Aren  WHITGIFT  2   2 V 4 0 1 0 0.143 -19 14
BROTHERHOOD George  WHITGIFT  2 V   3 0 1 0 2 0.143 -19 13
HOLLINGBERY James  DACORUM  2 3 V   1 0 0 1 0.143 -21 12
EDWARDS Benjamin  RUSSELL SWORDS  0 V V V   1 V 2 0.571 -1 23
MARTIN Henry  MX FENCING  V V V V V   3 V 0.857 23 33
HEATH Thomas  PDFA  V V V V 4 V   V 0.857 21 34
WAGSTAFF Tom  STORT VALLEY SABRE CLUB  V V V V V 3 3   0.714 15 31

  Poule No 4 - 14:30 - Piste No 4 V/M Indicator HS
PAGE Tom  BROMLEY FENCING CLUB    0 2 1 4 V 2 0 0.143 -20 14
HIYAMA Ryuki  SHAKESPEARE'S SWORDS  V   4 V V V V 2 0.714 17 31
GAGG Carter  GADS HILL SCHOOL  V V   V V V V 0 0.857 13 30
GREGORY Toby  STORT VALLEY SABRE CLUB  V 1 2   V 1 V 0 0.429 -9 19
BRINCKLOW Oscar  CADS  V 2 0 3   V V 0 0.429 -7 20
MCCOMBIE Finn  WHITGIFT  4 1 1 V 2   0 0 0.143 -18 13
BARR Jacob  PDFA  V 0 3 4 1 V   0 0.286 -9 18
COX Sam  TRURO  V V V V V V V   1.000 33 35

  Poule No 5 - 14:30 - Piste No 5 V/M Indicator HS
SILVA Seb  MX FENCING    V V V V V V 2 0.857 15 32
CHILDS Bobby  RUSSELL SWORDS  3   3 V 1 V V 2 0.429 -1 24
HORMBREY Oscar  STORT VALLEY SABRE CLUB  4 V   V V V V V 0.857 14 34
PETTIFOR George  SHAKESPEARE'S SWORDS  0 0 3   1 V 2 0 0.143 -23 11
FORD Freddie  CAMDEN  3 V 4 V   V V V 0.714 11 32
WILLIAMS Barnaby  PDFA  1 1 0 4 2   V 0 0.143 -19 13
DUSTOOR Raja  WHITGIFT  1 4 2 V 3 2   4 0.143 -11 21
FRANKLIN Mac  GADS HILL SCHOOL  V V 3 V 4 V V   0.714 14 32

Ranking at the end of mixed poules

 Rank   Name   First name   Club   Victory/match   Ind.   HS   Group 
 1   COX   Sam   TRURO   1.000   33   35   qualifier 
 2   LISTER   Alexander   MARSHALL FENCING   1.000   27   35   qualifier 
 3   MARTIN   Henry   MX FENCING   0.857   23   33   qualifier 
 4   HEATH   Thomas   PDFA   0.857   21   34   qualifier 
 5   HORNE   Sam      0.857   21   33   qualifier 
 5   WOODWARD   Zachary   MARSHALL FENCING   0.857   21   33   qualifier 
 7   KLOSS   Nathanael   RUSSELL SWORDS   0.857   20   33   qualifier 
 8   SILVA   Seb   MX FENCING   0.857   15   32   qualifier 
 9   HORMBREY   Oscar   STORT VALLEY SABRE CLUB   0.857   14   34   qualifier 
 10   GAGG   Carter   GADS HILL SCHOOL   0.857   13   30   qualifier 
 11   HIYAMA   Ryuki   SHAKESPEARE'S SWORDS   0.714   17   31   qualifier 
 12   WAGSTAFF   Tom   STORT VALLEY SABRE CLUB   0.714   15   31   qualifier 
 13   FRANKLIN   Mac   GADS HILL SCHOOL   0.714   14   32   qualifier 
 14   FORD   Freddie   CAMDEN   0.714   11   32   qualifier 
 15   MCLEOD   Alistair   MX FENCING   0.714   8   29   qualifier 
 16   ARMSTRONG   Tobias   MX FENCING   0.571   6   27   qualifier 
 17   PIERCE   Matthew   STORT VALLEY SABRE CLUB   0.571   1   24   qualifier 
 18   CALATAYUD   Jan   CADS   0.571   1   22   qualifier 
 19   BOORE   Rhodri   RUSSELL SWORDS   0.571   -1   24   qualifier 
 20   EDWARDS   Benjamin   RUSSELL SWORDS   0.571   -1   23   qualifier 
 21   CHILDS   Bobby   RUSSELL SWORDS   0.429   -1   24   qualifier 
 22   SIDDIQ   Adiy   WHITGIFT   0.429   -2   23   qualifier 
 23   BELLWARD   Cameron   KINGS SWORDS FENCING   0.429   -5   21   qualifier 
 24   MONTGOMERY   Reuben   GUERNSEY FENCING ACADEMY   0.429   -6   19   qualifier 
 25   BRINCKLOW   Oscar   CADS   0.429   -7   20   qualifier 
 26   GREGORY   Toby   STORT VALLEY SABRE CLUB   0.429   -9   19   qualifier 
 27   BARR   Jacob   PDFA   0.286   -9   18   qualifier 
 28   JOHNSON-FAUSTINO   Daniel   PDFA   0.286   -12   17   qualifier 
 29   DUSTOOR   Raja   WHITGIFT   0.143   -11   21   qualifier 
 30   JOHNSON   Stanley   WHITGIFT   0.143   -16   18   qualifier 
 31   BEVILAQUA   Mathew   WHITGIFT   0.143   -17   17   qualifier 
 32   TWEEDIE   Will   PDFA   0.143   -18   14   qualifier 
 33   MCCOMBIE   Finn   WHITGIFT   0.143   -18   13   qualifier 
 34   SACHANIA   Aren   WHITGIFT   0.143   -19   14   qualifier 
 35   BROTHERHOOD   George   WHITGIFT   0.143   -19   13   qualifier 
 35   WILLIAMS   Barnaby   PDFA   0.143   -19   13   qualifier 
 37   PAGE   Tom   BROMLEY FENCING CLUB   0.143   -20   14   qualifier 
 38   HOLLINGBERY   James   DACORUM   0.143   -21   12   qualifier 
 39   PETTIFOR   George   SHAKESPEARE'S SWORDS   0.143   -23   11   qualifier 
 40   BAUMANN   Dylan   WHITGIFT   0.000   -27   8   qualifier 

Tableau of 64

    Tableau of 64     Tableau of 32   Tableau of 16
   1   COX Sam   TRURO   
          COX Sam 
64                                
            COX Sam 
   33   MCCOMBIE Finn   WHITGIFT       10/2
          MCCOMBIE Finn      
32   TWEEDIE Will   PDFA  10/5     
              COX Sam 
   17   PIERCE Matthew   STORT VALLEY SABRE CLUB         10/5
          PIERCE Matthew      
48                 
            ARMSTRONG Tobias 
   49             10/6
          ARMSTRONG Tobias 
16   ARMSTRONG Tobias   MX FENCING      
 
   9   HORMBREY Oscar   STORT VALLEY SABRE CLUB 
          HORMBREY Oscar 
56            
            HORMBREY Oscar 
   41             10/6
          MONTGOMERY Reuben      
24   MONTGOMERY Reuben   GUERNSEY FENCING ACADEMY           
              SILVA Seb 
   25   BRINCKLOW Oscar   CADS         10/8
          BRINCKLOW Oscar      
40   BAUMANN Dylan   WHITGIFT  10/5     
            SILVA Seb 
   57             10/5
          SILVA Seb 
 SILVA Seb   MX FENCING      
 
   5   WOODWARD Zachary   MARSHALL FENCING 
          WOODWARD Zachary 
60            
            WOODWARD Zachary 
   37   PAGE Tom   BROMLEY FENCING CLUB       10/5
          JOHNSON-FAUSTINO Daniel      
28   JOHNSON-FAUSTINO Daniel   PDFA  10/1     
              WOODWARD Zachary 
   21   CHILDS Bobby   RUSSELL SWORDS         10/9
          CHILDS Bobby      
44                 
            WAGSTAFF Tom 
   53             10/4
          WAGSTAFF Tom 
12   WAGSTAFF Tom   STORT VALLEY SABRE CLUB      
 
   13   FRANKLIN Mac   GADS HILL SCHOOL 
          FRANKLIN Mac 
52            
            EDWARDS Benjamin 
   45             10/5
          EDWARDS Benjamin      
20   EDWARDS Benjamin   RUSSELL SWORDS           
              HEATH Thomas 
   29   DUSTOOR Raja   WHITGIFT         10/6
          BROTHERHOOD George      
36   BROTHERHOOD George   WHITGIFT  10/5     
            HEATH Thomas 
   61             10/0
          HEATH Thomas 
 HEATH Thomas   PDFA      
 
   3   MARTIN Henry   MX FENCING 
          MARTIN Henry 
62            
            MARTIN Henry 
   35   WILLIAMS Barnaby   PDFA       10/0
          JOHNSON Stanley      
30   JOHNSON Stanley   WHITGIFT  10/4     
              MARTIN Henry 
   19   BOORE Rhodri   RUSSELL SWORDS         10/5
          BOORE Rhodri      
46                 
            FORD Freddie 
   51             10/3
          FORD Freddie 
14   FORD Freddie   CAMDEN      
 
   11   HIYAMA Ryuki   SHAKESPEARE'S SWORDS 
          HIYAMA Ryuki 
54            
            HIYAMA Ryuki 
   43             10/5
          SIDDIQ Adiy      
22   SIDDIQ Adiy   WHITGIFT           
              HORNE Sam 
   27   BARR Jacob   PDFA         10/4
          BARR Jacob      
38   HOLLINGBERY James   DACORUM  10/7     
            HORNE Sam 
   59             10/7
          HORNE Sam 
 HORNE Sam         
 
   7   KLOSS Nathanael   RUSSELL SWORDS 
          KLOSS Nathanael 
58            
            KLOSS Nathanael 
   39   PETTIFOR George   SHAKESPEARE'S SWORDS       10/2
          PETTIFOR George      
26   GREGORY Toby   STORT VALLEY SABRE CLUB  10/6     
              KLOSS Nathanael 
   23   BELLWARD Cameron   KINGS SWORDS FENCING         10/6
          BELLWARD Cameron      
42                 
            GAGG Carter 
   55             10/5
          GAGG Carter 
10   GAGG Carter   GADS HILL SCHOOL      
 
   15   MCLEOD Alistair   MX FENCING 
          MCLEOD Alistair 
50            
            MCLEOD Alistair 
   47             10/7
          CALATAYUD Jan      
18   CALATAYUD Jan   CADS           
              LISTER Alexander 
   31   BEVILAQUA Mathew   WHITGIFT         10/1
          BEVILAQUA Mathew      
34   SACHANIA Aren   WHITGIFT  10/7     
            LISTER Alexander 
   63             10/0
          LISTER Alexander 
 LISTER Alexander   MARSHALL FENCING      

Final Tableau

    Tableau of 8     Semi-finals   Final
   1   COX Sam   TRURO   
          COX Sam 
 SILVA Seb   MX FENCING  10/2
            WOODWARD Zachary 
   5   WOODWARD Zachary   MARSHALL FENCING       10/8
          WOODWARD Zachary      
 HEATH Thomas   PDFA  10/3     
              LISTER Alexander 
   3   MARTIN Henry   MX FENCING         10/5
          MARTIN Henry      
 HORNE Sam     10/5     
            LISTER Alexander 
   7   KLOSS Nathanael   RUSSELL SWORDS       10/5
          LISTER Alexander 
 LISTER Alexander   MARSHALL FENCING  10/6

Overall ranking

 Rank   Name   First name   Club 
 1   LISTER   Alexander   MARSHALL FENCING 
 2   WOODWARD   Zachary   MARSHALL FENCING 
 3   COX   Sam   TRURO 
 3   MARTIN   Henry   MX FENCING 
 5   HEATH   Thomas   PDFA 
 6   HORNE   Sam    
 7   KLOSS   Nathanael   RUSSELL SWORDS 
 8   SILVA   Seb   MX FENCING 
 9   HORMBREY   Oscar   STORT VALLEY SABRE CLUB 
 10   GAGG   Carter   GADS HILL SCHOOL 
 11   HIYAMA   Ryuki   SHAKESPEARE'S SWORDS 
 12   WAGSTAFF   Tom   STORT VALLEY SABRE CLUB 
 13   FORD   Freddie   CAMDEN 
 14   MCLEOD   Alistair   MX FENCING 
 15   ARMSTRONG   Tobias   MX FENCING 
 16   EDWARDS   Benjamin   RUSSELL SWORDS 
 17   FRANKLIN   Mac   GADS HILL SCHOOL 
 18   PIERCE   Matthew   STORT VALLEY SABRE CLUB 
 19   CALATAYUD   Jan   CADS 
 20   BOORE   Rhodri   RUSSELL SWORDS 
 21   CHILDS   Bobby   RUSSELL SWORDS 
 22   SIDDIQ   Adiy   WHITGIFT 
 23   BELLWARD   Cameron   KINGS SWORDS FENCING 
 24   MONTGOMERY   Reuben   GUERNSEY FENCING ACADEMY 
 25   BRINCKLOW   Oscar   CADS 
 26   BARR   Jacob   PDFA 
 27   JOHNSON-FAUSTINO   Daniel   PDFA 
 28   JOHNSON   Stanley   WHITGIFT 
 29   BEVILAQUA   Mathew   WHITGIFT 
 30   MCCOMBIE   Finn   WHITGIFT 
 31   BROTHERHOOD   George   WHITGIFT 
 32   PETTIFOR   George   SHAKESPEARE'S SWORDS 
 33   GREGORY   Toby   STORT VALLEY SABRE CLUB 
 34   DUSTOOR   Raja   WHITGIFT 
 35   TWEEDIE   Will   PDFA 
 36   SACHANIA   Aren   WHITGIFT 
 37   WILLIAMS   Barnaby   PDFA 
 38   PAGE   Tom   BROMLEY FENCING CLUB 
 39   HOLLINGBERY   James   DACORUM 
 40   BAUMANN   Dylan   WHITGIFT