lp.logo

Results for LPJS London Sabre - 04/02/2018

LIST

U15 Boys Sabre

Poules, round no 1

  Poule No 1 - Piste No 9 V/M Indicator HS
SALTER Taliesin  GUERNSEY FENCING ACADEMY    3 4 3 2 0 3 V 0.143 -14 20
GUY Rowan  LEICESTER  V   3 V V 0 2 V 0.571 -3 25
GALAZKA Dylan  RUSSELL SWORDS  V V   3 4 4 2 V 0.429 -2 28
LINDSAY Daniel  WHITGIFT  V 4 V   V 1 2 1 0.429 -5 23
MOGIE Oscar  PDFA  V 3 V 2   2 1 V 0.429 -5 23
HILTON Ethan  REGENT  V V V V V   4 V 0.857 20 34
SHAW John-Paul  MX FENCING  V V V V V V   V 1.000 20 35
JOHNSON-FAUSTINO Lucas  PDFA  4 3 3 V 2 2 1   0.143 -11 20

  Poule No 2 - Piste No 10 V/M Indicator HS
LAM Kai  WHITGIFT    V 1 0 4 4 1 0.167 -13 15
BARRETT Sam  STORT VALLEY SABRE CLUB  3   3 2 0 2 3 0.000 -17 13
THOMAS Bjorn  MONACO  V V   3 3 4 V 0.500 2 25
HOLDSWORTH Darcy  TRURO  V V V   V V V 1.000 18 30
MYNORS George  SHAKESPEARE'S SWORDS  V V V 3   V V 0.833 10 28
BLANCHET Emile  CAMDEN  V V V 3 4   2 0.500 -1 24
SELLERS Archie  PDFA  V V 4 1 2 V   0.500 1 22

  Poule No 3 - Piste No 11 V/M Indicator HS
RAUT Thomas  PDFA    V V V V V V 1.000 25 30
ALLEN Samuel  TRURO  1   V V V V V 0.833 11 26
HAU William  WHITGIFT  0 0   2 1 0 0 0.000 -27 3
LAKE Christopher  PDFA  1 3 V   V V 2 0.500 0 21
CUMMINS Harry  GUERNSEY FENCING ACADEMY  2 4 V 2   V V 0.500 3 23
EVANS REEVES Sebastian  RUSSELL SWORDS  0 1 V 2 2   4 0.167 -11 14
BARRIER Luc  CAMDEN  1 2 V V 2 V   0.500 -1 20

  Poule No 4 - Piste No 12 V/M Indicator HS
MACNAUGHTON James  WHITGIFT    4 V V 2 V 1 0.500 4 22
GUY Bob  PDFA  V   V V 4 V 2 0.667 6 26
TIMAKOV Artyom  CAMDEN  2 4   V 1 1 1 0.167 -15 14
HASSAN Sameer  WHITGIFT  0 1 4   0 1 1 0.000 -23 7
HO Ian  BRENTWOOD SCHOOL  V V V V   V 4 0.833 16 29
PEEHAL Arnav  STORT VALLEY SABRE CLUB  1 1 V V 1   0 0.333 -9 13
CROMIE Max  TRURO  V V V V V V   1.000 21 30

Ranking at the end of mixed poules

 Rank   Name   First name   Club   Victory/match   Ind.   HS   Group 
 1   RAUT   Thomas   PDFA   1.000   25   30   qualifier 
 2   CROMIE   Max   TRURO   1.000   21   30   qualifier 
 3   SHAW   John-Paul   MX FENCING   1.000   20   35   qualifier 
 4   HOLDSWORTH   Darcy   TRURO   1.000   18   30   qualifier 
 5   HILTON   Ethan   REGENT   0.857   20   34   qualifier 
 6   HO   Ian   BRENTWOOD SCHOOL   0.833   16   29   qualifier 
 7   ALLEN   Samuel   TRURO   0.833   11   26   qualifier 
 8   MYNORS   George   SHAKESPEARE'S SWORDS   0.833   10   28   qualifier 
 9   GUY   Bob   PDFA   0.667   6   26   qualifier 
 10   GUY   Rowan   LEICESTER   0.571   -3   25   qualifier 
 11   MACNAUGHTON   James   WHITGIFT   0.500   4   22   qualifier 
 12   CUMMINS   Harry   GUERNSEY FENCING ACADEMY   0.500   3   23   qualifier 
 13   THOMAS   Bjorn   MONACO   0.500   2   25   qualifier 
 14   SELLERS   Archie   PDFA   0.500   1   22   qualifier 
 15   LAKE   Christopher   PDFA   0.500   0   21   qualifier 
 16   BLANCHET   Emile   CAMDEN   0.500   -1   24   qualifier 
 17   BARRIER   Luc   CAMDEN   0.500   -1   20   qualifier 
 18   GALAZKA   Dylan   RUSSELL SWORDS   0.429   -2   28   qualifier 
 19   LINDSAY   Daniel   WHITGIFT   0.429   -5   23   qualifier 
 19   MOGIE   Oscar   PDFA   0.429   -5   23   qualifier 
 21   PEEHAL   Arnav   STORT VALLEY SABRE CLUB   0.333   -9   13   qualifier 
 22   EVANS REEVES   Sebastian   RUSSELL SWORDS   0.167   -11   14   qualifier 
 23   LAM   Kai   WHITGIFT   0.167   -13   15   qualifier 
 24   TIMAKOV   Artyom   CAMDEN   0.167   -15   14   qualifier 
 25   JOHNSON-FAUSTINO   Lucas   PDFA   0.143   -11   20   qualifier 
 26   SALTER   Taliesin   GUERNSEY FENCING ACADEMY   0.143   -14   20   qualifier 
 27   BARRETT   Sam   STORT VALLEY SABRE CLUB   0.000   -17   13   qualifier 
 28   HASSAN   Sameer   WHITGIFT   0.000   -23   7   qualifier 
 29   HAU   William   WHITGIFT   0.000   -27   3   qualifier 

Tableau of 32

    Tableau of 32     Tableau of 16   Tableau of 8   Semi-finals   Final
   1   RAUT Thomas   PDFA   
          RAUT Thomas 
32                                
            RAUT Thomas 
   17   BARRIER Luc   CAMDEN       15/2
          BARRIER Luc      
16   BLANCHET Emile   CAMDEN  15/12     
              RAUT Thomas 
   9   GUY Bob   PDFA         15/5
          GUY Bob           
24   TIMAKOV Artyom   CAMDEN  15/4          
            MYNORS George      
   25   JOHNSON-FAUSTINO Lucas   PDFA       15/5     
          MYNORS George        
 MYNORS George   SHAKESPEARE'S SWORDS  15/6       
                HOLDSWORTH Darcy 
   5   HILTON Ethan   REGENT           15/8
          HILTON Ethan             
28   HASSAN Sameer   WHITGIFT  15/2            
            HILTON Ethan           
   21   PEEHAL Arnav   STORT VALLEY SABRE CLUB       15/12          
          CUMMINS Harry                
12   CUMMINS Harry   GUERNSEY FENCING ACADEMY  15/7               
              HOLDSWORTH Darcy      
   13   THOMAS Bjorn   MONACO         15/5     
          THOMAS Bjorn             
20   MOGIE Oscar   PDFA  15/9            
            HOLDSWORTH Darcy        
   29   HAU William   WHITGIFT       15/3       
          HOLDSWORTH Darcy          
 HOLDSWORTH Darcy   TRURO  15/2         
                  HOLDSWORTH Darcy 
   3   SHAW John-Paul   MX FENCING             15/13
          SHAW John-Paul          
30                     
            SHAW John-Paul        
   19   LINDSAY Daniel   WHITGIFT       15/11       
          LINDSAY Daniel             
14   SELLERS Archie   PDFA  15/12            
              SHAW John-Paul      
   11   MACNAUGHTON James   WHITGIFT         15/8     
          EVANS REEVES Sebastian                
22   EVANS REEVES Sebastian   RUSSELL SWORDS  15/8               
            EVANS REEVES Sebastian           
   27   BARRETT Sam   STORT VALLEY SABRE CLUB       15/11          
          HO Ian             
 HO Ian   BRENTWOOD SCHOOL  15/0            
                ALLEN Samuel 
   7   ALLEN Samuel   TRURO           15/12
          ALLEN Samuel        
26   SALTER Taliesin   GUERNSEY FENCING ACADEMY  15/10       
            ALLEN Samuel      
   23   LAM Kai   WHITGIFT       15/5     
          GUY Rowan           
10   GUY Rowan   LEICESTER  15/10          
              ALLEN Samuel 
   15   LAKE Christopher   PDFA         15/8
          GALAZKA Dylan      
18   GALAZKA Dylan   RUSSELL SWORDS  15/11     
            CROMIE Max 
   31             15/9
          CROMIE Max 
 CROMIE Max   TRURO      

Overall ranking

 Rank   Name   First name   Club 
 1   HOLDSWORTH   Darcy   TRURO 
 2   ALLEN   Samuel   TRURO 
 3   RAUT   Thomas   PDFA 
 3   SHAW   John-Paul   MX FENCING 
 5   CROMIE   Max   TRURO 
 6   HILTON   Ethan   REGENT 
 7   MYNORS   George   SHAKESPEARE'S SWORDS 
 8   EVANS REEVES   Sebastian   RUSSELL SWORDS 
 9   HO   Ian   BRENTWOOD SCHOOL 
 10   GUY   Bob   PDFA 
 11   GUY   Rowan   LEICESTER 
 12   CUMMINS   Harry   GUERNSEY FENCING ACADEMY 
 13   THOMAS   Bjorn   MONACO 
 14   BARRIER   Luc   CAMDEN 
 15   GALAZKA   Dylan   RUSSELL SWORDS 
 16   LINDSAY   Daniel   WHITGIFT 
 17   MACNAUGHTON   James   WHITGIFT 
 18   SELLERS   Archie   PDFA 
 19   LAKE   Christopher   PDFA 
 20   BLANCHET   Emile   CAMDEN 
 21   MOGIE   Oscar   PDFA 
 22   PEEHAL   Arnav   STORT VALLEY SABRE CLUB 
 23   LAM   Kai   WHITGIFT 
 24   TIMAKOV   Artyom   CAMDEN 
 25   JOHNSON-FAUSTINO   Lucas   PDFA 
 26   SALTER   Taliesin   GUERNSEY FENCING ACADEMY 
 27   BARRETT   Sam   STORT VALLEY SABRE CLUB 
 28   HASSAN   Sameer   WHITGIFT 
 29   HAU   William   WHITGIFT