lp.logo

Results for 3rd Leon Paul Sabre Open -. 12/09/2015

Results Available

LIST

Women's Sabre

Poules, round no 1

  Poule No 1 - Piste No 2 V/M Indicator HS
COULTER Grace  CAMDEN    1 1 2 V 1 0.200 -12 10
ROBINSON Zoe  CAMDEN  V   V V V 0 0.800 8 20
BEDDOE Megan  MX FENCING  V 3   V V 3 0.600 8 21
LASANCE Rachel  RIVINGTON PARK  V 2 1   V 2 0.400 -4 15
ELYS Laycy  PEGASUS ESCRIME  2 1 1 2   3 0.000 -16 9
WILLIAMS Sophie  TRURO  V V V V V   1.000 16 25

  Poule No 2 - Piste No 4 V/M Indicator HS
MECHIE Hannah  BEDFORD FENCING CLUB    2 0 2 0 1 0.000 -20 5
PLEASANT Bridget  CAMDEN  V   V 2 3 V 0.600 6 20
MOFFAT Alice  SHAKESPEARES SWORDS  V 2   2 1 V 0.400 -2 15
DAYKIN Kate  SALLE OSSIAN  V V V   0 V 0.800 8 20
MAXWELL Caitlin  TRURO  V V V V   V 1.000 17 25
POTTER Emma  STOURBRIDGE  V 0 2 1 4   0.200 -9 12

  Poule No 3 - Piste No 5 V/M Indicator HS
ANIL Shreya  CAMDEN    2 4 1 V V 0.400 -1 17
HUTCHISON Jo  CAMDEN  V   V V V V 1.000 16 25
RUAUX Emily  RIVINGTON PARK  V 2   4 V 3 0.400 -2 19
HUTCHISON Jane  BATH SWORD  V 1 V   V V 0.800 5 21
SCHNEIDERS Hannah  OXFORD UNIVERSITY FENCING CLUB  2 2 2 2   V 0.200 -11 13
FRITH Vivien  SALLE URSA  1 2 V 4 4   0.200 -7 16

  Poule No 4 - Piste No 8 V/M Indicator HS
SANCROFT Jennifer  SALLE ROLLO    V V V V V 1.000 16 25
GUARINO Michelle  ABERDEEN CITY  1   3 V V 2 0.400 0 16
CARSON Victoria  PAUL DAVIS FENCING ACADEMY  4 V   V V V 0.800 11 24
CLANCY Caroline  NLSC  1 1 1   V 2 0.200 -13 10
EINCHCOMB Danielle  CAMDEN  2 0 1 3   V 0.200 -12 11
DAVIES Harriet  BATH SWORD  1 V 3 V 3   0.400 -2 17


  Poule No 5 - Piste No 10 V/M Indicator HS
NG Liz  LEON PAUL SABRE ACADEMY    V V 4 1 3 0.400 -1 18
STEER Letitia  CITY  2   4 V 3 V 0.400 2 19
POTTER Sophia  SHAKESPEARES SWORDS  2 V   V 1 V 0.600 -4 18
SOSNOWSKA Izabela  PHOENIX FENCING CLUB  V 0 4   2 V 0.400 -7 16
CHART Maria  TRURO  V V V V   V 1.000 14 25
FAIRHEAD Helen  CAMDEN  V 2 4 4 4   0.200 -4 19

Ranking at the end of the poules

 Rank   Name   First name   Club   Victory/match   Ind.   HS   Group 
 1   MAXWELL   Caitlin   TRURO   1.000   17   25   qualifier 
 2   SANCROFT   Jennifer   SALLE ROLLO   1.000   16   25   qualifier 
 2   WILLIAMS   Sophie   TRURO   1.000   16   25   qualifier 
 2   HUTCHISON   Jo   CAMDEN   1.000   16   25   qualifier 
 5   CHART   Maria   TRURO   1.000   14   25   qualifier 
 6   CARSON   Victoria   PAUL DAVIS FENCING ACADEMY   0.800   11   24   qualifier 
 7   ROBINSON   Zoe   CAMDEN   0.800   8   20   qualifier 
 7   DAYKIN   Kate   SALLE OSSIAN   0.800   8   20   qualifier 
 9   HUTCHISON   Jane   BATH SWORD   0.800   5   21   qualifier 
 10   BEDDOE   Megan   MX FENCING   0.600   8   21   qualifier 
 11   PLEASANT   Bridget   CAMDEN   0.600   6   20   qualifier 
 12   POTTER   Sophia   SHAKESPEARES SWORDS   0.600   -4   18   qualifier 
 13   STEER   Letitia   CITY   0.400   2   19   qualifier 
 14   GUARINO   Michelle   ABERDEEN CITY   0.400   0   16   qualifier 
 15   NG   Liz   LEON PAUL SABRE ACADEMY   0.400   -1   18   qualifier 
 16   ANIL   Shreya   CAMDEN   0.400   -1   17   qualifier 
 17   RUAUX   Emily   RIVINGTON PARK   0.400   -2   19   qualifier 
 18   DAVIES   Harriet   BATH SWORD   0.400   -2   17   qualifier 
 19   MOFFAT   Alice   SHAKESPEARES SWORDS   0.400   -2   15   qualifier 
 20   LASANCE   Rachel   RIVINGTON PARK   0.400   -4   15   qualifier 
 21   SOSNOWSKA   Izabela   PHOENIX FENCING CLUB   0.400   -7   16   qualifier 
 22   FAIRHEAD   Helen   CAMDEN   0.200   -4   19   qualifier 
 23   FRITH   Vivien   SALLE URSA   0.200   -7   16   qualifier 
 24   POTTER   Emma   STOURBRIDGE   0.200   -9   12   qualifier 
 25   SCHNEIDERS   Hannah   OXFORD UNIVERSITY FENCING CLUB   0.200   -11   13   qualifier 
 26   EINCHCOMB   Danielle   CAMDEN   0.200   -12   11   qualifier 
 27   COULTER   Grace   CAMDEN   0.200   -12   10   qualifier 
 28   CLANCY   Caroline   NLSC   0.200   -13   10   qualifier 
 29   ELYS   Laycy   PEGASUS ESCRIME   0.000   -16   9   qualifier 
 30   MECHIE   Hannah   BEDFORD FENCING CLUB   0.000   -20   5   qualifier 

Tableau of 32

    Tableau of 32     Tableau of 16   Tableau of 8   Semi-finals   Final
   1   MAXWELL Caitlin   TRURO   
          MAXWELL Caitlin 
32                                
            MAXWELL Caitlin 
   17   RUAUX Emily   RIVINGTON PARK       15/9
          RUAUX Emily      
16   ANIL Shreya   CAMDEN  15/11     
              MAXWELL Caitlin 
   9   HUTCHISON Jane   BATH SWORD         15/5
          HUTCHISON Jane           
24   POTTER Emma   STOURBRIDGE  15/10          
            ROBINSON Zoe      
   25   SCHNEIDERS Hannah   OXFORD UNIVERSITY FENCING CLUB       15/7     
          ROBINSON Zoe        
 ROBINSON Zoe   CAMDEN  15/2       
                MAXWELL Caitlin 
   5   CHART Maria   TRURO           15/11
          CHART Maria             
28   CLANCY Caroline   NLSC  15/4            
            SOSNOWSKA Izabela           
   21   SOSNOWSKA Izabela   PHOENIX FENCING CLUB       15/9          
          SOSNOWSKA Izabela                
12   POTTER Sophia   SHAKESPEARES SWORDS  15/6               
              SANCROFT Jennifer      
   13   STEER Letitia   CITY         15/10     
          LASANCE Rachel             
20   LASANCE Rachel   RIVINGTON PARK  15/11            
            SANCROFT Jennifer        
   29   ELYS Laycy   PEGASUS ESCRIME       15/8       
          SANCROFT Jennifer          
 SANCROFT Jennifer   SALLE ROLLO  15/6         
                  MAXWELL Caitlin 
   3   WILLIAMS Sophie   TRURO             15/13
          WILLIAMS Sophie          
30   MECHIE Hannah   BEDFORD FENCING CLUB  15/2         
            WILLIAMS Sophie        
   19   MOFFAT Alice   SHAKESPEARES SWORDS       15/6       
          GUARINO Michelle             
14   GUARINO Michelle   ABERDEEN CITY  15/9            
              WILLIAMS Sophie      
   11   PLEASANT Bridget   CAMDEN         15/7     
          PLEASANT Bridget                
22   FAIRHEAD Helen   CAMDEN  15/8               
            PLEASANT Bridget           
   27   COULTER Grace   CAMDEN       15/11          
          CARSON Victoria             
 CARSON Victoria   PAUL DAVIS FENCING ACADEMY  15/5            
                WILLIAMS Sophie 
   7   DAYKIN Kate   SALLE OSSIAN           15/11
          DAYKIN Kate        
26   EINCHCOMB Danielle   CAMDEN  15/8       
            DAYKIN Kate      
   23   FRITH Vivien   SALLE URSA       15/6     
          BEDDOE Megan           
10   BEDDOE Megan   MX FENCING  15/9          
              HUTCHISON Jo 
   15   NG Liz   LEON PAUL SABRE ACADEMY         15/9
          NG Liz      
18   DAVIES Harriet   BATH SWORD  15/3     
            HUTCHISON Jo 
   31             15/7
          HUTCHISON Jo 
 HUTCHISON Jo   CAMDEN      

Overall ranking

 Rank   Name   First name   Club 
 1   MAXWELL   Caitlin   TRURO 
 2   WILLIAMS   Sophie   TRURO 
 3   HUTCHISON   Jo   CAMDEN 
 3   SANCROFT   Jennifer   SALLE ROLLO 
 5   DAYKIN   Kate   SALLE OSSIAN 
 5   ROBINSON   Zoe   CAMDEN 
 7   PLEASANT   Bridget   CAMDEN 
 8   SOSNOWSKA   Izabela   PHOENIX FENCING CLUB 
 9   CHART   Maria   TRURO 
 10   CARSON   Victoria   PAUL DAVIS FENCING ACADEMY 
 11   HUTCHISON   Jane   BATH SWORD 
 12   BEDDOE   Megan   MX FENCING 
 13   GUARINO   Michelle   ABERDEEN CITY 
 14   NG   Liz   LEON PAUL SABRE ACADEMY 
 15   RUAUX   Emily   RIVINGTON PARK 
 16   LASANCE   Rachel   RIVINGTON PARK 
 17   POTTER   Sophia   SHAKESPEARES SWORDS 
 18   STEER   Letitia   CITY 
 19   ANIL   Shreya   CAMDEN 
 20   DAVIES   Harriet   BATH SWORD 
 21   MOFFAT   Alice   SHAKESPEARES SWORDS 
 22   FAIRHEAD   Helen   CAMDEN 
 23   FRITH   Vivien   SALLE URSA 
 24   POTTER   Emma   STOURBRIDGE 
 25   SCHNEIDERS   Hannah   OXFORD UNIVERSITY FENCING CLUB 
 26   EINCHCOMB   Danielle   CAMDEN 
 27   COULTER   Grace   CAMDEN 
 28   CLANCY   Caroline   NLSC 
 29   ELYS   Laycy   PEGASUS ESCRIME 
 30   MECHIE   Hannah   BEDFORD FENCING CLUB