lp.logo

Results for British U23 Epee Championships - 12/03/2016

Results Available

LIST

Men's Epee

Poules, round no 1

  Poule No 1 - 10:20 - Piste No 2 V/M Indicator HS
WORMAN Craig  KESZLER FENCING CLUB    V 2 V V V V 0.833 12 27
PRIOR Cameron  GRAVESHAM  2   2 V V 1 V4 0.500 -2 19
NICHOLS Harrison  REDHILL REIGATE EPEE  V V3   V V 4 V 0.833 15 27
LASKOWSKI Robert  LANSDOWNE  2 2 1   2 3 2 0.000 -18 12
BREEDON Joseph  ACTIV8  0 3 0 V   0 1 0.167 -18 9
PECK Harry  BRIXTON  4 V V V V   4 0.667 10 28
DICKSON Thomas  TEAM NEWCASTLE  2 3 2 V V V   0.500 1 22

  Poule No 2 - 10:20 - Piste No 3 V/M Indicator HS
HOFFMANN Thomas  DINGWALL FENCING CLUB    4 V V 3 V 0.600 7 22
MORRIS George  STOCKPORT  V   V V 2 V 0.800 5 22
EDWARDS Owen  WREXHAM  2 2   V 1 V 0.400 -3 15
GIOVANNONE Alessandro  WARWICK SCHOOL  3 4 3   V V 0.400 0 20
SANCHEZ LETHEM Paul  BRIXTON  V V V 3   V 0.800 11 23
SZKODA Chris  CITY FENCING CLUB  0 2 0 2 1   0.000 -20 5

  Poule No 3 - 10:20 - Piste No 6 V/M Indicator HS
STIGANT Devlin  REDHILL REIGATE EPEE    4 V V 4 3 3 0.333 -3 24
DICKINSON Matthew  LAZSLOS  V   3 V V V V 0.833 9 28
CROMIE Conall  TRURO FENCING CLUB  3 V   V 3 2 4 0.333 -3 22
SCHNEIDER Benjamin  ABINGDON  4 3 2   V 3 V 0.333 -4 22
ODGERS James  THE KING'S SCHOOL FENCING CLUB  V 3 V 2   4 V 0.500 -2 24
HORNBY Edgar  KESZLER FENCING CLUB  V 2 V V V   V 0.833 8 27
KIPIANI Edisher  BRIXTON  V 2 V 4 4 2   0.333 -5 22

  Poule No 4 - 10:20 - Piste No 7 V/M Indicator HS
STEVENS Joshua  GLASTONBURY    4 0 3 V 4 0.200 -8 16
JORDAN Owen  LEON PAUL EPEE  V   V V V V 1.000 14 25
MACLENNAN Robert  ABINGDON  V 1   V 4 V4 0.600 7 19
BLACKMORE Noah  IMPERIAL COLLEGE FENCING CLUB  V 1 1   1 V 0.400 -9 13
SINCLAIR Aml  KESZLER FENCING CLUB  4 3 V V   V 0.600 6 22
DEGORCE Aurelien  ESCRIME ACADEMY  V 2 1 4 1   0.200 -10 13

  Poule No 5 - 10:20 - Piste No 10 V/M Indicator HS
RUSSELL James  ROYAL TUNBRIDGE WELLS    V V V V 2 0.800 9 22
PAUL Dominic  STOCKPORT  1   1 2 V 2 0.200 -10 11
ELLIOTT Robin  CHICHESTER  3 V   V 2 2 0.400 -1 17
MCGLADE Daniel  KESZLER FENCING CLUB  2 V 2   V V 0.600 2 19
EAST Will  KRFC  2 1 V 3   4 0.200 -7 15
STURGEON William  HAVERSTOCK  V V V 2 V   0.800 7 22

  Poule No 6 - 10:20 - Piste No 11 V/M Indicator HS
COOPER Matthew  WINGERWORTH    V3 0 V 4 V 0.600 1 17
ALI Idiris  U/A  1   2 V 3 3 0.200 -6 14
GREALEY William  PHIT FENCING  V V   4 V 2 0.600 6 21
CAFARO Jack  LLANTWIT MAJOR  2 3 V   2 V 0.400 -6 17
BOYLE Sam  MANSFIELD FENCING  V V 3 V   2 0.600 1 20
MYERS Josh  O.P.S EPEE  3 V4 V 4 V   0.600 4 21

  Poule No 7 - 10:20 - Piste No 12 V/M Indicator HS
KURZ JORDAN Max  HAVERSTOCK    4 V 4 3 2 0.200 -5 18
BEAUMONT Nicholas  BRIXTON  V   V 4 3 V 0.600 3 22
PARTRIDGE George  HUNTINGDONSHIRE FENCING CLUB  3 2   V 3 2 0.200 -8 15
SWINBANK Felix  LEON PAUL EPEE  V V 3   V 3 0.600 -1 21
EDWARDS Alex  REDHILL REIGATE EPEE  V V V 4   V 0.800 8 24
DOBIE Nick  MARLBOROUGH  V 3 V V 2   0.600 3 20

Ranking at the end of Poules

 Rank   Name   First name   Club   Victory/match   Ind.   HS   Group 
 1   JORDAN   Owen   LEON PAUL EPEE   1.000   14   25   qualifier 
 2   NICHOLS   Harrison   REDHILL REIGATE EPEE   0.833   15   27   qualifier 
 3   WORMAN   Craig   KESZLER FENCING CLUB   0.833   12   27   qualifier 
 4   DICKINSON   Matthew   LAZSLOS   0.833   9   28   qualifier 
 5   HORNBY   Edgar   KESZLER FENCING CLUB   0.833   8   27   qualifier 
 6   SANCHEZ LETHEM   Paul   BRIXTON   0.800   11   23   qualifier 
 7   RUSSELL   James   ROYAL TUNBRIDGE WELLS   0.800   9   22   qualifier 
 8   EDWARDS   Alex   REDHILL REIGATE EPEE   0.800   8   24   qualifier 
 9   STURGEON   William   HAVERSTOCK   0.800   7   22   qualifier 
 10   MORRIS   George   STOCKPORT   0.800   5   22   qualifier 
 11   PECK   Harry   BRIXTON   0.667   10   28   qualifier 
 12   HOFFMANN   Thomas   DINGWALL FENCING CLUB   0.600   7   22   qualifier 
 13   MACLENNAN   Robert   ABINGDON   0.600   7   19   qualifier 
 14   SINCLAIR   Aml   KESZLER FENCING CLUB   0.600   6   22   qualifier 
 15   GREALEY   William   PHIT FENCING   0.600   6   21   qualifier 
 16   MYERS   Josh   O.P.S EPEE   0.600   4   21   qualifier 
 17   BEAUMONT   Nicholas   BRIXTON   0.600   3   22   qualifier 
 18   DOBIE   Nick   MARLBOROUGH   0.600   3   20   qualifier 
 19   MCGLADE   Daniel   KESZLER FENCING CLUB   0.600   2   19   qualifier 
 20   BOYLE   Sam   MANSFIELD FENCING   0.600   1   20   qualifier 
 21   COOPER   Matthew   WINGERWORTH   0.600   1   17   qualifier 
 22   SWINBANK   Felix   LEON PAUL EPEE   0.600   -1   21   qualifier 
 23   DICKSON   Thomas   TEAM NEWCASTLE   0.500   1   22   qualifier 
 24   ODGERS   James   THE KING'S SCHOOL FENCING CLUB   0.500   -2   24   qualifier 
 25   PRIOR   Cameron   GRAVESHAM   0.500   -2   19   qualifier 
 26   GIOVANNONE   Alessandro   WARWICK SCHOOL   0.400   0   20   qualifier 
 27   ELLIOTT   Robin   CHICHESTER   0.400   -1   17   qualifier 
 28   EDWARDS   Owen   WREXHAM   0.400   -3   15   qualifier 
 29   CAFARO   Jack   LLANTWIT MAJOR   0.400   -6   17   qualifier 
 30   BLACKMORE   Noah   IMPERIAL COLLEGE FENCING CLUB   0.400   -9   13   qualifier 
 31   STIGANT   Devlin   REDHILL REIGATE EPEE   0.333   -3   24   qualifier 
 32   CROMIE   Conall   TRURO FENCING CLUB   0.333   -3   22   qualifier 
 33   SCHNEIDER   Benjamin   ABINGDON   0.333   -4   22   qualifier 
 34   KIPIANI   Edisher   BRIXTON   0.333   -5   22   qualifier 
 35   KURZ JORDAN   Max   HAVERSTOCK   0.200   -5   18   qualifier 
 36   ALI   Idiris   U/A   0.200   -6   14   qualifier 
 37   EAST   Will   KRFC   0.200   -7   15   qualifier 
 38   STEVENS   Joshua   GLASTONBURY   0.200   -8   16   qualifier 
 39   PARTRIDGE   George   HUNTINGDONSHIRE FENCING CLUB   0.200   -8   15   qualifier 
 40   DEGORCE   Aurelien   ESCRIME ACADEMY   0.200   -10   13   qualifier 
 41   PAUL   Dominic   STOCKPORT   0.200   -10   11   qualifier 
 42   BREEDON   Joseph   ACTIV8   0.167   -18   9   qualifier 
 43   LASKOWSKI   Robert   LANSDOWNE   0.000   -18   12   qualifier 
 44   SZKODA   Chris   CITY FENCING CLUB   0.000   -20   5   qualifier 

Tableau of 64

    Tableau of 64     Tableau of 32   Tableau of 16
   1   JORDAN Owen   LEON PAUL EPEE   
          JORDAN Owen 
64                                
            JORDAN Owen 
   33   SCHNEIDER Benjamin   ABINGDON       15/14
          SCHNEIDER Benjamin      
32   CROMIE Conall   TRURO FENCING CLUB  15/12     
              BEAUMONT Nicholas 
   17   BEAUMONT Nicholas   BRIXTON         15/11
          BEAUMONT Nicholas      
48                 
            BEAUMONT Nicholas 
   49             15/9
          MYERS Josh 
16   MYERS Josh   O.P.S EPEE      
 
   9   STURGEON William   HAVERSTOCK 
          STURGEON William 
56            
            ODGERS James 
   41   PAUL Dominic   STOCKPORT       15/14
          ODGERS James      
24   ODGERS James   THE KING'S SCHOOL FENCING CLUB  15/8     
              EDWARDS Alex 
   25   PRIOR Cameron   GRAVESHAM         15/12
          DEGORCE Aurelien      
40   DEGORCE Aurelien   ESCRIME ACADEMY  14/13     
            EDWARDS Alex 
   57             15/12
          EDWARDS Alex 
 EDWARDS Alex   REDHILL REIGATE EPEE      
 
   5   HORNBY Edgar   KESZLER FENCING CLUB 
          HORNBY Edgar 
60            
            EAST Will 
   37   EAST Will   KRFC       15/10
          EAST Will      
28   EDWARDS Owen   WREXHAM  15/13     
              EAST Will 
   21   COOPER Matthew   WINGERWORTH         9/8
          COOPER Matthew      
44   SZKODA Chris   CITY FENCING CLUB  15/4     
            HOFFMANN Thomas 
   53             15/10
          HOFFMANN Thomas 
12   HOFFMANN Thomas   DINGWALL FENCING CLUB      
 
   13   MACLENNAN Robert   ABINGDON 
          MACLENNAN Robert 
52            
            MACLENNAN Robert 
   45             15/11
          BOYLE Sam      
20   BOYLE Sam   MANSFIELD FENCING           
              DICKINSON Matthew 
   29   CAFARO Jack   LLANTWIT MAJOR         15/8
          CAFARO Jack      
36   ALI Idiris   U/A  15/13     
            DICKINSON Matthew 
   61             15/12
          DICKINSON Matthew 
 DICKINSON Matthew   LAZSLOS      
 
   3   WORMAN Craig   KESZLER FENCING CLUB 
          WORMAN Craig 
62            
            WORMAN Craig 
   35   KURZ JORDAN Max   HAVERSTOCK       15/10
          KURZ JORDAN Max      
30   BLACKMORE Noah   IMPERIAL COLLEGE FENCING CLUB  15/10     
              WORMAN Craig 
   19   MCGLADE Daniel   KESZLER FENCING CLUB         12/11
          MCGLADE Daniel      
46                 
            MCGLADE Daniel 
   51             11/8
          SINCLAIR Aml 
14   SINCLAIR Aml   KESZLER FENCING CLUB      
 
   11   PECK Harry   BRIXTON 
          PECK Harry 
54            
            PECK Harry 
   43   LASKOWSKI Robert   LANSDOWNE       15/10
          SWINBANK Felix      
22   SWINBANK Felix   LEON PAUL EPEE  15/2     
              PECK Harry 
   27   ELLIOTT Robin   CHICHESTER         15/10
          STEVENS Joshua      
38   STEVENS Joshua   GLASTONBURY  15/10     
            SANCHEZ LETHEM Paul 
   59             15/13
          SANCHEZ LETHEM Paul 
 SANCHEZ LETHEM Paul   BRIXTON      
 
   7   RUSSELL James   ROYAL TUNBRIDGE WELLS 
          RUSSELL James 
58            
            RUSSELL James 
   39   PARTRIDGE George   HUNTINGDONSHIRE FENCING CLUB       15/12
          GIOVANNONE Alessandro      
26   GIOVANNONE Alessandro   WARWICK SCHOOL  15/9     
              DICKSON Thomas 
   23   DICKSON Thomas   TEAM NEWCASTLE         15/12
          DICKSON Thomas      
42   BREEDON Joseph   ACTIV8  15/6     
            DICKSON Thomas 
   55             15/9
          MORRIS George 
10   MORRIS George   STOCKPORT      
 
   15   GREALEY William   PHIT FENCING 
          GREALEY William 
50            
            DOBIE Nick 
   47             15/14
          DOBIE Nick      
18   DOBIE Nick   MARLBOROUGH           
              NICHOLS Harrison 
   31   STIGANT Devlin   REDHILL REIGATE EPEE         15/6
          KIPIANI Edisher      
34   KIPIANI Edisher   BRIXTON  15/9     
            NICHOLS Harrison 
   63             15/6
          NICHOLS Harrison 
 NICHOLS Harrison   REDHILL REIGATE EPEE      

Final Tableau

    Tableau of 8     Semi-finals   Final
   1   BEAUMONT Nicholas   BRIXTON   
          EDWARDS Alex 
 EDWARDS Alex   REDHILL REIGATE EPEE  15/8
            DICKINSON Matthew 
   5   EAST Will   KRFC       15/11
          DICKINSON Matthew      
 DICKINSON Matthew   LAZSLOS  15/11     
              DICKINSON Matthew 
   3   WORMAN Craig   KESZLER FENCING CLUB         15/13
          PECK Harry      
 PECK Harry   BRIXTON  15/14     
            NICHOLS Harrison 
   7   DICKSON Thomas   TEAM NEWCASTLE       15/9
          NICHOLS Harrison 
 NICHOLS Harrison   REDHILL REIGATE EPEE  15/12

 Rank   Name   First name   Club 
 1   DICKINSON   Matthew   LAZSLOS 
 2   NICHOLS   Harrison   REDHILL REIGATE EPEE 
 3   EDWARDS   Alex   REDHILL REIGATE EPEE 
 3   PECK   Harry   BRIXTON 
 5   WORMAN   Craig   KESZLER FENCING CLUB 
 6   BEAUMONT   Nicholas   BRIXTON 
 7   DICKSON   Thomas   TEAM NEWCASTLE 
 8   EAST   Will   KRFC 
 9   JORDAN   Owen   LEON PAUL EPEE 
 10   SANCHEZ LETHEM   Paul   BRIXTON 
 11   RUSSELL   James   ROYAL TUNBRIDGE WELLS 
 12   HOFFMANN   Thomas   DINGWALL FENCING CLUB 
 13   MACLENNAN   Robert   ABINGDON 
 14   DOBIE   Nick   MARLBOROUGH 
 15   MCGLADE   Daniel   KESZLER FENCING CLUB 
 16   ODGERS   James   THE KING'S SCHOOL FENCING CLUB 
 17   HORNBY   Edgar   KESZLER FENCING CLUB 
 18   STURGEON   William   HAVERSTOCK 
 19   MORRIS   George   STOCKPORT 
 20   SINCLAIR   Aml   KESZLER FENCING CLUB 
 21   GREALEY   William   PHIT FENCING 
 22   MYERS   Josh   O.P.S EPEE 
 23   BOYLE   Sam   MANSFIELD FENCING 
 24   COOPER   Matthew   WINGERWORTH 
 25   SWINBANK   Felix   LEON PAUL EPEE 
 26   GIOVANNONE   Alessandro   WARWICK SCHOOL 
 27   CAFARO   Jack   LLANTWIT MAJOR 
 28   SCHNEIDER   Benjamin   ABINGDON 
 29   KIPIANI   Edisher   BRIXTON 
 30   KURZ JORDAN   Max   HAVERSTOCK 
 31   STEVENS   Joshua   GLASTONBURY 
 32   DEGORCE   Aurelien   ESCRIME ACADEMY 
 33   PRIOR   Cameron   GRAVESHAM 
 34   ELLIOTT   Robin   CHICHESTER 
 35   EDWARDS   Owen   WREXHAM 
 36   BLACKMORE   Noah   IMPERIAL COLLEGE FENCING CLUB 
 37   STIGANT   Devlin   REDHILL REIGATE EPEE 
 38   CROMIE   Conall   TRURO FENCING CLUB 
 39   ALI   Idiris   U/A 
 40   PARTRIDGE   George   HUNTINGDONSHIRE FENCING CLUB 
 41   PAUL   Dominic   STOCKPORT 
 42   BREEDON   Joseph   ACTIV8 
 43   LASKOWSKI   Robert   LANSDOWNE 
 44   SZKODA   Chris   CITY FENCING CLUB