lp.logo

Results for British U23 Epee Championships - 11/02/2017

Results Available

LIST

Men's Epee

Poules, round no 1

  Poule No 1 - 10:10 - Piste No 2 V/M Indicator HS
KURZ JORDAN Max  WARWICK UNIVERSITY FENCING CLUB    3 V 4 4 V 2 0.333 -1 23
ALI Idiris    V   V 4 3 V 2 0.500 5 24
HOWITT Oliver  SWINDON  1 1   4 3 2 2 0.000 -17 13
SHEPHERD Billy  SKIPTON  V V V   2 V 3 0.667 0 25
COOK Noah  HAVERSTOCK  V V V V   3 3 0.667 4 26
FJERMESTAD Tord  KNIGHTSBRIDGE  3 2 V 3 V   1 0.333 -6 19
SANCHEZ LETHEM Paul  BRIXTON  V V3 V V V V   1.000 15 28

  Poule No 2 - 10:10 - Piste No 3 V/M Indicator HS
NICHOLS Harrison  REDHILL REIGATE EPEE    V V 3 V4 V V 0.833 12 27
MALE James  BATH SWORD  2   V 3 V 1 2 0.333 -7 18
GEARY Michael  HAVERSTOCK  3 4   V 4 V 1 0.333 0 22
PAUL Dominic  STOCKPORT  V V 1   4 V V 0.667 3 25
BELOT Antoine  ESCRIME ACADEMY  3 1 V V   V V 0.667 4 24
MITCHEL-ROWE Decordoba  BLACKHEATH  2 V 1 2 1   4 0.167 -11 15
ELLIOTT Robin  CHICHESTER  0 V V 4 2 V   0.500 -1 21

  Poule No 3 - 10:10 - Piste No 4 V/M Indicator HS
HERBERT Daniel  EGHAM FENCING CLUB    1 1 3 2 3 1 0.000 -19 11
DEGORCE Aurelien  LEON PAUL EPEE  V   4 4 V V 4 0.500 6 27
AVIS Anthony  DURHAM UNIVERSITY FENCING CLUB  V V   2 V V V 0.833 12 27
BEAUMONT Nicholas  BRIXTON  V V V   4 V V 0.833 11 29
MORRISON Dylan  EDINBURGH FENCING CLUB  V 2 4 V   V V 0.667 5 26
BALLARD Dylan  DILETTANTE  V 3 0 3 1   4 0.167 -12 16
BOYLE Douglas  WARWICK SCHOOL  V V 1 1 4 V   0.500 -3 21

  Poule No 4 - 10:10 - Piste No 6 V/M Indicator HS
CAFARO Jack  LLANTWIT MAJOR    V V V V V V 1.000 10 30
JORDAN Owen  LEON PAUL EPEE  4   V V V V V 0.833 10 29
WAKE James  HYMERS COLLEGE  3 3   V V V V 0.667 5 26
BLACKMORE Seth  DILETTANTE  4 2 4   V 3 1 0.167 -7 19
LEE Max    2 4 3 1   4 V 0.167 -8 19
ODGERS James  BRIXTON  3 1 2 V V   3 0.333 -8 19
TANT Refe  ACTIV8  4 4 2 V 2 V   0.333 -2 22

  Poule No 5 - 10:10 - Piste No 7 V/M Indicator HS
LEVER Matthew  OPS EPEE CLUB    1 2 V V 4 3 0.333 -6 20
PAPADOPOULOS Alex  EDINBURGH FENCING CLUB  V   V V 4 2 2 0.500 0 23
EAST Will  KRFC  V 4   V V4 V 2 0.667 4 25
HASANZADA Sajid  COCKS MOORS WOODS  4 3 2   2 0 2 0.000 -17 13
MACPHERSON Steven  BEXLEY  2 V 3 V   4 2 0.333 -4 21
MACLENNAN Rob  ABINGDON  V V 4 V V   2 0.667 6 26
CURRAN JONES Tomas  BRIXTON  V V V V V V   1.000 17 30

  Poule No 6 - 10:10 - Piste No 8 V/M Indicator HS
EDWARDS Alex  REDHILL REIGATE EPEE    4 2 V V 4 4 0.333 -4 24
MORRIS George  STOCKPORT  V   V V V V V 1.000 11 30
STIGANT Liam  OXFORD UNIVERSITY  V 4   V V V V 0.833 9 29
MASON Thomas  DILETTANTE  4 0 3   0 V 3 0.167 -13 15
GIOVANNONE Alessandro  UNIVERSITY OF BATH  4 3 4 V   V V 0.500 5 26
MARSH Anthony  UNIVERSITY OF NOTTINGHAM FENCING CLUB  V 4 4 4 3   4 0.167 -5 24
FOSTER Nathan  SKIPTON  V 4 2 V4 3 V   0.500 -3 23

  Poule No 7 - 10:10 - Piste No 10 V/M Indicator HS
STURGEON Will  DDRAIG WERN    V 1 V V V 4 0.667 7 25
EDWARDS Owen  WREXHAM  4   4 V 4 V 4 0.333 3 26
BOYLE Sam  LEON PAUL EPEE  V V   V V V V 1.000 19 30
MALAJ Barnaby  UNIVERSITY OF NOTTINGHAM FENCING CLUB  2 2 2   V V 1 0.333 -6 17
SMYTHE Dan  KING'S CANTERBURY  1 V 1 1   V 2 0.333 -12 15
ABERCROMBY Gregor  MILLFIELD  1 1 1 2 3   1 0.000 -21 9
RUSSELL James Euan  ROYAL TUNBRIDGE WELLS FENCING CLUB  V V 2 V V V   0.833 10 27

  Poule No 8 - 10:10 - Piste No 11 V/M Indicator HS
DICKSON Thomas  TEAM NEWCASTLE    V 2 V4 V 4 2 0.500 0 22
TOOGOOD Luke  ACTIV8  3   3 3 3 2 1 0.000 -15 15
DICKINSON Matthew  LASZLOS  V V   V V 1 V 0.833 6 26
DEGEN Sebastian  ESPADA  3 V 2   1 1 4 0.167 -11 16
LAWRENCE Guy  UNIVERSITY OF NOTTINGHAM FENCING CLUB  1 V 4 V   1 0 0.333 -8 16
COOPER Matthew  WINGERWORTH  V V V V V   1 0.833 12 26
MCGLADE Daniel  LEON PAUL EPEE  V V 4 V V V   0.833 16 29

Ranking at the end of Poules

 Rank   Name   First name   Club   Victory/match   Ind.   HS   Group 
 1   BOYLE   Sam   LEON PAUL EPEE   1.000   19   30   qualifier 
 2   CURRAN JONES   Tomas   BRIXTON   1.000   17   30   qualifier 
 3   SANCHEZ LETHEM   Paul   BRIXTON   1.000   15   28   qualifier 
 4   MORRIS   George   STOCKPORT   1.000   11   30   qualifier 
 5   CAFARO   Jack   LLANTWIT MAJOR   1.000   10   30   qualifier 
 6   MCGLADE   Daniel   LEON PAUL EPEE   0.833   16   29   qualifier 
 7   AVIS   Anthony   DURHAM UNIVERSITY FENCING CLUB   0.833   12   27   qualifier 
 7   NICHOLS   Harrison   REDHILL REIGATE EPEE   0.833   12   27   qualifier 
 9   COOPER   Matthew   WINGERWORTH   0.833   12   26   qualifier 
 10   BEAUMONT   Nicholas   BRIXTON   0.833   11   29   qualifier 
 11   JORDAN   Owen   LEON PAUL EPEE   0.833   10   29   qualifier 
 12   RUSSELL   James Euan   ROYAL TUNBRIDGE WELLS FENCING CLUB   0.833   10   27   qualifier 
 13   STIGANT   Liam   OXFORD UNIVERSITY   0.833   9   29   qualifier 
 14   DICKINSON   Matthew   LASZLOS   0.833   6   26   qualifier 
 15   STURGEON   Will   DDRAIG WERN   0.667   7   25   qualifier 
 16   MACLENNAN   Rob   ABINGDON   0.667   6   26   qualifier 
 17   MORRISON   Dylan   EDINBURGH FENCING CLUB   0.667   5   26   qualifier 
 17   WAKE   James   HYMERS COLLEGE   0.667   5   26   qualifier 
 19   COOK   Noah   HAVERSTOCK   0.667   4   26   qualifier 
 20   EAST   Will   KRFC   0.667   4   25   qualifier 
 21   BELOT   Antoine   ESCRIME ACADEMY   0.667   4   24   qualifier 
 22   PAUL   Dominic   STOCKPORT   0.667   3   25   qualifier 
 23   SHEPHERD   Billy   SKIPTON   0.667   0   25   qualifier 
 24   DEGORCE   Aurelien   LEON PAUL EPEE   0.500   6   27   qualifier 
 25   GIOVANNONE   Alessandro   UNIVERSITY OF BATH   0.500   5   26   qualifier 
 26   ALI   Idiris      0.500   5   24   qualifier 
 27   PAPADOPOULOS   Alex   EDINBURGH FENCING CLUB   0.500   0   23   qualifier 
 28   DICKSON   Thomas   TEAM NEWCASTLE   0.500   0   22   qualifier 
 29   ELLIOTT   Robin   CHICHESTER   0.500   -1   21   qualifier 
 30   FOSTER   Nathan   SKIPTON   0.500   -3   23   qualifier 
 31   BOYLE   Douglas   WARWICK SCHOOL   0.500   -3   21   qualifier 
 32   EDWARDS   Owen   WREXHAM   0.333   3   26   qualifier 
 33   GEARY   Michael   HAVERSTOCK   0.333   0   22   qualifier 
 34   KURZ JORDAN   Max   WARWICK UNIVERSITY FENCING CLUB   0.333   -1   23   qualifier 
 35   TANT   Refe   ACTIV8   0.333   -2   22   qualifier 
 36   EDWARDS   Alex   REDHILL REIGATE EPEE   0.333   -4   24   qualifier 
 37   MACPHERSON   Steven   BEXLEY   0.333   -4   21   qualifier 
 38   LEVER   Matthew   OPS EPEE CLUB   0.333   -6   20   qualifier 
 39   FJERMESTAD   Tord   KNIGHTSBRIDGE   0.333   -6   19   qualifier 
 40   MALAJ   Barnaby   UNIVERSITY OF NOTTINGHAM FENCING CLUB   0.333   -6   17   qualifier 
 41   MALE   James   BATH SWORD   0.333   -7   18   qualifier 
 42   ODGERS   James   BRIXTON   0.333   -8   19   qualifier 
 43   LAWRENCE   Guy   UNIVERSITY OF NOTTINGHAM FENCING CLUB   0.333   -8   16   qualifier 
 44   SMYTHE   Dan   KING'S CANTERBURY   0.333   -12   15   qualifier 
 45   MARSH   Anthony   UNIVERSITY OF NOTTINGHAM FENCING CLUB   0.167   -5   24   qualifier 
 46   BLACKMORE   Seth   DILETTANTE   0.167   -7   19   qualifier 
 47   LEE   Max      0.167   -8   19   qualifier 
 48   DEGEN   Sebastian   ESPADA   0.167   -11   16   qualifier 
 49   MITCHEL-ROWE   Decordoba   BLACKHEATH   0.167   -11   15   eliminated 
 50   BALLARD   Dylan   DILETTANTE   0.167   -12   16   eliminated 
 51   MASON   Thomas   DILETTANTE   0.167   -13   15   eliminated 
 52   TOOGOOD   Luke   ACTIV8   0.000   -15   15   eliminated 
 53   HASANZADA   Sajid   COCKS MOORS WOODS   0.000   -17   13   eliminated 
 53   HOWITT   Oliver   SWINDON   0.000   -17   13   eliminated 
 55   HERBERT   Daniel   EGHAM FENCING CLUB   0.000   -19   11   eliminated 
 56   ABERCROMBY   Gregor   MILLFIELD   0.000   -21   9   eliminated 

Tableau of 64

    Tableau of 64     Tableau of 32   Tableau of 16
   1   BOYLE Sam   LEON PAUL EPEE   
          BOYLE Sam 
64                                
            BOYLE Sam 
   33   GEARY Michael   HAVERSTOCK       15/9
          EDWARDS Owen      
32   EDWARDS Owen   WREXHAM  15/9     
              BOYLE Sam 
   17   WAKE James   HYMERS COLLEGE         15/12
          WAKE James      
48   DEGEN Sebastian   ESPADA  15/6     
            WAKE James 
   49             15/13
          MACLENNAN Rob 
16   MACLENNAN Rob   ABINGDON      
 
   9   COOPER Matthew   WINGERWORTH 
          COOPER Matthew 
56            
            COOPER Matthew 
   41   MALE James   BATH SWORD       15/7
          DEGORCE Aurelien      
24   DEGORCE Aurelien   LEON PAUL EPEE  15/11     
              COOPER Matthew 
   25   GIOVANNONE Alessandro   UNIVERSITY OF BATH         15/14
          GIOVANNONE Alessandro      
40   MALAJ Barnaby   UNIVERSITY OF NOTTINGHAM FENCING CLUB  15/13     
            AVIS Anthony 
   57             15/8
          AVIS Anthony 
 AVIS Anthony   DURHAM UNIVERSITY FENCING CLUB      
 
   5   CAFARO Jack   LLANTWIT MAJOR 
          CAFARO Jack 
60            
            CAFARO Jack 
   37   MACPHERSON Steven   BEXLEY       15/9
          DICKSON Thomas      
28   DICKSON Thomas   TEAM NEWCASTLE  15/13     
              BELOT Antoine 
   21   BELOT Antoine   ESCRIME ACADEMY         15/14
          BELOT Antoine      
44   SMYTHE Dan   KING'S CANTERBURY  15/8     
            BELOT Antoine 
   53             15/9
          RUSSELL James Euan 
12   RUSSELL James Euan   ROYAL TUNBRIDGE WELLS FENCING CLUB      
 
   13   STIGANT Liam   OXFORD UNIVERSITY 
          STIGANT Liam 
52            
            EAST Will 
   45   MARSH Anthony   UNIVERSITY OF NOTTINGHAM FENCING CLUB       15/10
          EAST Will      
20   EAST Will   KRFC  15/6     
              MORRIS George 
   29   ELLIOTT Robin   CHICHESTER         14/13
          EDWARDS Alex      
36   EDWARDS Alex   REDHILL REIGATE EPEE  15/14     
            MORRIS George 
   61             15/10
          MORRIS George 
 MORRIS George   STOCKPORT      
 
   3   SANCHEZ LETHEM Paul   BRIXTON 
          SANCHEZ LETHEM Paul 
62            
            SANCHEZ LETHEM Paul 
   35   TANT Refe   ACTIV8       15/9
          FOSTER Nathan      
30   FOSTER Nathan   SKIPTON  15/5     
              DICKINSON Matthew 
   19   COOK Noah   HAVERSTOCK         15/9
          COOK Noah      
46   BLACKMORE Seth   DILETTANTE  15/8     
            DICKINSON Matthew 
   51             15/8
          DICKINSON Matthew 
14   DICKINSON Matthew   LASZLOS      
 
   11   JORDAN Owen   LEON PAUL EPEE 
          JORDAN Owen 
54            
            JORDAN Owen 
   43   LAWRENCE Guy   UNIVERSITY OF NOTTINGHAM FENCING CLUB       15/12
          PAUL Dominic      
22   PAUL Dominic   STOCKPORT  15/9     
              JORDAN Owen 
   27   PAPADOPOULOS Alex   EDINBURGH FENCING CLUB         15/14
          PAPADOPOULOS Alex      
38   LEVER Matthew   OPS EPEE CLUB  15/13     
            MCGLADE Daniel 
   59             14/10
          MCGLADE Daniel 
 MCGLADE Daniel   LEON PAUL EPEE      
 
   7   NICHOLS Harrison   REDHILL REIGATE EPEE 
          NICHOLS Harrison 
58            
            NICHOLS Harrison 
   39   FJERMESTAD Tord   KNIGHTSBRIDGE       15/12
          ALI Idiris      
26   ALI Idiris     15/9     
              NICHOLS Harrison 
   23   SHEPHERD Billy   SKIPTON         15/11
          SHEPHERD Billy      
42   ODGERS James   BRIXTON  15/13     
            BEAUMONT Nicholas 
   55             15/12
          BEAUMONT Nicholas 
10   BEAUMONT Nicholas   BRIXTON      
 
   15   STURGEON Will   DDRAIG WERN 
          STURGEON Will 
50            
            MORRISON Dylan 
   47   LEE Max          15/5
          MORRISON Dylan      
18   MORRISON Dylan   EDINBURGH FENCING CLUB  15/14     
              CURRAN JONES Tomas 
   31   BOYLE Douglas   WARWICK SCHOOL         15/7
          BOYLE Douglas      
34   KURZ JORDAN Max   WARWICK UNIVERSITY FENCING CLUB  15/9     
            CURRAN JONES Tomas 
   63             15/4
          CURRAN JONES Tomas 
 CURRAN JONES Tomas   BRIXTON      

Final Tableau

    Tableau of 8     Semi-finals   Final
   1   BOYLE Sam   LEON PAUL EPEE   
          COOPER Matthew 
 COOPER Matthew   WINGERWORTH  14/13
            MORRIS George 
   5   BELOT Antoine   ESCRIME ACADEMY       15/9
          MORRIS George      
 MORRIS George   STOCKPORT  9/8     
              NICHOLS Harrison 
   3   DICKINSON Matthew   LASZLOS         15/11
          JORDAN Owen      
 JORDAN Owen   LEON PAUL EPEE  15/11     
            NICHOLS Harrison 
   7   NICHOLS Harrison   REDHILL REIGATE EPEE       15/12
          NICHOLS Harrison 
 CURRAN JONES Tomas   BRIXTON  15/11

 Rank   Name   First name   Club 
 1   NICHOLS   Harrison   REDHILL REIGATE EPEE 
 2   MORRIS   George   STOCKPORT 
 3   COOPER   Matthew   WINGERWORTH 
 3   JORDAN   Owen   LEON PAUL EPEE 
 5   BOYLE   Sam   LEON PAUL EPEE 
 6   CURRAN JONES   Tomas   BRIXTON 
 7   DICKINSON   Matthew   LASZLOS 
 8   BELOT   Antoine   ESCRIME ACADEMY 
 9   SANCHEZ LETHEM   Paul   BRIXTON 
 10   CAFARO   Jack   LLANTWIT MAJOR 
 11   MCGLADE   Daniel   LEON PAUL EPEE 
 12   AVIS   Anthony   DURHAM UNIVERSITY FENCING CLUB 
 13   BEAUMONT   Nicholas   BRIXTON 
 14   MORRISON   Dylan   EDINBURGH FENCING CLUB 
 14   WAKE   James   HYMERS COLLEGE 
 16   EAST   Will   KRFC 
 17   RUSSELL   James Euan   ROYAL TUNBRIDGE WELLS FENCING CLUB 
 18   STIGANT   Liam   OXFORD UNIVERSITY 
 19   STURGEON   Will   DDRAIG WERN 
 20   MACLENNAN   Rob   ABINGDON 
 21   COOK   Noah   HAVERSTOCK 
 22   PAUL   Dominic   STOCKPORT 
 23   SHEPHERD   Billy   SKIPTON 
 24   DEGORCE   Aurelien   LEON PAUL EPEE 
 25   GIOVANNONE   Alessandro   UNIVERSITY OF BATH 
 26   ALI   Idiris    
 27   PAPADOPOULOS   Alex   EDINBURGH FENCING CLUB 
 28   DICKSON   Thomas   TEAM NEWCASTLE 
 29   FOSTER   Nathan   SKIPTON 
 30   BOYLE   Douglas   WARWICK SCHOOL 
 31   EDWARDS   Owen   WREXHAM 
 32   EDWARDS   Alex   REDHILL REIGATE EPEE 
 33   ELLIOTT   Robin   CHICHESTER 
 34   GEARY   Michael   HAVERSTOCK 
 35   KURZ JORDAN   Max   WARWICK UNIVERSITY FENCING CLUB 
 36   TANT   Refe   ACTIV8 
 37   MACPHERSON   Steven   BEXLEY 
 38   LEVER   Matthew   OPS EPEE CLUB 
 39   FJERMESTAD   Tord   KNIGHTSBRIDGE 
 40   MALAJ   Barnaby   UNIVERSITY OF NOTTINGHAM FENCING CLUB 
 41   MALE   James   BATH SWORD 
 42   ODGERS   James   BRIXTON 
 43   LAWRENCE   Guy   UNIVERSITY OF NOTTINGHAM FENCING CLUB 
 44   SMYTHE   Dan   KING'S CANTERBURY 
 45   MARSH   Anthony   UNIVERSITY OF NOTTINGHAM FENCING CLUB 
 46   BLACKMORE   Seth   DILETTANTE 
 47   LEE   Max    
 48   DEGEN   Sebastian   ESPADA 
 49   MITCHEL-ROWE   Decordoba   BLACKHEATH 
 50   BALLARD   Dylan   DILETTANTE 
 51   MASON   Thomas   DILETTANTE 
 52   TOOGOOD   Luke   ACTIV8 
 53   HASANZADA   Sajid   COCKS MOORS WOODS 
 53   HOWITT   Oliver   SWINDON 
 55   HERBERT   Daniel   EGHAM FENCING CLUB 
 56   ABERCROMBY   Gregor   MILLFIELD