lp.logo

Results for Leon Paul Summer Foil Open - 20/08/2017

Results Available

LIST

Men's Foil

Poules, round no 1

  Poule No 1 - Piste No 2 V/M Indicator HS
PATRICK Kieran  UNIVERSITY OF LEICESTER FENCING CLUB    4 4 4 1 V V 0.333 -3 23
WOOLLARD Jonathan  WALLACE FENCING  V   V 2 1 V V 0.667 0 23
HARRINGTON-JOHNSON Dale  FIGHTING FIT FENCING  V 2   2 0 V V 0.500 -5 19
DOUGLAS Jack  SALLE HOLYROOD  V V V   1 V V 0.833 7 26
KERYHUEL Jeremy    V V V V   V V 1.000 26 30
YUN-FARMBROUGH Will  SALLE BOSTON  3 4 2 4 1   3 0.000 -13 17
YOUNGBLOOD Henry  UCLU  3 3 3 2 0 V   0.167 -12 16

  Poule No 2 - Piste No 3 V/M Indicator HS
ABIDOGUN Kola  SALLE BOSTON    V V V 3 V 0.800 13 23
APPLEYARD Joel  NORTHAMPTON  3   3 3 1 V 0.200 -6 15
BLACKWELL Simon  LOUGHBOROUGH UNIVERSITY  0 V   0 0 V 0.400 -12 10
RUSSELL Iain  SALLE HOLYROOD  1 V V   3 V 0.600 6 19
ELICE Meddy    V V V V   V 1.000 18 25
BRITTAIN Brandon  SALLE ETON  1 1 4 0 0   0.000 -19 6

  Poule No 3 - Piste No 4 V/M Indicator HS
ASHBY Douggie  ST BENEDICTS    V 3 V 1 1 0.400 -5 15
CARTER Martin  SALLE OXON  1   0 3 0 V 0.200 -15 9
OSTACCHINI Glen  SALLE BOSTON  V V   V V V 1.000 16 25
WILD Chris  CARDIFF  4 V 1   4 1 0.200 -8 15
GROSVENOR Owen  SALLE PAUL  V V 3 V   1 0.600 4 19
DE ALMEIDA Dominc  ZFW  V 4 2 V V   0.600 8 21

  Poule No 4 - Piste No 5 V/M Indicator HS
NASH Oliver  TEAM MELIA    1 1 V 1 V 0.400 -7 13
BILLING Matthew  SALLE BOSTON  V   V V 4 V 0.800 17 24
RIDSDALE Ethan  RUSSELL SWORDS  V 1   V V V 0.800 12 21
OSSYRA Matthias  LONDON FENCING CLUB  3 0 1   0 1 0.000 -20 5
LEWIS Celyn  CARDIFF  V V 1 V   V 0.800 9 21
ASHBY Duncan  ST BENEDICTS  2 0 1 V 2   0.200 -11 10

  Poule No 5 - Piste No 6 V/M Indicator HS
BRITTAIN Brian  SALLE ETON    1 0 1 4 3 0.000 -16 9
ZIEGON Anton  KTF LUITPOLD MUNCHEN  V   V V V V 1.000 17 25
ANDREWS Ben  SALLE BOSTON  V 3   0 V V 0.600 3 18
ELLIKER Daniel  COCKS MOORS WOODS  V 4 V   V V 0.800 16 24
WILLIAMS Jay  SALLE OXON  V 0 2 1   1 0.200 -15 9
ABRAHAMS Matthew  ZFW  V 0 3 1 V   0.400 -5 14

  Poule No 6 - Piste No 7 V/M Indicator HS
WILLIAMS Rob  BATH SWORD    V 4 2 4 2 0.200 -3 17
CHAMBERS Albert  SHOEBURY SWORDS  0   1 1 1 0 0.000 -22 3
BROUGHTON Charlie  SALLE HOLYROOD  V V   V V V 1.000 11 25
MACCHIAROLA Alessandro  SALLE BOSTON  V V 4   V 1 0.600 4 20
KOTHIERINGER Michael  KTF LUITPOLD MUNCHEN  V V 2 3   V 0.600 1 20
ATTIAS Ben  SALLE OXON  V V 3 V 4   0.600 9 22

  Poule No 7 - Piste No 8 V/M Indicator HS
JOLLEY Isaac  CHICHESTER FENCING CLUB    V V V V V 1.000 15 25
CONROY Stephen  NORTHAMPTON  2   V 3 V 1 0.400 -3 16
VAN AARSEN Geert  SALLE BOSTON  2 0   2 3 1 0.000 -17 8
MARROQUIN Diego  LUCCHETTI  4 V V   V V 0.800 11 24
LIVINGSTONE Patrick  SALLE PAUL  1 4 V 2   2 0.200 -9 14
MEIER Richard  TG WURZBURG  1 V V 1 V   0.600 3 17

  Poule No 8 - Piste No 9 V/M Indicator HS
SHARMAN Conor  LOUGHBOROUGH UNIVERSITY    V V 4 V V 0.800 13 24
BONATO Jacopo    3   V 2 V V 0.600 7 20
TOPP Stephen  SALLE BOSTON  0 2   V V V 0.600 4 17
BURN Joshua  COCKS MOORS WOODS  V V 2   V V 0.800 7 22
ADAMS Tom  QMBL FENCING  1 0 1 1   1 0.000 -21 4
COWLEY Matthew  SALLE PAUL  2 1 0 3 V   0.200 -10 11

  Poule No 9 - Piste No 10 V/M Indicator HS
HEAD Connor  SALLE BOSTON    V V V V V 1.000 19 25
FOREY-MILLER Jacob  SALLE OXON  2   V 3 V V 0.600 1 20
PAUL Graham  SALLE PAUL  2 4   V V 2 0.400 -4 18
MCGLONE Theo  FIGHTING FIT FENCING  0 V 4   3 1 0.200 -10 13
WILLIAMS Tony  BATH SWORD  1 1 3 V   2 0.200 -11 12
SCHLINDWEIN Alex  CAMBRIDGE UNIVERSITY FENCING CLUB  1 4 V V V   0.600 5 20

  Poule No 10 - Piste No 11 V/M Indicator HS
DOOTSON Nick  SALLE HOLYROOD    3 2 V V V 0.600 5 20
SHEPHERD Benjamin  BRISTOL FENCING CLUB  V   2 V 1 V 0.600 2 18
MOLLARD Christopher  SAXON  V V   V 0 V 0.800 8 20
RHODES Giles  SALLE PAUL  1 1 1   1 2 0.000 -19 6
CHARRA Thibault  ACADEMY  3 V V V   V 0.800 14 23
HOYTE Nathan  FIGHTING FIT FENCING  1 2 2 V 2   0.200 -10 12

Ranking at the end of poules

 Rank   Name   First name   Club   Victory/match   Ind.   HS   Group 
 1   KERYHUEL   Jeremy      1.000   26   30   qualifier 
 2   HEAD   Connor   SALLE BOSTON   1.000   19   25   qualifier 
 3   ELICE   Meddy      1.000   18   25   qualifier 
 4   ZIEGON   Anton   KTF LUITPOLD MUNCHEN   1.000   17   25   qualifier 
 5   OSTACCHINI   Glen   SALLE BOSTON   1.000   16   25   qualifier 
 6   JOLLEY   Isaac   CHICHESTER FENCING CLUB   1.000   15   25   qualifier 
 7   BROUGHTON   Charlie   SALLE HOLYROOD   1.000   11   25   qualifier 
 8   DOUGLAS   Jack   SALLE HOLYROOD   0.833   7   26   qualifier 
 9   BILLING   Matthew   SALLE BOSTON   0.800   17   24   qualifier 
 10   ELLIKER   Daniel   COCKS MOORS WOODS   0.800   16   24   qualifier 
 11   CHARRA   Thibault   ACADEMY   0.800   14   23   qualifier 
 12   SHARMAN   Conor   LOUGHBOROUGH UNIVERSITY   0.800   13   24   qualifier 
 13   ABIDOGUN   Kola   SALLE BOSTON   0.800   13   23   qualifier 
 14   RIDSDALE   Ethan   RUSSELL SWORDS   0.800   12   21   qualifier 
 15   MARROQUIN   Diego   LUCCHETTI   0.800   11   24   qualifier 
 16   LEWIS   Celyn   CARDIFF   0.800   9   21   qualifier 
 17   MOLLARD   Christopher   SAXON   0.800   8   20   qualifier 
 18   BURN   Joshua   COCKS MOORS WOODS   0.800   7   22   qualifier 
 19   WOOLLARD   Jonathan   WALLACE FENCING   0.667   0   23   qualifier 
 20   ATTIAS   Ben   SALLE OXON   0.600   9   22   qualifier 
 21   DE ALMEIDA   Dominc   ZFW   0.600   8   21   qualifier 
 22   BONATO   Jacopo      0.600   7   20   qualifier 
 23   RUSSELL   Iain   SALLE HOLYROOD   0.600   6   19   qualifier 
 24   DOOTSON   Nick   SALLE HOLYROOD   0.600   5   20   qualifier 
 24   SCHLINDWEIN   Alex   CAMBRIDGE UNIVERSITY FENCING CLUB   0.600   5   20   qualifier 
 26   MACCHIAROLA   Alessandro   SALLE BOSTON   0.600   4   20   qualifier 
 27   GROSVENOR   Owen   SALLE PAUL   0.600   4   19   qualifier 
 28   TOPP   Stephen   SALLE BOSTON   0.600   4   17   qualifier 
 29   ANDREWS   Ben   SALLE BOSTON   0.600   3   18   qualifier 
 30   MEIER   Richard   TG WURZBURG   0.600   3   17   qualifier 
 31   SHEPHERD   Benjamin   BRISTOL FENCING CLUB   0.600   2   18   qualifier 
 32   FOREY-MILLER   Jacob   SALLE OXON   0.600   1   20   qualifier 
 32   KOTHIERINGER   Michael   KTF LUITPOLD MUNCHEN   0.600   1   20   qualifier 
 34   HARRINGTON-JOHNSON   Dale   FIGHTING FIT FENCING   0.500   -5   19   qualifier 
 35   CONROY   Stephen   NORTHAMPTON   0.400   -3   16   qualifier 
 36   PAUL   Graham   SALLE PAUL   0.400   -4   18   qualifier 
 37   ASHBY   Douggie   ST BENEDICTS   0.400   -5   15   qualifier 
 38   ABRAHAMS   Matthew   ZFW   0.400   -5   14   qualifier 
 39   NASH   Oliver   TEAM MELIA   0.400   -7   13   qualifier 
 40   BLACKWELL   Simon   LOUGHBOROUGH UNIVERSITY   0.400   -12   10   qualifier 
 41   PATRICK   Kieran   UNIVERSITY OF LEICESTER FENCING CLUB   0.333   -3   23   qualifier 
 42   WILLIAMS   Rob   BATH SWORD   0.200   -3   17   qualifier 
 43   APPLEYARD   Joel   NORTHAMPTON   0.200   -6   15   qualifier 
 44   WILD   Chris   CARDIFF   0.200   -8   15   qualifier 
 45   LIVINGSTONE   Patrick   SALLE PAUL   0.200   -9   14   qualifier 
 46   MCGLONE   Theo   FIGHTING FIT FENCING   0.200   -10   13   qualifier 
 47   HOYTE   Nathan   FIGHTING FIT FENCING   0.200   -10   12   qualifier 
 48   COWLEY   Matthew   SALLE PAUL   0.200   -10   11   qualifier 
 49   WILLIAMS   Tony   BATH SWORD   0.200   -11   12   qualifier 
 50   ASHBY   Duncan   ST BENEDICTS   0.200   -11   10   qualifier 
 51   CARTER   Martin   SALLE OXON   0.200   -15   9   qualifier 
 51   WILLIAMS   Jay   SALLE OXON   0.200   -15   9   qualifier 
 53   YOUNGBLOOD   Henry   UCLU   0.167   -12   16   qualifier 
 54   YUN-FARMBROUGH   Will   SALLE BOSTON   0.000   -13   17   qualifier 
 55   BRITTAIN   Brian   SALLE ETON   0.000   -16   9   qualifier 
 56   VAN AARSEN   Geert   SALLE BOSTON   0.000   -17   8   qualifier 
 57   BRITTAIN   Brandon   SALLE ETON   0.000   -19   6   qualifier 
 57   RHODES   Giles   SALLE PAUL   0.000   -19   6   qualifier 
 59   OSSYRA   Matthias   LONDON FENCING CLUB   0.000   -20   5   qualifier 
 60   ADAMS   Tom   QMBL FENCING   0.000   -21   4   qualifier 
 61   CHAMBERS   Albert   SHOEBURY SWORDS   0.000   -22   3   qualifier 

Tableau of 64

    Tableau of 64     Tableau of 32   Tableau of 16
   1   KERYHUEL Jeremy      
          KERYHUEL Jeremy 
64                                
            KERYHUEL Jeremy 
   33   KOTHIERINGER Michael   KTF LUITPOLD MUNCHEN       15/5
          KOTHIERINGER Michael      
32   FOREY-MILLER Jacob   SALLE OXON  15/11     
              KERYHUEL Jeremy 
   17   MOLLARD Christopher   SAXON         15/5
          MOLLARD Christopher      
48   COWLEY Matthew   SALLE PAUL  15/8     
            MOLLARD Christopher 
   49   WILLIAMS Tony   BATH SWORD       15/12
          LEWIS Celyn 
16   LEWIS Celyn   CARDIFF  15/7
 
   9   BILLING Matthew   SALLE BOSTON 
          BILLING Matthew 
56   VAN AARSEN Geert   SALLE BOSTON  15/4
            BILLING Matthew 
   41   PATRICK Kieran   UNIVERSITY OF LEICESTER FENCING CLUB       15/4
          SCHLINDWEIN Alex      
24   SCHLINDWEIN Alex   CAMBRIDGE UNIVERSITY FENCING CLUB  15/11     
              BILLING Matthew 
   25   DOOTSON Nick   SALLE HOLYROOD         15/5
          DOOTSON Nick      
40   BLACKWELL Simon   LOUGHBOROUGH UNIVERSITY  15/9     
            DOUGLAS Jack 
   57   RHODES Giles   SALLE PAUL       15/5
          DOUGLAS Jack 
 DOUGLAS Jack   SALLE HOLYROOD  15/8
 
   5   OSTACCHINI Glen   SALLE BOSTON 
          OSTACCHINI Glen 
60   ADAMS Tom   QMBL FENCING  15/2
            OSTACCHINI Glen 
   37   ASHBY Douggie   ST BENEDICTS       15/11
          ASHBY Douggie      
28   TOPP Stephen   SALLE BOSTON  15/2     
              OSTACCHINI Glen 
   21   DE ALMEIDA Dominc   ZFW         15/5
          WILD Chris      
44   WILD Chris   CARDIFF  15/10     
            WILD Chris 
   53   YOUNGBLOOD Henry   UCLU       15/14
          SHARMAN Conor 
12   SHARMAN Conor   LOUGHBOROUGH UNIVERSITY  15/10
 
   13   ABIDOGUN Kola   SALLE BOSTON 
          ABIDOGUN Kola 
52   WILLIAMS Jay   SALLE OXON  15/8
            ABIDOGUN Kola 
   45   LIVINGSTONE Patrick   SALLE PAUL       15/9
          ATTIAS Ben      
20   ATTIAS Ben   SALLE OXON  15/11     
              ABIDOGUN Kola 
   29   ANDREWS Ben   SALLE BOSTON         15/13
          ANDREWS Ben      
36   PAUL Graham   SALLE PAUL  15/8     
            ZIEGON Anton 
   61   CHAMBERS Albert   SHOEBURY SWORDS       15/8
          ZIEGON Anton 
 ZIEGON Anton   KTF LUITPOLD MUNCHEN  15/7
 
   3   ELICE Meddy    
          ELICE Meddy 
62            
            ELICE Meddy 
   35   CONROY Stephen   NORTHAMPTON       15/9
          MEIER Richard      
30   MEIER Richard   TG WURZBURG  15/10     
              ELICE Meddy 
   19   WOOLLARD Jonathan   WALLACE FENCING         15/7
          WOOLLARD Jonathan      
46   MCGLONE Theo   FIGHTING FIT FENCING  15/5     
            RIDSDALE Ethan 
   51   CARTER Martin   SALLE OXON       15/10
          RIDSDALE Ethan 
14   RIDSDALE Ethan   RUSSELL SWORDS  15/4
 
   11   CHARRA Thibault   ACADEMY 
          CHARRA Thibault 
54   YUN-FARMBROUGH Will   SALLE BOSTON  15/12
            CHARRA Thibault 
   43   APPLEYARD Joel   NORTHAMPTON       15/12
          BONATO Jacopo      
22   BONATO Jacopo     15/7     
              CHARRA Thibault 
   27   GROSVENOR Owen   SALLE PAUL         15/3
          ABRAHAMS Matthew      
38   ABRAHAMS Matthew   ZFW  15/10     
            JOLLEY Isaac 
   59   OSSYRA Matthias   LONDON FENCING CLUB       15/14
          JOLLEY Isaac 
 JOLLEY Isaac   CHICHESTER FENCING CLUB  15/4
 
   7   BROUGHTON Charlie   SALLE HOLYROOD 
          BROUGHTON Charlie 
58   BRITTAIN Brandon   SALLE ETON  15/2
            BROUGHTON Charlie 
   39   NASH Oliver   TEAM MELIA       15/7
          NASH Oliver      
26   MACCHIAROLA Alessandro   SALLE BOSTON  15/14     
              BROUGHTON Charlie 
   23   RUSSELL Iain   SALLE HOLYROOD         15/7
          WILLIAMS Rob      
42   WILLIAMS Rob   BATH SWORD  15/4     
            WILLIAMS Rob 
   55   BRITTAIN Brian   SALLE ETON       15/10
          ELLIKER Daniel 
10   ELLIKER Daniel   COCKS MOORS WOODS  15/3
 
   15   MARROQUIN Diego   LUCCHETTI 
          MARROQUIN Diego 
50   ASHBY Duncan   ST BENEDICTS  15/8
            MARROQUIN Diego 
   47   HOYTE Nathan   FIGHTING FIT FENCING       15/7
          BURN Joshua      
18   BURN Joshua   COCKS MOORS WOODS  15/10     
              MARROQUIN Diego 
   31   SHEPHERD Benjamin   BRISTOL FENCING CLUB         15/6
          SHEPHERD Benjamin      
34   HARRINGTON-JOHNSON Dale   FIGHTING FIT FENCING  15/13     
            HEAD Connor 
   63             15/1
          HEAD Connor 
 HEAD Connor   SALLE BOSTON      

Final Tableau

    Tableau of 8     Semi-finals   Final
   1   KERYHUEL Jeremy      
          BILLING Matthew 
 BILLING Matthew   SALLE BOSTON  15/12
            BILLING Matthew 
   5   OSTACCHINI Glen   SALLE BOSTON       15/3
          OSTACCHINI Glen      
 ABIDOGUN Kola   SALLE BOSTON  15/12     
              ELICE Meddy 
   3   ELICE Meddy            15/9
          ELICE Meddy      
 CHARRA Thibault   ACADEMY  15/7     
            ELICE Meddy 
   7   BROUGHTON Charlie   SALLE HOLYROOD       15/10
          BROUGHTON Charlie 
 MARROQUIN Diego   LUCCHETTI  15/13

Overall ranking

 Rank   Name   First name   Club 
 1   ELICE   Meddy    
 2   BILLING   Matthew   SALLE BOSTON 
 3   BROUGHTON   Charlie   SALLE HOLYROOD 
 3   OSTACCHINI   Glen   SALLE BOSTON 
 5   KERYHUEL   Jeremy    
 6   CHARRA   Thibault   ACADEMY 
 7   ABIDOGUN   Kola   SALLE BOSTON 
 8   MARROQUIN   Diego   LUCCHETTI 
 9   HEAD   Connor   SALLE BOSTON 
 10   ZIEGON   Anton   KTF LUITPOLD MUNCHEN 
 11   JOLLEY   Isaac   CHICHESTER FENCING CLUB 
 12   DOUGLAS   Jack   SALLE HOLYROOD 
 13   RIDSDALE   Ethan   RUSSELL SWORDS 
 14   MOLLARD   Christopher   SAXON 
 15   WILLIAMS   Rob   BATH SWORD 
 16   WILD   Chris   CARDIFF 
 17   ELLIKER   Daniel   COCKS MOORS WOODS 
 18   SHARMAN   Conor   LOUGHBOROUGH UNIVERSITY 
 19   LEWIS   Celyn   CARDIFF 
 20   BURN   Joshua   COCKS MOORS WOODS 
 21   WOOLLARD   Jonathan   WALLACE FENCING 
 22   ATTIAS   Ben   SALLE OXON 
 23   BONATO   Jacopo    
 24   DOOTSON   Nick   SALLE HOLYROOD 
 24   SCHLINDWEIN   Alex   CAMBRIDGE UNIVERSITY FENCING CLUB 
 26   ANDREWS   Ben   SALLE BOSTON 
 27   MEIER   Richard   TG WURZBURG 
 28   SHEPHERD   Benjamin   BRISTOL FENCING CLUB 
 29   KOTHIERINGER   Michael   KTF LUITPOLD MUNCHEN 
 30   ASHBY   Douggie   ST BENEDICTS 
 31   ABRAHAMS   Matthew   ZFW 
 32   NASH   Oliver   TEAM MELIA 
 33   DE ALMEIDA   Dominc   ZFW 
 34   RUSSELL   Iain   SALLE HOLYROOD 
 35   MACCHIAROLA   Alessandro   SALLE BOSTON 
 36   GROSVENOR   Owen   SALLE PAUL 
 37   TOPP   Stephen   SALLE BOSTON 
 38   FOREY-MILLER   Jacob   SALLE OXON 
 39   HARRINGTON-JOHNSON   Dale   FIGHTING FIT FENCING 
 40   CONROY   Stephen   NORTHAMPTON 
 41   PAUL   Graham   SALLE PAUL 
 42   BLACKWELL   Simon   LOUGHBOROUGH UNIVERSITY 
 43   PATRICK   Kieran   UNIVERSITY OF LEICESTER FENCING CLUB 
 44   APPLEYARD   Joel   NORTHAMPTON 
 45   LIVINGSTONE   Patrick   SALLE PAUL 
 46   MCGLONE   Theo   FIGHTING FIT FENCING 
 47   HOYTE   Nathan   FIGHTING FIT FENCING 
 48   COWLEY   Matthew   SALLE PAUL 
 49   WILLIAMS   Tony   BATH SWORD 
 50   ASHBY   Duncan   ST BENEDICTS 
 51   CARTER   Martin   SALLE OXON 
 51   WILLIAMS   Jay   SALLE OXON 
 53   YOUNGBLOOD   Henry   UCLU 
 54   YUN-FARMBROUGH   Will   SALLE BOSTON 
 55   BRITTAIN   Brian   SALLE ETON 
 56   VAN AARSEN   Geert   SALLE BOSTON 
 57   BRITTAIN   Brandon   SALLE ETON 
 57   RHODES   Giles   SALLE PAUL 
 59   OSSYRA   Matthias   LONDON FENCING CLUB 
 60   ADAMS   Tom   QMBL FENCING 
 61   CHAMBERS   Albert   SHOEBURY SWORDS 

© 2013 Leon Paul Ltd