lp.logo

Results for LPJS International Sabre -. 14/08/2016

LIST

Under 15 Boys & Girls

Mixed Poules, round no 1

  Poule No 1 - Piste No 8 V/M Indicator HS
BLACKMORE Phoebe  DILETTANTE    0 0 1 1 0.000 -18 2
WESTWELL Sam  RUSSELL SWORDS  V   3 2 0 0.250 -5 10
CHAPMAN-PARSONS Amy Alethea  LAMPETER TOWN FENCING CLUB  V V   1 2 0.500 0 13
PRESTON-COWELL Jack  CAMDEN  V V V   2 0.750 8 17
DEMAREST Iain  OREGON FENCING ALLIANCE  V V V V   1.000 15 20

  Poule No 2 - Piste No 10 V/M Indicator HS
STAMPER-WATLING Jack  BATH SWORD CLUB    V V V 1.000 9 15
ASHENDEN William  MX FENCING  0   0 1 0.000 -14 1
HYAMS Tulliver  CAMDEN  3 V   V 0.667 8 13
HARRISON Imogen Neve  OREGON FENCING ALLIANCE  3 V 0   0.333 -3 8

Mixed Poules, round no 2

  Poule No 1 - Piste No 8 V/M Indicator HS
BLACKMORE Phoebe  DILETTANTE    3 1 1 1 0.000 -14 6
CHAPMAN-PARSONS Amy Alethea  LAMPETER TOWN FENCING CLUB  V   3 0 V 0.500 -4 13
DEMAREST Iain  OREGON FENCING ALLIANCE  V V   1 4 0.500 1 15
HYAMS Tulliver  CAMDEN  V V V   V 1.000 17 20
ASHENDEN William  MX FENCING  V 4 V 1   0.500 0 15

  Poule No 2 - Piste No 10 V/M Indicator HS
WESTWELL Sam  RUSSELL SWORDS    2 0 2 0.000 -11 4
HARRISON Imogen Neve  OREGON FENCING ALLIANCE  V   4 V 0.667 3 14
STAMPER-WATLING Jack  BATH SWORD CLUB  V V   4 0.667 5 14
PRESTON-COWELL Jack  CAMDEN  V 4 V   0.667 3 14

Ranking at the end of poules

 Rank   Name   First name   Club   Victory/match   Ind.   HS   Group 
 1   HYAMS   Tulliver   CAMDEN   0.857   25   33   qualifier 
 2   STAMPER-WATLING   Jack   BATH SWORD CLUB   0.833   14   29   qualifier 
 3   DEMAREST   Iain   OREGON FENCING ALLIANCE   0.750   16   35   qualifier 
 4   PRESTON-COWELL   Jack   CAMDEN   0.714   11   31   qualifier 
 5   HARRISON   Imogen Neve   OREGON FENCING ALLIANCE   0.500   0   22   qualifier 
 6   CHAPMAN-PARSONS   Amy Alethea   LAMPETER TOWN FENCING CLUB   0.500   -4   26   qualifier 
 7   ASHENDEN   William   MX FENCING   0.286   -14   16   qualifier 
 8   WESTWELL   Sam   RUSSELL SWORDS   0.143   -16   14   qualifier 
 9   BLACKMORE   Phoebe   DILETTANTE   0.000   -32   8   qualifier 

Girls Semi-Finals

    Semi-finals     Final
   1   HARRISON Imogen Neve   OREGON FENCING ALLIANCE   
          HARRISON Imogen Neve 
                              
            HARRISON Imogen Neve 
   3   BLACKMORE Phoebe   DILETTANTE       15/8
          CHAPMAN-PARSONS Amy Alethea 
 CHAPMAN-PARSONS Amy Alethea   LAMPETER TOWN FENCING CLUB  15/7

 Rank   Name   First name   Club 
 1   HARRISON   Imogen Neve   OREGON FENCING ALLIANCE 
 2   CHAPMAN-PARSONS   Amy Alethea   LAMPETER TOWN FENCING CLUB 
 3   BLACKMORE   Phoebe   DILETTANTE 

Boys Final Tableau

    Tableau of 8     Semi-finals   Final
   1   HYAMS Tulliver   CAMDEN   
          HYAMS Tulliver 
                              
            DEMAREST Iain 
   5   ASHENDEN William   MX FENCING       15/4
          DEMAREST Iain      
 DEMAREST Iain   OREGON FENCING ALLIANCE  15/8     
              DEMAREST Iain 
   3   PRESTON-COWELL Jack   CAMDEN         15/4
          PRESTON-COWELL Jack      
 WESTWELL Sam   RUSSELL SWORDS  15/5     
            STAMPER-WATLING Jack 
   7             15/6
          STAMPER-WATLING Jack 
 STAMPER-WATLING Jack   BATH SWORD CLUB      

Boys overall ranking

 Rank   Name   First name   Club 
 1   DEMAREST   Iain   OREGON FENCING ALLIANCE 
 2   STAMPER-WATLING   Jack   BATH SWORD CLUB 
 3   HYAMS   Tulliver   CAMDEN 
 3   PRESTON-COWELL   Jack   CAMDEN 
 5   ASHENDEN   William   MX FENCING 
 6   WESTWELL   Sam   RUSSELL SWORDS