lp.logo

Results for LPJS International Sabre -. 11/08/2019

LIST

U9 Mixed Sabre

Poules, round no 1

 Poule No 1  V/M Indicator HS
KOONG Hadyn  FENCING HALL    V 4 3 2 0.250 -3 14
MACLEOD Eilidh  STORT VALLEY SABRE CLUB  2   V 0 0 0.250 -12 7
HUGHES Hannah  TAUNTON DEANE BLADES FENCING CLUB  V 4   V 2 0.500 -2 16
MCDOUGALL Alicia  CAMDEN  V V 4   2 0.500 3 16
SEBASTIAN Ava  MIDDLE TN FENCING CLUB  V V V V   1.000 14 20

 Poule No 2  V/M Indicator HS
RHODES Euan  STORT VALLEY SABRE CLUB    2 0 2 0.000 -11 4
HEATH Lucas  CAMDEN  V   3 V 0.667 6 13
STANLEY Edie  PDFA  V V   V 1.000 11 15
MCLEOD Isla  MX FENCING  V 0 1   0.333 -6 6

Poules, round no 2

 Poule No 1  V/M Indicator HS
RHODES Euan  STORT VALLEY SABRE CLUB    0 2 0 1 0.000 -17 3
MACLEOD Eilidh  STORT VALLEY SABRE CLUB  V   V 0 4 0.500 1 14
MCDOUGALL Alicia  CAMDEN  V 3   1 V 0.500 0 14
HUGHES Hannah  TAUNTON DEANE BLADES FENCING CLUB  V V V   V 1.000 17 20
SEBASTIAN Ava  MIDDLE TN FENCING CLUB  V V 2 2   0.500 -1 14

 Poule No 2  V/M Indicator HS
STANLEY Edie  PDFA    V V 3 0.667 6 13
MCLEOD Isla  MX FENCING  1   4 0 0.000 -10 5
KOONG Hadyn  FENCING HALL  1 V   3 0.333 -5 9
HEATH Lucas  CAMDEN  V V V   1.000 9 15

Ranking at the end of poules

 Rank   Name   First name   Club   Victory/match   Ind.   HS   Group 
 1   STANLEY   Edie    PDFA    0.833   17   28   qualifier 
 2   HEATH   Lucas    CAMDEN    0.833   15   28   qualifier 
 3   HUGHES   Hannah    TAUNTON DEANE BLADES FENCING CLUB    0.750   15   36   qualifier 
 4   SEBASTIAN   Ava    MIDDLE TN FENCING CLUB    0.750   13   34   qualifier 
 5   MCDOUGALL   Alicia    CAMDEN    0.500   3   30   qualifier 
 6   MACLEOD   Eilidh    STORT VALLEY SABRE CLUB    0.375   -11   21   qualifier 
 7   KOONG   Hadyn    FENCING HALL    0.286   -8   23   qualifier 
 8   MCLEOD   Isla    MX FENCING    0.167   -16   11   qualifier 
 9   RHODES   Euan    STORT VALLEY SABRE CLUB    0.000   -28   7   qualifier 

Boys Semi-Final Tableau

    Semi-finals     Final
   1   HEATH Lucas   CAMDEN   
          HEATH Lucas 
                              
            HEATH Lucas 
   3   RHODES Euan   STORT VALLEY SABRE CLUB       10/3
          RHODES Euan 
 KOONG Hadyn   FENCING HALL  10/9

Boys Overall ranking

 Rank   Name   First name   Club 
 1   HEATH   Lucas    CAMDEN  
 2   RHODES   Euan    STORT VALLEY SABRE CLUB  
 3   KOONG   Hadyn    FENCING HALL  

Girls Final Tableau

    Tableau of 8     Semi-finals   Final
   1   STANLEY Edie   PDFA   
          STANLEY Edie 
                              
            STANLEY Edie 
   5   MACLEOD Eilidh   STORT VALLEY SABRE CLUB       10/2
          MCDOUGALL Alicia      
 MCDOUGALL Alicia   CAMDEN  10/5     
              SEBASTIAN Ava 
   3   SEBASTIAN Ava   MIDDLE TN FENCING CLUB         10/2
          SEBASTIAN Ava      
 MCLEOD Isla   MX FENCING  10/3     
            SEBASTIAN Ava 
   7             10/5
          HUGHES Hannah 
 HUGHES Hannah   TAUNTON DEANE BLADES FENCING CLUB      

Girls Overall ranking

 Rank   Name   First name   Club 
 1   SEBASTIAN   Ava    MIDDLE TN FENCING CLUB  
 2   STANLEY   Edie    PDFA  
 3   HUGHES   Hannah    TAUNTON DEANE BLADES FENCING CLUB  
 3   MCDOUGALL   Alicia    CAMDEN  
 5   MACLEOD   Eilidh    STORT VALLEY SABRE CLUB  
 6   MCLEOD   Isla    MX FENCING