lp.logo

Results for LPJS International Sabre -. 11/08/2019

LIST

U11 Mixed Sabre

Poules, round no 1

 Poule No 1  V/M Indicator HS
TSANG Marcus      2 0 0 2 0.000 -16 4
HEATH Amy  PDFA  V   1 3 1 0.250 -7 10
BACON Jake  MARSHALL FENCING CLUB  V V   1 V 0.750 8 16
BRYDEN Joshua  SALLE OSSIAN CLUB  V V V   V 1.000 14 20
PIERCE Ella  STORT VALLEY SABRE CLUB  V V 2 2   0.500 1 14

 Poule No 2  V/M Indicator HS
WOOTEN Maryam  MARSHALL FENCING CLUB    1 V 1 V 0.500 0 12
BOZKUS Berken  LEON PAUL SABRE  V   V 3 V 0.750 9 18
MACLEOD Austin  STORT VALLEY SABRE CLUB  2 3   0 3 0.000 -12 8
SEZILLE Hui Xin  PDFA  V V V   V 1.000 15 20
SHIMMIN Clara  KKFC  0 0 V 1   0.250 -12 6

 Poule No 3  V/M Indicator HS
GARCIA-GHURAN Aidan  PDFA    V 2 V V 0.750 6 17
TSANG Lukas    0   3 1 1 0.000 -15 5
IRELAND Innes  SHAKESPEARE'S SWORDS  V V   0 2 0.500 -3 12
EVANS Joe  RUSSELL SWORDS  4 V V   3 0.500 6 17
LIU Kathryn  STORT VALLEY SABRE CLUB  2 V V V   0.750 6 17

 Poule No 4  V/M Indicator HS
SUTTON Maya  PDFA    V V V V 1.000 19 20
ALLEN Eleanor  TRURO  0   1 4 1 0.000 -14 6
HABENICHT Luz  CAMDEN  0 V   2 V 0.500 -1 12
RHODES Finlay  STORT VALLEY SABRE CLUB  1 V V   V 0.750 5 16
GIAKOUSTIDIS Timos  ARIS THESSALONIKI FENCING CLUB  0 V 2 0   0.250 -9 7

Ranking at the end of mixed poules

 Rank   Name   First name   Club   Victory/match   Ind.   HS   Group 
 1   SUTTON   Maya    PDFA    1.000   19   20   qualifier 
 2   SEZILLE   Hui Xin    PDFA    1.000   15   20   qualifier 
 3   BRYDEN   Joshua    SALLE OSSIAN CLUB    1.000   14   20   qualifier 
 4   BOZKUS   Berken    LEON PAUL SABRE    0.750   9   18   qualifier 
 5   BACON   Jake    MARSHALL FENCING CLUB    0.750   8   16   qualifier 
 6   GARCIA-GHURAN   Aidan    PDFA    0.750   6   17   qualifier 
 6   LIU   Kathryn    STORT VALLEY SABRE CLUB    0.750   6   17   qualifier 
 8   RHODES   Finlay    STORT VALLEY SABRE CLUB    0.750   5   16   qualifier 
 9   EVANS   Joe    RUSSELL SWORDS    0.500   6   17   qualifier 
 10   PIERCE   Ella    STORT VALLEY SABRE CLUB    0.500   1   14   qualifier 
 11   WOOTEN   Maryam    MARSHALL FENCING CLUB    0.500   0   12   qualifier 
 12   HABENICHT   Luz    CAMDEN    0.500   -1   12   qualifier 
 13   IRELAND   Innes    SHAKESPEARE'S SWORDS    0.500   -3   12   qualifier 
 14   HEATH   Amy    PDFA    0.250   -7   10   qualifier 
 15   GIAKOUSTIDIS   Timos    ARIS THESSALONIKI FENCING CLUB    0.250   -9   7   qualifier 
 16   SHIMMIN   Clara    KKFC    0.250   -12   6   qualifier 
 17   MACLEOD   Austin    STORT VALLEY SABRE CLUB    0.000   -12   8   qualifier 
 18   ALLEN   Eleanor    TRURO    0.000   -14   6   qualifier 
 19   TSANG   Lukas        0.000   -15   5   qualifier 
 20   TSANG   Marcus        0.000   -16   4   qualifier 

U11 Boys Sabre

Poules, round no 2

 Poule No 1  V/M Indicator HS
GARCIA-GHURAN Aidan  PDFA    V V V V 4 0.800 14 24
IRELAND Innes  SHAKESPEARE'S SWORDS  0   3 0 2 2 0.000 -18 7
GIAKOUSTIDIS Timos  ARIS THESSALONIKI FENCING CLUB  3 V   1 3 4 0.200 -7 16
RHODES Finlay  STORT VALLEY SABRE CLUB  1 V V   V 1 0.600 4 17
TSANG Marcus    1 V V 2   1 0.400 -6 14
BRYDEN Joshua  SALLE OSSIAN CLUB  V V V V V   1.000 13 25

 Poule No 2  V/M Indicator HS
EVANS Joe  RUSSELL SWORDS    1 V 4 V 1 0.400 -1 16
HABENICHT Luz  CAMDEN  V   V 0 V V 0.800 4 20
TSANG Lukas    0 3   0 V 1 0.200 -12 9
BACON Jake  MARSHALL FENCING CLUB  V V V   V V 1.000 18 25
MACLEOD Austin  STORT VALLEY SABRE CLUB  2 3 1 1   3 0.000 -15 10
BOZKUS Berken  LEON PAUL SABRE  V 4 V 2 V   0.600 6 21

Ranking at the end of Boys poules

 Rank   Name   First name   Club   Victory/match   Ind.   HS   Group 
 1   BACON   Jake    MARSHALL FENCING CLUB    1.000   18   25   qualifier 
 2   BRYDEN   Joshua    SALLE OSSIAN CLUB    1.000   13   25   qualifier 
 3   GARCIA-GHURAN   Aidan    PDFA    0.800   14   24   qualifier 
 4   HABENICHT   Luz    CAMDEN    0.800   4   20   qualifier 
 5   BOZKUS   Berken    LEON PAUL SABRE    0.600   6   21   qualifier 
 6   RHODES   Finlay    STORT VALLEY SABRE CLUB    0.600   4   17   qualifier 
 7   EVANS   Joe    RUSSELL SWORDS    0.400   -1   16   qualifier 
 8   TSANG   Marcus        0.400   -6   14   qualifier 
 9   GIAKOUSTIDIS   Timos    ARIS THESSALONIKI FENCING CLUB    0.200   -7   16   qualifier 
 10   TSANG   Lukas        0.200   -12   9   qualifier 
 11   MACLEOD   Austin    STORT VALLEY SABRE CLUB    0.000   -15   10   qualifier 
 12   IRELAND   Innes    SHAKESPEARE'S SWORDS    0.000   -18   7   qualifier 

Boys Tableau of 16

    Tableau of 16     Tableau of 8   Semi-finals   Final
   1   BACON Jake   MARSHALL FENCING CLUB   
          BACON Jake 
16                                
            BACON Jake 
   9   GIAKOUSTIDIS Timos   ARIS THESSALONIKI FENCING CLUB       10/4
          GIAKOUSTIDIS Timos      
 TSANG Marcus     10/6     
              BACON Jake 
   5   BOZKUS Berken   LEON PAUL SABRE         10/5
          BOZKUS Berken           
12   IRELAND Innes   SHAKESPEARE'S SWORDS  10/0          
            HABENICHT Luz      
   13             10/6     
          HABENICHT Luz        
 HABENICHT Luz   CAMDEN             
                BRYDEN Joshua 
   3   GARCIA-GHURAN Aidan   PDFA           10/2
          GARCIA-GHURAN Aidan        
14                   
            GARCIA-GHURAN Aidan      
   11   MACLEOD Austin   STORT VALLEY SABRE CLUB       10/3     
          RHODES Finlay           
 RHODES Finlay   STORT VALLEY SABRE CLUB  10/5          
              BRYDEN Joshua 
   7   EVANS Joe   RUSSELL SWORDS         10/6
          EVANS Joe      
10   TSANG Lukas     10/5     
            BRYDEN Joshua 
   15             10/0
          BRYDEN Joshua 
 BRYDEN Joshua   SALLE OSSIAN CLUB      

Boys Overall ranking

 Rank   Name   First name   Club 
 1   BRYDEN   Joshua    SALLE OSSIAN CLUB  
 2   BACON   Jake    MARSHALL FENCING CLUB  
 3   GARCIA-GHURAN   Aidan    PDFA  
 3   HABENICHT   Luz    CAMDEN  
 5   BOZKUS   Berken    LEON PAUL SABRE  
 6   RHODES   Finlay    STORT VALLEY SABRE CLUB  
 7   EVANS   Joe    RUSSELL SWORDS  
 8   GIAKOUSTIDIS   Timos    ARIS THESSALONIKI FENCING CLUB  
 9   TSANG   Marcus      
 10   TSANG   Lukas      
 11   MACLEOD   Austin    STORT VALLEY SABRE CLUB  
 12   IRELAND   Innes    SHAKESPEARE'S SWORDS  

U11 Girls Sabre

Poules, round no 2

 Poule No 1  V/M Indicator HS
SEZILLE Hui Xin  PDFA    1 V V V V V V 0.857 14 31
SUTTON Maya  PDFA  V   V V V V V 3 0.857 17 33
ALLEN Eleanor  TRURO  0 0   1 3 V 4 1 0.143 -20 14
PIERCE Ella  STORT VALLEY SABRE CLUB  4 2 V   V V V 0 0.571 3 26
HEATH Amy  PDFA  2 4 V 4   3 1 1 0.143 -13 20
SHIMMIN Clara  KKFC  0 1 4 0 V   4 0 0.143 -19 14
LIU Kathryn  STORT VALLEY SABRE CLUB  2 3 V 3 V V   V 0.571 1 28
WOOTEN Maryam  MARSHALL FENCING CLUB  4 V V V V V 3   0.714 17 32

Ranking at the end of Girls poules

 Rank   Name   First name   Club   Victory/match   Ind.   HS   Group 
 1   SUTTON   Maya    PDFA    0.857   17   33   qualifier 
 2   SEZILLE   Hui Xin    PDFA    0.857   14   31   qualifier 
 3   WOOTEN   Maryam    MARSHALL FENCING CLUB    0.714   17   32   qualifier 
 4   PIERCE   Ella    STORT VALLEY SABRE CLUB    0.571   3   26   qualifier 
 5   LIU   Kathryn    STORT VALLEY SABRE CLUB    0.571   1   28   qualifier 
 6   HEATH   Amy    PDFA    0.143   -13   20   qualifier 
 7   SHIMMIN   Clara    KKFC    0.143   -19   14   qualifier 
 8   ALLEN   Eleanor    TRURO    0.143   -20   14   qualifier 

Girls Final Tableau

    Tableau of 8     Semi-finals   Final
   1   SUTTON Maya   PDFA   
          SUTTON Maya 
 ALLEN Eleanor   TRURO  10/4
            SUTTON Maya 
   5   LIU Kathryn   STORT VALLEY SABRE CLUB       10/9
          PIERCE Ella      
 PIERCE Ella   STORT VALLEY SABRE CLUB  10/9     
              SUTTON Maya 
   3   WOOTEN Maryam   MARSHALL FENCING CLUB         10/7
          WOOTEN Maryam      
 HEATH Amy   PDFA  10/2     
            WOOTEN Maryam 
   7   SHIMMIN Clara   KKFC       10/6
          SEZILLE Hui Xin 
 SEZILLE Hui Xin   PDFA  10/6

Girls Overall ranking

 Rank   Name   First name   Club 
 1   SUTTON   Maya    PDFA  
 2   WOOTEN   Maryam    MARSHALL FENCING CLUB  
 3   PIERCE   Ella    STORT VALLEY SABRE CLUB  
 3   SEZILLE   Hui Xin    PDFA  
 5   LIU   Kathryn    STORT VALLEY SABRE CLUB  
 6   HEATH   Amy    PDFA  
 7   SHIMMIN   Clara    KKFC  
 8   ALLEN   Eleanor    TRURO