lp.logo

Results for LPJS London Sabre -. 25/01/2020

LIST

U11 Mixed Sabre

Poules, round no 1

 Poule No 1  V/M Indicator HS
MCDOUGALL Alicia  CAMDEN    V 2 2 4 0.250 -6 13
HEATH Lucas  CAMDEN  4   V 1 4 0.250 -3 14
MACLEOD Austin  STORT VALLEY SABRE CLUB  V 2   1 1 0.250 -8 9
SEZILLE Hui Xin  PDFA  V V V   V 1.000 12 20
SHIMMIN Clara  KKFC  V V V 4   0.750 5 19

 Poule No 2  V/M Indicator HS
KHAN Zaynah      2 2 2 0 0.000 -14 6
LAWAL Kayin  STORT VALLEY SABRE CLUB  V   1 2 3 0.250 -6 11
COX James  TRURO FENCING CLUB  V V   V 2 0.750 5 17
BUXTON William  SHAKESPEARES SWORDS  V V 4   V 0.750 7 19
HABENICHT Luz  CAMDEN  V V V 3   0.750 8 18

 Poule No 3  V/M Indicator HS
ROBERTS Harry  CAMDEN    V V 4 V 0.750 4 19
AZIZ-PICARDET Eva  CAMDEN  3   1 V 4 0.250 -3 13
DMITRIEV George  STORT VALLEY SABRE CLUB  3 V   V V 0.750 7 18
KURUCZ Kende  TRURO FENCING CLUB  V 1 3   1 0.250 -9 10
STANLEY Edie  PDFA  4 V 2 V   0.500 1 16

Poules, round no 2

 Poule No 1  V/M Indicator HS
LAWAL Kayin  STORT VALLEY SABRE CLUB    2 V V 1 0.500 -2 13
MACLEOD Austin  STORT VALLEY SABRE CLUB  V   2 V 0 0.500 -3 12
ROBERTS Harry  CAMDEN  1 V   V 2 0.500 -3 13
COX James  TRURO FENCING CLUB  4 3 4   3 0.000 -6 14
SEZILLE Hui Xin  PDFA  V V V V   1.000 14 20

 Poule No 2  V/M Indicator HS
MCDOUGALL Alicia  CAMDEN    1 4 1 2 0.000 -12 8
HABENICHT Luz  CAMDEN  V   V 3 V 0.750 7 18
STANLEY Edie  PDFA  V 2   3 V 0.500 -2 15
KURUCZ Kende  TRURO FENCING CLUB  V V V   3 0.750 6 18
SHIMMIN Clara  KKFC  V 3 3 V   0.500 1 16

 Poule No 3  V/M Indicator HS
HEATH Lucas  CAMDEN    4 0 V V 0.500 0 14
AZIZ-PICARDET Eva  CAMDEN  V   4 2 3 0.250 -5 14
BUXTON William  SHAKESPEARES SWORDS  V V   V V 1.000 12 20
DMITRIEV George  STORT VALLEY SABRE CLUB  3 V 0   2 0.250 -7 10
KHAN Zaynah    1 V 4 V   0.500 0 15

Ranking at the end of poules

 Rank   Name   First name   Club   Victory/match   Ind.   HS   Group 
 1   SEZILLE   Hui Xin    PDFA    1.000   26   40   qualifier 
 2   BUXTON   William    SHAKESPEARES SWORDS    0.875   19   39   qualifier 
 3   HABENICHT   Luz    CAMDEN    0.750   15   36   qualifier 
 4   SHIMMIN   Clara    KKFC    0.625   6   35   qualifier 
 5   ROBERTS   Harry    CAMDEN    0.625   1   32   qualifier 
 6   DMITRIEV   George    STORT VALLEY SABRE CLUB    0.500   0   28   qualifier 
 7   STANLEY   Edie    PDFA    0.500   -1   31   qualifier 
 8   KURUCZ   Kende    TRURO FENCING CLUB    0.500   -3   28   qualifier 
 9   COX   James    TRURO FENCING CLUB    0.375   -1   31   qualifier 
 10   HEATH   Lucas    CAMDEN    0.375   -3   28   qualifier 
 11   LAWAL   Kayin    STORT VALLEY SABRE CLUB    0.375   -8   24   qualifier 
 12   MACLEOD   Austin    STORT VALLEY SABRE CLUB    0.375   -11   21   qualifier 
 13   AZIZ-PICARDET   Eva    CAMDEN    0.250   -8   27   qualifier 
 14   KHAN   Zaynah        0.250   -14   21   qualifier 
 15   MCDOUGALL   Alicia    CAMDEN    0.125   -18   21   qualifier 

Girls Final Tableau

    Tableau of 8     Semi-finals   Final
   1   SEZILLE Hui Xin   PDFA   
          SEZILLE Hui Xin 
                              
            SEZILLE Hui Xin 
   5   KHAN Zaynah          10/3
          KHAN Zaynah      
 AZIZ-PICARDET Eva   CAMDEN  10/4     
              SEZILLE Hui Xin 
   3   STANLEY Edie   PDFA         10/4
          MCDOUGALL Alicia      
 MCDOUGALL Alicia   CAMDEN  10/8     
            SHIMMIN Clara 
   7             10/1
          SHIMMIN Clara 
 SHIMMIN Clara   KKFC      

Girls Overall ranking

 Rank   Name   First name   Club 
 1   SEZILLE   Hui Xin    PDFA  
 2   SHIMMIN   Clara    KKFC  
 3   KHAN   Zaynah      
 3   MCDOUGALL   Alicia    CAMDEN  
 5   STANLEY   Edie    PDFA  
 6   AZIZ-PICARDET   Eva    CAMDEN  

Boys Tableau of 16

    Tableau of 16     Tableau of 8   Semi-finals   Final
   1   BUXTON William   SHAKESPEARES SWORDS   
          BUXTON William 
16                                
            BUXTON William 
   9   MACLEOD Austin   STORT VALLEY SABRE CLUB       10/9
          MACLEOD Austin      
 LAWAL Kayin   STORT VALLEY SABRE CLUB  10/7     
              BUXTON William 
   5   KURUCZ Kende   TRURO FENCING CLUB         10/6
          KURUCZ Kende           
12                      
            DMITRIEV George      
   13             10/7     
          DMITRIEV George        
 DMITRIEV George   STORT VALLEY SABRE CLUB             
                BUXTON William 
   3   ROBERTS Harry   CAMDEN           10/4
          ROBERTS Harry        
14                   
            COX James      
   11             10/2     
          COX James           
 COX James   TRURO FENCING CLUB                
              COX James 
   7   HEATH Lucas   CAMDEN         10/8
          HEATH Lucas      
10                 
            HABENICHT Luz 
   15             10/8
          HABENICHT Luz 
 HABENICHT Luz   CAMDEN      

Boys Overall ranking

 Rank   Name   First name   Club 
 1   BUXTON   William    SHAKESPEARES SWORDS  
 2   COX   James    TRURO FENCING CLUB  
 3   DMITRIEV   George    STORT VALLEY SABRE CLUB  
 3   HABENICHT   Luz    CAMDEN  
 5   ROBERTS   Harry    CAMDEN  
 6   KURUCZ   Kende    TRURO FENCING CLUB  
 7   HEATH   Lucas    CAMDEN  
 8   MACLEOD   Austin    STORT VALLEY SABRE CLUB  
 9   LAWAL   Kayin    STORT VALLEY SABRE CLUB