lp.logo

Results for LPJS London Sabre -. 25/01/2020

LIST

U13 Boys Sabre

Poules, round no 1

 Poule No 1  V/M Indicator HS
HUGHES Ben  TAUNTON DEANE BLADES FENCING CLUB    V 4 V 4 V 2 0.500 2 25
MCCOLL Thomas  GUERNSEY EN GARDE  4   0 1 4 4 V 0.167 -10 18
COOK Orson  MX FENCING  V V   1 3 V V 0.667 5 24
TOMBS Rhys  SHAKESPEARE'S SWORDS  3 V V   3 V V 0.667 6 26
CHARLETT Max  TMFC  V V V V   V V 1.000 11 30
STEPHENSON Joe  CAMDEN  1 V 3 4 1   V 0.333 -7 19
WONAME Kaden  MILLFIELD  V 3 2 4 4 2   0.167 -7 20

 Poule No 2  V/M Indicator HS
COX Nicholas  TRURO FENCING CLUB    0 3 V 3 0 0.200 -12 11
HIYAMA Yoji  SHAKESPEARE'S SWORDS  V   2 V V 1 0.600 5 18
RHODES Finlay  STORT VALLEY SABRE CLUB  V V   V V 4 0.800 11 24
FRANCART Oakley  GUERNSEY EN GARDE  3 2 2   V V 0.400 -4 17
HINKLEY Aiden  SWINDON FENCING CLUB  V 1 1 2   4 0.200 -10 13
GARCIA-GHURAN Aidan  PDFA  V V V 4 V   0.800 10 24

 Poule No 3  V/M Indicator HS
DUNSTAN William  TAUNTON DEANE BLADES FENCING CLUB    V X V V V 1.000 19 20
SAUNDERS Maximillian  STORT VALLEY SABRE CLUB  0   X V 0 3 0.250 -9 8
ROSE Ed  MILLFIELD  A A   A A A DNF
LESUEUR Luke  DREAM FENCING  1 2 X   2 2 0.000 -13 7
EVANS Joe  RUSSELL SWORDS  0 V X V   V 0.750 7 15
ISTED Ben  PDFA  0 V X V 1   0.500 -4 11

Poules, round no 2

 Poule No 1  V/M Indicator HS
LESUEUR Luke  DREAM FENCING    1 4 V 4 2 0.200 -5 16
COOK Orson  MX FENCING  V   V V V 0 0.800 8 20
TOMBS Rhys  SHAKESPEARE'S SWORDS  V 2   V V V 0.800 5 22
STEPHENSON Joe  CAMDEN  1 0 4   3 3 0.000 -14 11
SAUNDERS Maximillian  STORT VALLEY SABRE CLUB  V 4 2 V   3 0.400 -3 19
DUNSTAN William  TAUNTON DEANE BLADES FENCING CLUB  V V 2 V V   0.800 9 22

 Poule No 2  V/M Indicator HS
ISTED Ben  PDFA    1 3 V 0 V 0.400 -1 14
CHARLETT Max  TMFC  V   4 V V V 0.800 12 24
EVANS Joe  RUSSELL SWORDS  V V   V 1 V 0.800 7 21
HINKLEY Aiden  SWINDON FENCING CLUB  0 0 0   0 2 0.000 -23 2
HIYAMA Yoji  SHAKESPEARE'S SWORDS  V 4 V V   V 0.800 16 24
MCCOLL Thomas  GUERNSEY EN GARDE  0 2 2 V 2   0.200 -11 11

 Poule No 3  V/M Indicator HS
HUGHES Ben  TAUNTON DEANE BLADES FENCING CLUB    V 0 V V 3 0.600 0 18
RHODES Finlay  STORT VALLEY SABRE CLUB  4   V V V 1 0.600 1 20
WONAME Kaden  MILLFIELD  V 2   V V 2 0.600 2 19
FRANCART Oakley  GUERNSEY EN GARDE  2 3 4   V 2 0.200 -6 16
COX Nicholas  TRURO FENCING CLUB  2 4 3 2   2 0.000 -12 13
GARCIA-GHURAN Aidan  PDFA  V V V V V   1.000 15 25

Ranking at the end of poules

 Rank   Name   First name   Club   Victory/match   Ind.   HS   Group 
 1   CHARLETT   Max    TMFC    0.909   23   54   qualifier 
 2   GARCIA-GHURAN   Aidan    PDFA    0.900   25   49   qualifier 
 3   DUNSTAN   William    TAUNTON DEANE BLADES FENCING CLUB    0.889   28   42   qualifier 
 4   EVANS   Joe    RUSSELL SWORDS    0.778   14   36   qualifier 
 5   COOK   Orson    MX FENCING    0.727   13   44   qualifier 
 6   TOMBS   Rhys    SHAKESPEARE'S SWORDS    0.727   11   48   qualifier 
 7   HIYAMA   Yoji    SHAKESPEARE'S SWORDS    0.700   21   42   qualifier 
 8   RHODES   Finlay    STORT VALLEY SABRE CLUB    0.700   12   44   qualifier 
 9   HUGHES   Ben    TAUNTON DEANE BLADES FENCING CLUB    0.545   2   43   qualifier 
 10   ISTED   Ben    PDFA    0.444   -5   25   qualifier 
 11   WONAME   Kaden    MILLFIELD    0.364   -5   39   qualifier 
 12   SAUNDERS   Maximillian    STORT VALLEY SABRE CLUB    0.333   -12   27   qualifier 
 13   FRANCART   Oakley    GUERNSEY EN GARDE    0.300   -10   33   qualifier 
 14   STEPHENSON   Joe    CAMDEN    0.182   -21   30   qualifier 
 15   MCCOLL   Thomas    GUERNSEY EN GARDE    0.182   -21   29   qualifier 
 16   LESUEUR   Luke    DREAM FENCING    0.111   -18   23   qualifier 
 17   COX   Nicholas    TRURO FENCING CLUB    0.100   -24   24   qualifier 
 18   HINKLEY   Aiden    SWINDON FENCING CLUB    0.100   -33   15   qualifier 

Tableau of 32

    Tableau of 32     Tableau of 16   Tableau of 8   Semi-finals   Final
   1   CHARLETT Max   TMFC   
          CHARLETT Max 
32                                
      Referee: BRAY Jenna    CHARLETT Max 
   17   COX Nicholas   TRURO FENCING CLUB       10/5
  Referee: ATAR Emir         LESUEUR Luke      
16   LESUEUR Luke   DREAM FENCING  10/6     
        Referee: BAEZA Marta    CHARLETT Max 
   9   HUGHES Ben   TAUNTON DEANE BLADES FENCING CLUB         10/5
          HUGHES Ben           
24                      
      Referee: BRAY Jenna    HUGHES Ben      
   25             10/9     
          RHODES Finlay        
 RHODES Finlay   STORT VALLEY SABRE CLUB             
          Referee: BAEZA Marta    COOK Orson 
   5   COOK Orson   MX FENCING           10/7
          COOK Orson             
28                        
      Referee: O'RIELY Hannah    COOK Orson           
   21             10/6          
          SAUNDERS Maximillian                
12   SAUNDERS Maximillian   STORT VALLEY SABRE CLUB                     
        Referee: ATAR Emir    COOK Orson      
   13   FRANCART Oakley   GUERNSEY EN GARDE         10/8     
          FRANCART Oakley             
20                        
      Referee: O'RIELY Hannah    FRANCART Oakley        
   29             10/8       
          EVANS Joe          
 EVANS Joe   RUSSELL SWORDS               
            Referee: ATAR Emir    COOK Orson 
   3   DUNSTAN William   TAUNTON DEANE BLADES FENCING CLUB             10/6
          DUNSTAN William          
30                     
      Referee: DIEF Menna    DUNSTAN William        
   19             10/2       
          STEPHENSON Joe             
14   STEPHENSON Joe   CAMDEN                  
        Referee: BRAY Jenna    TOMBS Rhys      
   11   WONAME Kaden   MILLFIELD         10/6     
          WONAME Kaden                
22                           
      Referee: DIEF Menna    TOMBS Rhys           
   27             10/3          
          TOMBS Rhys             
 TOMBS Rhys   SHAKESPEARE'S SWORDS                  
          Referee: ATAR Emir    GARCIA-GHURAN Aidan 
   7   HIYAMA Yoji   SHAKESPEARE'S SWORDS           10/7
          HIYAMA Yoji        
26                   
      Referee: ATAR Emir    HIYAMA Yoji      
   23             10/3     
          ISTED Ben           
10   ISTED Ben   PDFA                
        Referee: DIEF Menna    GARCIA-GHURAN Aidan 
   15   MCCOLL Thomas   GUERNSEY EN GARDE         10/5
  Referee: BAEZA Marta         MCCOLL Thomas      
18   HINKLEY Aiden   SWINDON FENCING CLUB  10/6     
      Referee: ATAR Emir    GARCIA-GHURAN Aidan 
   31             10/4
          GARCIA-GHURAN Aidan 
 GARCIA-GHURAN Aidan   PDFA      

Overall ranking

 Rank   Name   First name   Club   Status 
 1   COOK   Orson    MX FENCING     
 2   GARCIA-GHURAN   Aidan    PDFA     
 3   CHARLETT   Max    TMFC     
 3   TOMBS   Rhys    SHAKESPEARE'S SWORDS     
 5   DUNSTAN   William    TAUNTON DEANE BLADES FENCING CLUB     
 6   HIYAMA   Yoji    SHAKESPEARE'S SWORDS     
 7   HUGHES   Ben    TAUNTON DEANE BLADES FENCING CLUB     
 8   FRANCART   Oakley    GUERNSEY EN GARDE     
 9   EVANS   Joe    RUSSELL SWORDS     
 10   RHODES   Finlay    STORT VALLEY SABRE CLUB     
 11   ISTED   Ben    PDFA     
 12   WONAME   Kaden    MILLFIELD     
 13   SAUNDERS   Maximillian    STORT VALLEY SABRE CLUB     
 14   STEPHENSON   Joe    CAMDEN     
 15   MCCOLL   Thomas    GUERNSEY EN GARDE     
 16   LESUEUR   Luke    DREAM FENCING     
 17   COX   Nicholas    TRURO FENCING CLUB     
 18   HINKLEY   Aiden    SWINDON FENCING CLUB     
    ROSE   Ed    MILLFIELD    DNF