lp.logo

Results for LPJS London Sabre -. 25/01/2020

LIST

U15 Mixed Sabre

Poules, round no 1

 Poule No 1  V/M Indicator HS
SYKES Sid  CAMDEN    3 V 2 1 0.250 -6 11
HIYAMA Ryuki  SHAKESPEARE'S SWORDS  V   V 4 V 0.750 7 19
SIDDIQ Adiy  WHITGIFT SCHOOL  2 3   V 4 0.250 -2 14
LAWAL Amari  TRURO FENCING CLUB  V V 1   V 0.750 1 16
EDWARDS Benjamin  RUSSELL SWORDS  V 1 V 4   0.500 0 15

 Poule No 2  V/M Indicator HS
KOTSIOPOULOS Panagiotis  CAMDEN    V V V V 1.000 10 20
MCCOMBIE Finn  WHITGIFT SCHOOL  1   V 2 V 0.500 0 13
CROUCHER Benjamin  SHAKESPEARE'S SWORDS  4 2   2 V 0.250 -4 13
SILVA Seb  SEVENOAKS SCHOOL  3 V V   3 0.500 2 16
JANE Melissa  TRURO FENCING CLUB  2 1 2 V   0.250 -8 10

 Poule No 3  V/M Indicator HS
LEWIS Nina  BATH SWORD CLUB    2 2 1 1 0.000 -14 6
MCLEOD Alistair  MX FENCING  V   0 4 V 0.500 0 14
LAMBE THOMPSON Frankie  CAMDEN  V V   V V 1.000 12 20
CLIFTON George  SHAKESPEARE'S SWORDS  V V 2   V 0.750 6 17
SACHANIA Arren  WHITGIFT SCHOOL  V 2 4 1   0.250 -4 12

 Poule No 4  V/M Indicator HS
CHILDS Bobby  RUSSELL SWORDS    3 V 3 2 0.250 -4 13
LINDSAY Lucie  CAMDEN  V   V 2 4 0.500 -1 16
BARNES Oscar  SHAKESPEARE'S SWORDS  2 4   0 1 0.000 -13 7
GREGSON Daniel  MX FENCING  V V V   V 1.000 13 20
JOHNSON Stanley  WHITGIFT SCHOOL  V V V 2   0.750 5 17

 Poule No 5  V/M Indicator HS
PHAM Wei-Shun  WHITGIFT SCHOOL    4 0 1 2 0.000 -13 7
BAUMANN Dylan  WHITGIFT SCHOOL  V   1 2 1 0.250 -10 9
HORNE Sam  TRURO FENCING CLUB  V V   V V 1.000 15 20
LEES Lucia  MX FENCING  V V 3   3 0.500 3 16
OLSSON Ryan  SHAKESPEARE'S SWORDS  V V 1 V   0.750 5 16

 Poule No 6  V/M Indicator HS
NURSE Jacob  WHITGIFT SCHOOL    V V 3 V 0.750 9 18
BEVILACQUA Matthew  WHITGIFT SCHOOL  1   V V V 0.750 5 16
SIVARAMAN Ram Arjun  SHAKESPEARE'S SWORDS  1 1   4 2 0.000 -12 8
DANFORD Thisbe  PDFA  V 3 V   4 0.500 0 17
BERRIEN William  TRURO FENCING CLUB  2 2 V V   0.500 -2 14

Ranking of mixed poules

 Rank   Name   First name   Club   Victory/match   Ind.   HS   Group 
 1   HORNE   Sam    TRURO FENCING CLUB    1.000   15   20   qualifier 
 2   GREGSON   Daniel    MX FENCING    1.000   13   20   qualifier 
 3   LAMBE THOMPSON   Frankie    CAMDEN    1.000   12   20   qualifier 
 4   KOTSIOPOULOS   Panagiotis    CAMDEN    1.000   10   20   qualifier 
 5   NURSE   Jacob    WHITGIFT SCHOOL    0.750   9   18   qualifier 
 6   HIYAMA   Ryuki    SHAKESPEARE'S SWORDS    0.750   7   19   qualifier 
 7   CLIFTON   George    SHAKESPEARE'S SWORDS    0.750   6   17   qualifier 
 8   JOHNSON   Stanley    WHITGIFT SCHOOL    0.750   5   17   qualifier 
 9   BEVILACQUA   Matthew    WHITGIFT SCHOOL    0.750   5   16   qualifier 
 9   OLSSON   Ryan    SHAKESPEARE'S SWORDS    0.750   5   16   qualifier 
 11   LAWAL   Amari    TRURO FENCING CLUB    0.750   1   16   qualifier 
 12   LEES   Lucia    MX FENCING    0.500   3   16   qualifier 
 13   SILVA   Seb    SEVENOAKS SCHOOL    0.500   2   16   qualifier 
 14   DANFORD   Thisbe    PDFA    0.500   0   17   qualifier 
 15   EDWARDS   Benjamin    RUSSELL SWORDS    0.500   0   15   qualifier 
 16   MCLEOD   Alistair    MX FENCING    0.500   0   14   qualifier 
 17   MCCOMBIE   Finn    WHITGIFT SCHOOL    0.500   0   13   qualifier 
 18   LINDSAY   Lucie    CAMDEN    0.500   -1   16   qualifier 
 19   BERRIEN   William    TRURO FENCING CLUB    0.500   -2   14   qualifier 
 20   SIDDIQ   Adiy    WHITGIFT SCHOOL    0.250   -2   14   qualifier 
 21   CHILDS   Bobby    RUSSELL SWORDS    0.250   -4   13   qualifier 
 21   CROUCHER   Benjamin    SHAKESPEARE'S SWORDS    0.250   -4   13   qualifier 
 23   SACHANIA   Arren    WHITGIFT SCHOOL    0.250   -4   12   qualifier 
 24   SYKES   Sid    CAMDEN    0.250   -6   11   qualifier 
 25   JANE   Melissa    TRURO FENCING CLUB    0.250   -8   10   qualifier 
 26   BAUMANN   Dylan    WHITGIFT SCHOOL    0.250   -10   9   qualifier 
 27   SIVARAMAN   Ram Arjun    SHAKESPEARE'S SWORDS    0.000   -12   8   qualifier 
 28   BARNES   Oscar    SHAKESPEARE'S SWORDS    0.000   -13   7   qualifier 
 28   PHAM   Wei-Shun    WHITGIFT SCHOOL    0.000   -13   7   qualifier 
 30   LEWIS   Nina    BATH SWORD CLUB    0.000   -14   6   qualifier 

U15 Girls Sabre

Poules, round no 2

 Poule No 1  V/M Indicator HS
DANFORD Thisbe  PDFA    2 3 4 V 0.250 -5 14
JANE Melissa  TRURO FENCING CLUB  V   V V V 1.000 11 20
LEES Lucia  MX FENCING  V 3   1 V 0.500 1 14
LINDSAY Lucie  CAMDEN  V 3 V   V 0.750 5 18
LEWIS Nina  BATH SWORD CLUB  4 1 0 3   0.000 -12 8

Ranking at the end of Grils poules

 Rank   Name   First name   Club   Victory/match   Ind.   HS   Group 
 1   JANE   Melissa    TRURO FENCING CLUB    1.000   11   20   qualifier 
 2   LINDSAY   Lucie    CAMDEN    0.750   5   18   qualifier 
 3   LEES   Lucia    MX FENCING    0.500   1   14   qualifier 
 4   DANFORD   Thisbe    PDFA    0.250   -5   14   qualifier 
 5   LEWIS   Nina    BATH SWORD CLUB    0.000   -12   8   qualifier 

Girls Final Tableau

    Tableau of 8     Semi-finals   Final
   1   JANE Melissa   TRURO FENCING CLUB   
          JANE Melissa 
                              
            JANE Melissa 
   5   LEWIS Nina   BATH SWORD CLUB       15/14
          DANFORD Thisbe      
 DANFORD Thisbe   PDFA  15/7     
              JANE Melissa 
   3   LEES Lucia   MX FENCING         15/4
          LEES Lucia      
               
            LEES Lucia 
   7             15/14
          LINDSAY Lucie 
 LINDSAY Lucie   CAMDEN      

Girls Overall ranking

 Rank   Name   First name   Club 
 1   JANE   Melissa    TRURO FENCING CLUB  
 2   LEES   Lucia    MX FENCING  
 3   DANFORD   Thisbe    PDFA  
 3   LINDSAY   Lucie    CAMDEN  
 5   LEWIS   Nina    BATH SWORD CLUB  

U15 Boys Sabre

Poules, round no 2

 Poule No 1  V/M Indicator HS
HORNE Sam  TRURO FENCING CLUB    V V V V 1.000 12 20
LAWAL Amari  TRURO FENCING CLUB  3   V V V 0.750 8 18
BEVILACQUA Matthew  WHITGIFT SCHOOL  2 2   4 V 0.250 -6 13
SACHANIA Arren  WHITGIFT SCHOOL  0 2 V   2 0.250 -10 9
SYKES Sid  CAMDEN  3 1 4 V   0.250 -4 13

 Poule No 2  V/M Indicator HS
OLSSON Ryan  SHAKESPEARE'S SWORDS    1 0 2 4 0.000 -13 7
CROUCHER Benjamin  SHAKESPEARE'S SWORDS  V   2 3 3 0.250 -3 13
GREGSON Daniel  MX FENCING  V V   2 V 0.750 10 17
SILVA Seb  SEVENOAKS SCHOOL  V V V   V 1.000 11 20
BAUMANN Dylan  WHITGIFT SCHOOL  V V 0 2   0.500 -5 12

 Poule No 3  V/M Indicator HS
EDWARDS Benjamin  RUSSELL SWORDS    0 2 V V 0.500 0 12
CHILDS Bobby  RUSSELL SWORDS  V   1 V 3 0.500 0 14
LAMBE THOMPSON Frankie  CAMDEN  V V   V V 1.000 13 20
JOHNSON Stanley  WHITGIFT SCHOOL  0 4 3   V 0.250 -4 12
SIVARAMAN Ram Arjun  SHAKESPEARE'S SWORDS  2 V 1 1   0.250 -9 9

 Poule No 4  V/M Indicator HS
SIDDIQ Adiy  WHITGIFT SCHOOL    V V V 2 0.750 4 17
PHAM Wei-Shun  WHITGIFT SCHOOL  1   2 1 4 0.000 -12 8
CLIFTON George  SHAKESPEARE'S SWORDS  4 V   1 4 0.250 -3 14
MCLEOD Alistair  MX FENCING  3 V V   3 0.500 4 16
KOTSIOPOULOS Panagiotis  CAMDEN  V V V V   1.000 7 20

 Poule No 5  V/M Indicator HS
MCCOMBIE Finn  WHITGIFT SCHOOL    1 V 1 V 0.500 0 12
NURSE Jacob  WHITGIFT SCHOOL  V   V 2 V 0.750 5 17
BARNES Oscar  SHAKESPEARE'S SWORDS  0 4   2 0 0.000 -14 6
HIYAMA Ryuki  SHAKESPEARE'S SWORDS  V V V   V 1.000 15 20
BERRIEN William  TRURO FENCING CLUB  2 2 V 0   0.250 -6 9

Ranking at the end of Boys poules

 Rank   Name   First name   Club   Victory/match   Ind.   HS   Group 
 1   HIYAMA   Ryuki    SHAKESPEARE'S SWORDS    1.000   15   20   qualifier 
 2   LAMBE THOMPSON   Frankie    CAMDEN    1.000   13   20   qualifier 
 3   HORNE   Sam    TRURO FENCING CLUB    1.000   12   20   qualifier 
 4   SILVA   Seb    SEVENOAKS SCHOOL    1.000   11   20   qualifier 
 5   KOTSIOPOULOS   Panagiotis    CAMDEN    1.000   7   20   qualifier 
 6   GREGSON   Daniel    MX FENCING    0.750   10   17   qualifier 
 7   LAWAL   Amari    TRURO FENCING CLUB    0.750   8   18   qualifier 
 8   NURSE   Jacob    WHITGIFT SCHOOL    0.750   5   17   qualifier 
 9   SIDDIQ   Adiy    WHITGIFT SCHOOL    0.750   4   17   qualifier 
 10   MCLEOD   Alistair    MX FENCING    0.500   4   16   qualifier 
 11   CHILDS   Bobby    RUSSELL SWORDS    0.500   0   14   qualifier 
 12   EDWARDS   Benjamin    RUSSELL SWORDS    0.500   0   12   qualifier 
 12   MCCOMBIE   Finn    WHITGIFT SCHOOL    0.500   0   12   qualifier 
 14   BAUMANN   Dylan    WHITGIFT SCHOOL    0.500   -5   12   qualifier 
 15   CLIFTON   George    SHAKESPEARE'S SWORDS    0.250   -3   14   qualifier 
 16   CROUCHER   Benjamin    SHAKESPEARE'S SWORDS    0.250   -3   13   qualifier 
 17   SYKES   Sid    CAMDEN    0.250   -4   13   qualifier 
 18   JOHNSON   Stanley    WHITGIFT SCHOOL    0.250   -4   12   qualifier 
 19   BEVILACQUA   Matthew    WHITGIFT SCHOOL    0.250   -6   13   qualifier 
 20   BERRIEN   William    TRURO FENCING CLUB    0.250   -6   9   qualifier 
 21   SIVARAMAN   Ram Arjun    SHAKESPEARE'S SWORDS    0.250   -9   9   qualifier 
 22   SACHANIA   Arren    WHITGIFT SCHOOL    0.250   -10   9   qualifier 
 23   PHAM   Wei-Shun    WHITGIFT SCHOOL    0.000   -12   8   qualifier 
 24   OLSSON   Ryan    SHAKESPEARE'S SWORDS    0.000   -13   7   qualifier 
 25   BARNES   Oscar    SHAKESPEARE'S SWORDS    0.000   -14   6   qualifier 

Boys Tableau of 32

    Tableau of 32     Tableau of 16   Tableau of 8   Semi-finals   Final
   1   HIYAMA Ryuki   SHAKESPEARE'S SWORDS   
          HIYAMA Ryuki 
32                                
            HIYAMA Ryuki 
   17   SYKES Sid   CAMDEN       15/7
          CROUCHER Benjamin      
16   CROUCHER Benjamin   SHAKESPEARE'S SWORDS  15/5     
              HIYAMA Ryuki 
   9   SIDDIQ Adiy   WHITGIFT SCHOOL         15/9
          SIDDIQ Adiy           
24   OLSSON Ryan   SHAKESPEARE'S SWORDS  15/4          
            NURSE Jacob      
   25   BARNES Oscar   SHAKESPEARE'S SWORDS       15/12     
          NURSE Jacob        
 NURSE Jacob   WHITGIFT SCHOOL  15/1       
                HIYAMA Ryuki 
   5   KOTSIOPOULOS Panagiotis   CAMDEN           15/5
          KOTSIOPOULOS Panagiotis             
28                        
            KOTSIOPOULOS Panagiotis           
   21   SIVARAMAN Ram Arjun   SHAKESPEARE'S SWORDS       15/2          
          EDWARDS Benjamin                
12   EDWARDS Benjamin   RUSSELL SWORDS  15/8               
              SILVA Seb      
   13   MCCOMBIE Finn   WHITGIFT SCHOOL         15/9     
          BERRIEN William             
20   BERRIEN William   TRURO FENCING CLUB  15/6            
            SILVA Seb        
   29             15/4       
          SILVA Seb          
 SILVA Seb   SEVENOAKS SCHOOL               
                  HIYAMA Ryuki 
   3   HORNE Sam   TRURO FENCING CLUB             15/7
          HORNE Sam          
30                     
            HORNE Sam        
   19   BEVILACQUA Matthew   WHITGIFT SCHOOL       15/6       
          BEVILACQUA Matthew             
14   BAUMANN Dylan   WHITGIFT SCHOOL  15/8            
              HORNE Sam      
   11   CHILDS Bobby   RUSSELL SWORDS         15/8     
          CHILDS Bobby                
22   SACHANIA Arren   WHITGIFT SCHOOL  15/8               
            GREGSON Daniel           
   27             15/14          
          GREGSON Daniel             
 GREGSON Daniel   MX FENCING                  
                LAMBE THOMPSON Frankie 
   7   LAWAL Amari   TRURO FENCING CLUB           15/13
          LAWAL Amari        
26                   
            LAWAL Amari      
   23   PHAM Wei-Shun   WHITGIFT SCHOOL       15/8     
          MCLEOD Alistair           
10   MCLEOD Alistair   MX FENCING  15/4          
              LAMBE THOMPSON Frankie 
   15   CLIFTON George   SHAKESPEARE'S SWORDS         15/9
          JOHNSON Stanley      
18   JOHNSON Stanley   WHITGIFT SCHOOL  15/13     
            LAMBE THOMPSON Frankie 
   31             15/3
          LAMBE THOMPSON Frankie 
 LAMBE THOMPSON Frankie   CAMDEN      

Boys Overall ranking

 Rank   Name   First name   Club 
 1   HIYAMA   Ryuki    SHAKESPEARE'S SWORDS  
 2   LAMBE THOMPSON   Frankie    CAMDEN  
 3   HORNE   Sam    TRURO FENCING CLUB  
 3   SILVA   Seb    SEVENOAKS SCHOOL  
 5   KOTSIOPOULOS   Panagiotis    CAMDEN  
 6   GREGSON   Daniel    MX FENCING  
 7   LAWAL   Amari    TRURO FENCING CLUB  
 8   NURSE   Jacob    WHITGIFT SCHOOL  
 9   SIDDIQ   Adiy    WHITGIFT SCHOOL  
 10   MCLEOD   Alistair    MX FENCING  
 11   CHILDS   Bobby    RUSSELL SWORDS  
 12   EDWARDS   Benjamin    RUSSELL SWORDS  
 13   CROUCHER   Benjamin    SHAKESPEARE'S SWORDS  
 14   JOHNSON   Stanley    WHITGIFT SCHOOL  
 15   BEVILACQUA   Matthew    WHITGIFT SCHOOL  
 16   BERRIEN   William    TRURO FENCING CLUB  
 17   MCCOMBIE   Finn    WHITGIFT SCHOOL  
 18   BAUMANN   Dylan    WHITGIFT SCHOOL  
 19   CLIFTON   George    SHAKESPEARE'S SWORDS  
 20   SYKES   Sid    CAMDEN  
 21   SIVARAMAN   Ram Arjun    SHAKESPEARE'S SWORDS  
 22   SACHANIA   Arren    WHITGIFT SCHOOL  
 23   PHAM   Wei-Shun    WHITGIFT SCHOOL  
 24   OLSSON   Ryan    SHAKESPEARE'S SWORDS  
 25   BARNES   Oscar    SHAKESPEARE'S SWORDS