lp.logo

Results for Leon Paul Summer Epee Open -. 18/08/2018

Results Available

LIST

Men's Epee

Poules, round no 1

  Poule No 1 - 09:45 - Piste No 2 V/M Indicator HS
WATKINS George  LEON PAUL EPEE    3 V V V V V 0.833 9 28
BARNETT Keith  TRURO  V   V 1 1 V V 0.667 4 22
MILLER Will  EASTBOURNE  4 1   0 V 4 4 0.167 -8 18
GROVER Elliot  LEON PAUL EPEE  2 V V   V V V 0.833 16 27
COUCHMAN Harry  REDHILL REIGATE EPEE CLUB  3 V 1 1   V V 0.500 -4 20
FLO Andreas  STAVANGER FEKTEKLUBB  1 3 V 3 4   V 0.333 -7 21
WILTON Tom  TENTERDEN SWORDS  4 1 V 1 4 4   0.167 -10 19

  Poule No 2 - 09:45 - Piste No 4 V/M Indicator HS
BOMBRINI Andrea  LEON PAUL EPEE    V V 4 V V V 0.833 19 29
RUSSELL Finn  REDHILL REIGATE EPEE CLUB  2   3 4 V V V 0.500 4 24
VALBUZZI Fabio  BRIXTON  2 V   V V 3 V 0.667 1 25
MORRIS Giles  LEON PAUL EPEE  V V 4   V V V 0.833 6 29
HYDES David  READING FENCING CLUB  0 3 3 4   2 2 0.000 -16 14
BAKKE Alexander Idsøe  STAVANGER FEKTEKLUBB  1 1 V 3 V   2 0.333 -8 17
BLACKMORE Seth  DILETTANTE  0 1 4 3 V V   0.333 -6 18

  Poule No 3 - 09:45 - Piste No 3 V/M Indicator HS
PAUL Dominic  LEON PAUL EPEE    V 4 V 1 V 0.600 4 20
STURGEON Will  LEON PAUL EPEE  3   V V V V 0.800 10 23
SHAHRANI Shazamin  OXFORD FENCING CLUB  V 2   V 4 V 0.600 5 21
MARTIN PHUNGWONG Pacharadon  BLACK MASK  1 1 0   0 2 0.000 -21 4
FREWIN James  BRIXTON  V 4 V V   V 0.800 14 24
TANT Refe  ACTIV8  2 1 2 V 0   0.200 -12 10

  Poule No 4 - 09:45 - Piste No 5 V/M Indicator HS
AYANWALE Kola  LEON PAUL EPEE    V V V V 4 0.800 4 24
EDWARDS Owen  LEON PAUL EPEE  4   V V V V 0.800 4 24
WAKE James  HARROGATE  4 4   V V V 0.600 5 23
KARLSEN Henning  BERGENS FENCING CLUB  4 4 1   V 4 0.200 -4 18
DE BURGH Etienne  HAVERSTOCK  3 3 4 2   3 0.000 -10 15
DONNELLY Paul  WESTEX BLADES  V 4 3 V V   0.600 1 22

  Poule No 5 - 09:45 - Piste No 7 V/M Indicator HS
TITMUSS Max  LEON PAUL EPEE    1 V 4 V V 0.600 1 20
WONG Shu Ching Boris  LEON PAUL EPEE  V   4 4 V 3 0.400 5 21
SEALE Alexander  SAXON  3 V   3 V 2 0.400 -5 18
FERGUSON Ross  NORTH WEST FENCING CENTER  V V V   4 2 0.600 0 21
MAYNARD Niall  EGHAM FC  3 0 4 V   0 0.200 -12 12
EDWARDS Alex  ARMY FENCING UNION  3 V V V V   0.800 11 23

  Poule No 6 - 09:45 - Piste No 8 V/M Indicator HS
KURZ JORDAN Max  LEON PAUL EPEE    3 4 1 V 3 0.200 -7 16
GRIMSHAW Nicholas  LEON PAUL EPEE  V   4 0 3 V 0.400 -5 17
NORRMAN Henrik  MF 19  V V   1 V 4 0.600 -2 20
RUSSO Marco  BRIXTON  V V V   V V 1.000 19 25
PINK Simon  ROYAL TUNBRIDGE WELLS  3 V 4 1   0 0.200 -10 13
RICHARDSON Mark  WIMBLEDON  V 4 V 3 V   0.600 5 22

  Poule No 7 - 09:45 - Piste No 6 V/M Indicator HS
SMYTHE Daniel  LEON PAUL EPEE    4 3 4 1 3 3 0.000 -12 18
ODGERS James  BRIXTON  V   V V V 4 V 0.833 11 29
PILGRIM Oliver  CRAWLEY SWORD  V 3   4 V 4 2 0.333 -2 23
SUBRAMANIAN VIDAL Carlos  LEON PAUL EPEE  V 2 V   V 1 0 0.500 -9 18
JACKSON Nicholas  REDHILL REIGATE EPEE CLUB  V 1 2 4   3 3 0.167 -8 18
MUNN Stephan  HAVERSTOCK  V V V V V   2 0.833 7 27
BALDUCCI Enrico Lupo Matteo  LONDON FENCING CLUB  V 3 V V V V   0.833 13 28

  Poule No 8 - 09:45 - Piste No 9 V/M Indicator HS
SZE Vincent  LEON PAUL EPEE    4 0 1 V 4 V 0.333 0 19
SIMPSON Jamie  UNIVERSITY OF WARWICK  V   1 2 4 V 4 0.333 -1 21
BLACKMORE Noah  IMPERIAL COLLEGE FENCING CLUB  V1 V2   0 V V 2 0.667 -4 15
HENDERSON Matt  LEON PAUL EPEE  V3 V V   V V V 1.000 18 28
RACLE John-Patrick  BRIXTON  4 V 4 4   V V 0.500 2 27
NISHI Hiroshi  FENCING STAGE  V 1 4 1 3   4 0.167 -11 18
LOWE David  HAVERSTOCK  1 V V 2 3 V   0.500 -4 21

  Poule No 9 - 09:45 - Piste No 10 V/M Indicator HS
KERNOHAN Hugh  LEON PAUL EPEE    V V V V 4 V4 0.833 9 28
MUNLEY Andrew  SALLE ROLLO  2   3 V V 2 3 0.333 -7 20
WAKE Allan  HARROGATE  4 V   4 V 2 V 0.500 1 25
BAKER Jeremy  LEON PAUL EPEE  2 3 V   2 4 1 0.167 -12 17
STEINER Adam  LONDON FENCING CLUB  3 4 2 V   0 4 0.167 -9 18
DEVENPORT Timothy  NORTHAMPTON  V V V V V   4 0.833 12 29
STIGANT Devlin  BRIXTON  3 V 4 V V V   0.667 6 27

Ranking at the end of poules

 Rank   Name   First name   Club   Victory/match   Ind.   HS   Group 
 1   RUSSO   Marco   BRIXTON   1.000   19   25   qualifier 
 2   HENDERSON   Matt   LEON PAUL EPEE   1.000   18   28   qualifier 
 3   BOMBRINI   Andrea   LEON PAUL EPEE   0.833   19   29   qualifier 
 4   GROVER   Elliot   LEON PAUL EPEE   0.833   16   27   qualifier 
 5   BALDUCCI   Enrico Lupo Matteo   LONDON FENCING CLUB   0.833   13   28   qualifier 
 6   DEVENPORT   Timothy   NORTHAMPTON   0.833   12   29   qualifier 
 7   ODGERS   James   BRIXTON   0.833   11   29   qualifier 
 8   KERNOHAN   Hugh   LEON PAUL EPEE   0.833   9   28   qualifier 
 8   WATKINS   George   LEON PAUL EPEE   0.833   9   28   qualifier 
 10   MUNN   Stephan   HAVERSTOCK   0.833   7   27   qualifier 
 11   MORRIS   Giles   LEON PAUL EPEE   0.833   6   29   qualifier 
 12   FREWIN   James   BRIXTON   0.800   14   24   qualifier 
 13   EDWARDS   Alex   ARMY FENCING UNION   0.800   11   23   qualifier 
 14   STURGEON   Will   LEON PAUL EPEE   0.800   10   23   qualifier 
 15   AYANWALE   Kola   LEON PAUL EPEE   0.800   4   24   qualifier 
 15   EDWARDS   Owen   LEON PAUL EPEE   0.800   4   24   qualifier 
 17   STIGANT   Devlin   BRIXTON   0.667   6   27   qualifier 
 18   BARNETT   Keith   TRURO   0.667   4   22   qualifier 
 19   VALBUZZI   Fabio   BRIXTON   0.667   1   25   qualifier 
 20   BLACKMORE   Noah   IMPERIAL COLLEGE FENCING CLUB   0.667   -4   15   qualifier 
 21   WAKE   James   HARROGATE   0.600   5   23   qualifier 
 22   RICHARDSON   Mark   WIMBLEDON   0.600   5   22   qualifier 
 23   SHAHRANI   Shazamin   OXFORD FENCING CLUB   0.600   5   21   qualifier 
 24   PAUL   Dominic   LEON PAUL EPEE   0.600   4   20   qualifier 
 25   DONNELLY   Paul   WESTEX BLADES   0.600   1   22   qualifier 
 26   TITMUSS   Max   LEON PAUL EPEE   0.600   1   20   qualifier 
 27   FERGUSON   Ross   NORTH WEST FENCING CENTER   0.600   0   21   qualifier 
 28   NORRMAN   Henrik   MF 19   0.600   -2   20   qualifier 
 29   RUSSELL   Finn   REDHILL REIGATE EPEE CLUB   0.500   4   24   qualifier 
 30   RACLE   John-Patrick   BRIXTON   0.500   2   27   qualifier 
 31   WAKE   Allan   HARROGATE   0.500   1   25   qualifier 
 32   LOWE   David   HAVERSTOCK   0.500   -4   21   qualifier 
 33   COUCHMAN   Harry   REDHILL REIGATE EPEE CLUB   0.500   -4   20   qualifier 
 34   SUBRAMANIAN VIDAL   Carlos   LEON PAUL EPEE   0.500   -9   18   qualifier 
 35   WONG   Shu Ching Boris   LEON PAUL EPEE   0.400   5   21   qualifier 
 36   SEALE   Alexander   SAXON   0.400   -5   18   qualifier 
 37   GRIMSHAW   Nicholas   LEON PAUL EPEE   0.400   -5   17   qualifier 
 38   SZE   Vincent   LEON PAUL EPEE   0.333   0   19   qualifier 
 39   SIMPSON   Jamie   UNIVERSITY OF WARWICK   0.333   -1   21   qualifier 
 40   PILGRIM   Oliver   CRAWLEY SWORD   0.333   -2   23   qualifier 
 41   BLACKMORE   Seth   DILETTANTE   0.333   -6   18   qualifier 
 42   FLO   Andreas   STAVANGER FEKTEKLUBB   0.333   -7   21   qualifier 
 43   MUNLEY   Andrew   SALLE ROLLO   0.333   -7   20   qualifier 
 44   BAKKE   Alexander Idsøe   STAVANGER FEKTEKLUBB   0.333   -8   17   qualifier 
 45   KARLSEN   Henning   BERGENS FENCING CLUB   0.200   -4   18   qualifier 
 46   KURZ JORDAN   Max   LEON PAUL EPEE   0.200   -7   16   qualifier 
 47   PINK   Simon   ROYAL TUNBRIDGE WELLS   0.200   -10   13   qualifier 
 48   MAYNARD   Niall   EGHAM FC   0.200   -12   12   qualifier 
 49   TANT   Refe   ACTIV8   0.200   -12   10   qualifier 
 50   JACKSON   Nicholas   REDHILL REIGATE EPEE CLUB   0.167   -8   18   qualifier 
 50   MILLER   Will   EASTBOURNE   0.167   -8   18   qualifier 
 52   STEINER   Adam   LONDON FENCING CLUB   0.167   -9   18   qualifier 
 53   WILTON   Tom   TENTERDEN SWORDS   0.167   -10   19   qualifier 
 54   NISHI   Hiroshi   FENCING STAGE   0.167   -11   18   qualifier 
 55   BAKER   Jeremy   LEON PAUL EPEE   0.167   -12   17   qualifier 
 56   DE BURGH   Etienne   HAVERSTOCK   0.000   -10   15   qualifier 
 57   SMYTHE   Daniel   LEON PAUL EPEE   0.000   -12   18   qualifier 
 58   HYDES   David   READING FENCING CLUB   0.000   -16   14   qualifier 
 59   MARTIN PHUNGWONG   Pacharadon   BLACK MASK   0.000   -21   4   qualifier 

Tableau of 64

    Tableau of 64     Tableau of 32   Tableau of 16
   1   RUSSO Marco   BRIXTON   
          RUSSO Marco 
64                                
            RUSSO Marco 
   33   COUCHMAN Harry   REDHILL REIGATE EPEE CLUB       15/6
          LOWE David      
32   LOWE David   HAVERSTOCK  15/5     
              AYANWALE Kola 
   17   STIGANT Devlin   BRIXTON         15/10
          STIGANT Devlin      
48   MAYNARD Niall   EGHAM FC  15/4     
            AYANWALE Kola 
   49   TANT Refe   ACTIV8       15/11
          AYANWALE Kola 
16   AYANWALE Kola   LEON PAUL EPEE  15/9
 
   9   WATKINS George   LEON PAUL EPEE 
          WATKINS George 
56   DE BURGH Etienne   HAVERSTOCK  15/13
            PAUL Dominic 
   41   BLACKMORE Seth   DILETTANTE       15/12
          PAUL Dominic      
24   PAUL Dominic   LEON PAUL EPEE  15/5     
              PAUL Dominic 
   25   DONNELLY Paul   WESTEX BLADES         15/11
          DONNELLY Paul      
40   PILGRIM Oliver   CRAWLEY SWORD  15/13     
            SMYTHE Daniel 
   57   SMYTHE Daniel   LEON PAUL EPEE       15/14
          SMYTHE Daniel 
 KERNOHAN Hugh   LEON PAUL EPEE  15/11
 
   5   BALDUCCI Enrico Lupo Matteo   LONDON FENCING CLUB 
          BALDUCCI Enrico Lupo Matteo 
60            
            BALDUCCI Enrico Lupo Matteo 
   37   GRIMSHAW Nicholas   LEON PAUL EPEE       15/10
          NORRMAN Henrik      
28   NORRMAN Henrik   MF 19  15/11     
              FREWIN James 
   21   WAKE James   HARROGATE         15/11
          WAKE James      
44   BAKKE Alexander Idsøe   STAVANGER FEKTEKLUBB  15/9     
            FREWIN James 
   53   WILTON Tom   TENTERDEN SWORDS       15/4
          FREWIN James 
12   FREWIN James   BRIXTON  13/10
 
   13   EDWARDS Alex   ARMY FENCING UNION 
          EDWARDS Alex 
52   STEINER Adam   LONDON FENCING CLUB  15/6
            BLACKMORE Noah 
   45   KARLSEN Henning   BERGENS FENCING CLUB       15/10
          BLACKMORE Noah      
20   BLACKMORE Noah   IMPERIAL COLLEGE FENCING CLUB  15/9     
              GROVER Elliot 
   29   RUSSELL Finn   REDHILL REIGATE EPEE CLUB         15/7
          RUSSELL Finn      
36   SEALE Alexander   SAXON  15/14     
            GROVER Elliot 
   61             15/9
          GROVER Elliot 
 GROVER Elliot   LEON PAUL EPEE      
 
   3   BOMBRINI Andrea   LEON PAUL EPEE 
          BOMBRINI Andrea 
62            
            BOMBRINI Andrea 
   35   WONG Shu Ching Boris   LEON PAUL EPEE       15/9
          RACLE John-Patrick      
30   RACLE John-Patrick   BRIXTON  15/13     
              BOMBRINI Andrea 
   19   VALBUZZI Fabio   BRIXTON         15/11
          KURZ JORDAN Max      
46   KURZ JORDAN Max   LEON PAUL EPEE  15/12     
            KURZ JORDAN Max 
   51   MILLER Will   EASTBOURNE       15/9
          STURGEON Will 
14   STURGEON Will   LEON PAUL EPEE  15/9
 
   11   MORRIS Giles   LEON PAUL EPEE 
          MORRIS Giles 
54   NISHI Hiroshi   FENCING STAGE  15/13
            MORRIS Giles 
   43   MUNLEY Andrew   SALLE ROLLO       15/9
          RICHARDSON Mark      
22   RICHARDSON Mark   WIMBLEDON  15/10     
              DEVENPORT Timothy 
   27   FERGUSON Ross   NORTH WEST FENCING CENTER         15/9
          FERGUSON Ross      
38   SZE Vincent   LEON PAUL EPEE  15/11     
            DEVENPORT Timothy 
   59   MARTIN PHUNGWONG Pacharadon   BLACK MASK       15/9
          DEVENPORT Timothy 
 DEVENPORT Timothy   NORTHAMPTON  15/10
 
   7   ODGERS James   BRIXTON 
          ODGERS James 
58   HYDES David   READING FENCING CLUB  15/6
            TITMUSS Max 
   39   SIMPSON Jamie   UNIVERSITY OF WARWICK       15/12
          TITMUSS Max      
26   TITMUSS Max   LEON PAUL EPEE  9/8     
              SHAHRANI Shazamin 
   23   SHAHRANI Shazamin   OXFORD FENCING CLUB         15/13
          SHAHRANI Shazamin      
42   FLO Andreas   STAVANGER FEKTEKLUBB  15/6     
            SHAHRANI Shazamin 
   55   BAKER Jeremy   LEON PAUL EPEE       15/11
          MUNN Stephan 
10   MUNN Stephan   HAVERSTOCK  15/11
 
   15   EDWARDS Owen   LEON PAUL EPEE 
          EDWARDS Owen 
50   JACKSON Nicholas   REDHILL REIGATE EPEE CLUB  15/11
            EDWARDS Owen 
   47   PINK Simon   ROYAL TUNBRIDGE WELLS       15/11
          PINK Simon      
18   BARNETT Keith   TRURO  15/13     
              HENDERSON Matt 
   31   WAKE Allan   HARROGATE         15/14
          SUBRAMANIAN VIDAL Carlos      
34   SUBRAMANIAN VIDAL Carlos   LEON PAUL EPEE  15/10     
            HENDERSON Matt 
   63             15/3
          HENDERSON Matt 
 HENDERSON Matt   LEON PAUL EPEE      

Final Tableau

    Tableau of 8     Semi-finals   Final
   1   AYANWALE Kola   LEON PAUL EPEE   
          AYANWALE Kola 
 PAUL Dominic   LEON PAUL EPEE  15/11
            GROVER Elliot 
   5   FREWIN James   BRIXTON       15/9
          GROVER Elliot      
 GROVER Elliot   LEON PAUL EPEE  15/12     
              GROVER Elliot 
   3   BOMBRINI Andrea   LEON PAUL EPEE         15/14
          BOMBRINI Andrea      
 DEVENPORT Timothy   NORTHAMPTON  15/11     
            HENDERSON Matt 
   7   SHAHRANI Shazamin   OXFORD FENCING CLUB       15/13
          HENDERSON Matt 
 HENDERSON Matt   LEON PAUL EPEE  14/13

Overall ranking

 Rank   Name   First name   Club 
 1   GROVER   Elliot   LEON PAUL EPEE 
 2   HENDERSON   Matt   LEON PAUL EPEE 
 3   AYANWALE   Kola   LEON PAUL EPEE 
 3   BOMBRINI   Andrea   LEON PAUL EPEE 
 5   DEVENPORT   Timothy   NORTHAMPTON 
 6   FREWIN   James   BRIXTON 
 7   SHAHRANI   Shazamin   OXFORD FENCING CLUB 
 8   PAUL   Dominic   LEON PAUL EPEE 
 9   RUSSO   Marco   BRIXTON 
 10   BALDUCCI   Enrico Lupo Matteo   LONDON FENCING CLUB 
 11   MORRIS   Giles   LEON PAUL EPEE 
 12   EDWARDS   Owen   LEON PAUL EPEE 
 13   BLACKMORE   Noah   IMPERIAL COLLEGE FENCING CLUB 
 14   TITMUSS   Max   LEON PAUL EPEE 
 15   KURZ JORDAN   Max   LEON PAUL EPEE 
 16   SMYTHE   Daniel   LEON PAUL EPEE 
 17   ODGERS   James   BRIXTON 
 18   WATKINS   George   LEON PAUL EPEE 
 19   MUNN   Stephan   HAVERSTOCK 
 20   EDWARDS   Alex   ARMY FENCING UNION 
 21   STURGEON   Will   LEON PAUL EPEE 
 22   STIGANT   Devlin   BRIXTON 
 23   WAKE   James   HARROGATE 
 24   RICHARDSON   Mark   WIMBLEDON 
 25   DONNELLY   Paul   WESTEX BLADES 
 26   FERGUSON   Ross   NORTH WEST FENCING CENTER 
 27   NORRMAN   Henrik   MF 19 
 28   RUSSELL   Finn   REDHILL REIGATE EPEE CLUB 
 29   RACLE   John-Patrick   BRIXTON 
 30   LOWE   David   HAVERSTOCK 
 31   SUBRAMANIAN VIDAL   Carlos   LEON PAUL EPEE 
 32   PINK   Simon   ROYAL TUNBRIDGE WELLS 
 33   KERNOHAN   Hugh   LEON PAUL EPEE 
 34   BARNETT   Keith   TRURO 
 35   VALBUZZI   Fabio   BRIXTON 
 36   WAKE   Allan   HARROGATE 
 37   COUCHMAN   Harry   REDHILL REIGATE EPEE CLUB 
 38   WONG   Shu Ching Boris   LEON PAUL EPEE 
 39   SEALE   Alexander   SAXON 
 40   GRIMSHAW   Nicholas   LEON PAUL EPEE 
 41   SZE   Vincent   LEON PAUL EPEE 
 42   SIMPSON   Jamie   UNIVERSITY OF WARWICK 
 43   PILGRIM   Oliver   CRAWLEY SWORD 
 44   BLACKMORE   Seth   DILETTANTE 
 45   FLO   Andreas   STAVANGER FEKTEKLUBB 
 46   MUNLEY   Andrew   SALLE ROLLO 
 47   BAKKE   Alexander Idsøe   STAVANGER FEKTEKLUBB 
 48   KARLSEN   Henning   BERGENS FENCING CLUB 
 49   MAYNARD   Niall   EGHAM FC 
 50   TANT   Refe   ACTIV8 
 51   JACKSON   Nicholas   REDHILL REIGATE EPEE CLUB 
 51   MILLER   Will   EASTBOURNE 
 53   STEINER   Adam   LONDON FENCING CLUB 
 54   WILTON   Tom   TENTERDEN SWORDS 
 55   NISHI   Hiroshi   FENCING STAGE 
 56   BAKER   Jeremy   LEON PAUL EPEE 
 57   DE BURGH   Etienne   HAVERSTOCK 
 58   HYDES   David   READING FENCING CLUB 
 59   MARTIN PHUNGWONG   Pacharadon   BLACK MASK